Lotus Eletre: Da li je ovo novi električni SUV kralj? FOTO
Hrabri iskorak britanskog proizvođača sportskih automobila u sve popularniji segment SUV/krosover vozila.
Foto: Lotus promo
Eletre otkriva kako bi trebalo da izgleda budućnost kultne britanske marke sportskih automobila. Kako kažu u Lotusu, to je prvi "električni hiper-SUV" na svetu, vozilo atraktivnog izgleda i primamljivih karakteristika.
Modelom Emira, Lotus se prošle godine oprostio od benzinskih pogona, najavivši tako da će ta marka uskoro postati potpuno električna. Danas smo dobili i potvrdu toga, kao i najavu potpuno novog smera kojim će se uputiti legendarna britanska kompanija – predstavljen je prvi električni SUV sa značkom Lotusa.
Foto: Lotus promo
Iz Lotusa tvrde da je reč o prvom "električnom hiper-SUV vozilu" na svetu, što bi značilo da će se smestiti u viši cenovni segment, gde će konkurisati klasično pokretanim luksuznim SUV modelima, kao što je Lamborghini Urus, ili pak električnim hiperautomobilima koji se ne mogu pohvaliti praktičnošću jednog krosovera.
Foto: Lotus promo
U sklopu prezentacije ovog modela naglašeno je da će ga pokretati dva elektromotora, svaki na po jednoj osovini, ukupne snage oko 600 KS – i to u početnoj verziji Eletre.
Ubrzanje od 0 do 100 km/h trebalo bi da se realizuje za samo 2,9 sekundi, a maksimalna brzina biće 260 km/h. Snaga iz motora prenosiće se na put preko 23-inčnih točkova.
Foto: Lotus promo
Autonomija sa punom baterijom, prema WLTP ciklusu, trebalo bi da iznosi 600 kilometara. Sve to omogućava baterija kapaciteta preko 100 kWh, koja će moći da se puni snagom od čak 350 kW.
To bi značilo da će se 400 kilometara autonomije u Lotus Eletre moći "natankovati" za samo 20 minuta.
Od ostalih karakteristika, istaknuti su vazdušno ogibljenje prilagodljive visine, kao i zakretanje zadnjih točkova radi smanjenje poluprečnika okretanja vozila.
Foto: Lotus promo
Na Lotusov dizajn ne treba trošiti reči – jasno je da će ovo biti SUV za kojim će se okretati na ulici, sa brojnim atraktivnim detaljima i prepoznatljivim svetlosnim potpisom.
Prednja maska je aktivna, pa se može otvoriti kada motorima, baterijama ili kočnicama treba dodatno hlađenje.
Od tehničkih dodataka, 5,1 metar dug SUV dolaziće sa ugrađenim lidar senzorima sa svih strana, koji bi trebalo da omoguće i autonomnu vožnju (nije objavljeno kojeg nivoa), a softverske nadogradnje poboljšavaće dostupne opcije.
Foto: Lotus promo
U kabini dominira veliki 15,1-inčni ekran multimedijalnog sistema, dok se ispred vozača (i suvozača) nalaze oko 3 centimetra visoki, ali široki ekrani sa osnovnim informacijama u vezi sa parametrima vožnje.
Serijska proizvodnja Lotusovog električnog SUV-a započeće sledeće godine u kineskom Vuhanu, a informacija o prodajnoj ceni nije objavljena.
Foto: Lotus promo
Foto: Lotus promo
Foto: Lotus promo
Foto: Lotus promo
Foto: Lotus promo
Foto: Lotus promo
Foto: Lotus promo
Foto: Lotus promo
Foto: Lotus promo
Foto: Lotus promo
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Rat u Ukrajini – 1.445. dan. Ruske snage jutros su izvršile masovni raketni napad na ukrajinsku oblast Vinjička. Sa druge strane, portparol Kremlja Dmitrij Peskov kaže da očekuje da će uskoro biti održana nova runda mirovnih pregovora.
Rat u Ukrajini – 1.446. dan. Rusija je danas lansirana novi masovni napad na Kijev, a gradonačelnik Vitalij Kličko upozorio je građane da ne izlaze iz skloništa.
Republički hidrometeorološki zavod Srbije (RHMZ) najavljuje pojavu snega u ponedeljak 9. februara, prvo u Timočkoj i Negotinskoj Krajini, a potom u utorak 10. februara i u ostatku zemlje.
Oružani napad nalik filmskoj pljački potresao je jutros jug Italije, kada su pljačkaši kod Tuturana digli u vazduh dva vozila za prevoz novca, zapucali na brzoj saobraćajnici Leće–Brindizi i izazvali potpunu blokadu puta.
Predsednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević naveo je da bi medicinske ustanove trebalo da se što pre pobrinu oko stanja gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića.
Srbija deli šesto mesto u svetu sa Švajcarskom u napretku ostvarenom u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma i do sada je samo 13 zemalja u svetu postiglo ovakve rezultate, izjavio je ministar finansija vlade Siniša Mali.
Oružani napad nalik filmskoj pljački potresao je jutros jug Italije, kada su pljačkaši kod Tuturana digli u vazduh dva vozila za prevoz novca, zapucali na brzoj saobraćajnici Leće–Brindizi i izazvali potpunu blokadu puta.
Predsednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević naveo je da bi medicinske ustanove trebalo da se što pre pobrinu oko stanja gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića.
Avion kompanije Viz er, koji je leteo iz Londona u Tel Aviv presretnut je od strane izraelskih borbenih aviona i dopraćen do aerodroma u Tel Avivu zbog navodno preteće poruke na telefonu.
Episkop bihaćko-petrovački Sergije izjavio je danas da bez pomoći i brige predsednika Srbije Aleksandra Vučića ne bi bila moguća istorijska obnova manastira Rmanj, jednog od najznačajnijih duhovnih i kulturnih središta u Bosanskoj Krajini.
Nedavno objavljeni dosijei o osuđenom seksualnom prestupniku Džefriju Epstajnu sadrže detalje o njegovim kontaktima sa visokim izvršnim direktorima u oblasti američke tehnologije, prenosi danas CNBC.
Novi snimci iz opsežnih sudskih dokumenata ukazuju na to da je Džefri Epstin, predstavljajući se kao modni skaut, sistematski koristio lažne audicije kako bi namamio devojke u svoju mrežu.
Popularni Instagram profil " 'Very useful maps“, poznat po zanimljivim infografikama, objavio je novu kartu Evrope, koja je izazvala žestoku raspravu na Balkanu.
U noći između nedelje i ponedeljka, San Francisko je bio domaćin Superboula LX, u kojem je Seattle Seahawks ostvario veliku pobedu protiv New England Patriotsa.
Princ i princeza od Velsa danas su prekinuli višemesečno ćutanje o vrućoj temi - Epstajnovim fajlovima, u kojima se pominje i Vilijamov stric Endrju i to nekoliko stotina puta.
Desetine roditelja u Holandiji prijavile su da su njihove bebe obolele nakon što su pile Nutrilon adaptirano mleko, što je dovelo do povlačenja proizvoda kompanije Danone.
President of Serbia, Aleksandar Vučić, met in Belgrade with Bishop Sergije of the Bihać-Petrovac Diocese, who presented him with the Order of the New Martyrs of Bihać-Petrovac in recognition of Vučić’s demonstrated benevolence and devotion to the eparchy.
New documents from the U.S. Department of Justice reveal that Jeffrey Epstein attempted to reach Russian President Vladimir Putin and other senior Russian officials.
The Higher Court in Belgrade has ordered the detention of three suspects accused of having activated and thrown two hand grenades at the family homes of the victims on 20 November 2025 and 3 February 2026, one of which was Zdravko Čolić’s house.
Ram se konačno vraća u segment srednjih pikapova u SAD, čime završava pauzu koja traje još od 2011. godine, kada je originalna Dakota izašla iz proizvodnje.
Mala bara puna krokodila - ovo opisuje tržište automobila u Kini. Danas, čak i najveći krokodili moraju da daju popuste o kojima nisu ni sanjali, samo da bi opstali među konkurencijom.
Komentari 17
Pogledaj komentare