Ovo je novi McLaren Artura: Hibridni superautomobil FOTO
Artura je prvi stvarno potpuno novi model još od premijere MP4-12C koja se dogodila pre skoro 10 godina, i zaista je nastao od nule.
Photo: McLaren
McLaren je do sada koristio MonoCell šasiju, ali to se Artura model nije radilo, njegovo "telo" je od ugljeničnih vlakana i biće osnova za brojne buduće modele ove čuvene kompanije.
Ovo je, inače, prvi McLaren sa hibridnim pogonom, a što se motora tiče tu je 2.9 litarski bi turbo V6 benzinac koji može da isporuči 577 KS. Masom od 160 kg, novi agregat je 50 kilograma lakši od do sada korišćenog V8, kraći i kompaktnije konstrukcije, što je olakšalo smeštanje ispred zadnje osovine.
Konstrukcija agregata je aluminijumska, podmazivanje je preko suvog kartera, i može da se zavrti sve do 8.500 o/min, a što se tiče hibridnog dela pogona:
U kućište osmostepenog DCT menjača smešten je elektromotor od 94KS, pa je 671KS i 720 Nm ono što pogon preko elektronski kontrolisanog diferencijala može da isporuči zadnjim točkovima.
Uzgred, menjač Atrure nema zupčanike za "rikverc", što naravno ne znači da nema hod vozila unazad.
Za vožnju unazad zadužen je isključivo elektromotor.
McLaren tvrdi da do 100 km/h ubrzava za 3.0 sekunde, do 200 km/h stiže da 8.3 sekunde, 300 hvata za 21.5 sekundi, na putu do maksimalnih 330 km/h.
Šta više, McLaren Artura je plug-in hibrid, pa se baterija korisnog kapaciteta od 7.4 kW na kućnoj utičnici može napuniti za dva i po sata.
Cena? Oko 225.000 dolara.
Photo: McLaren
Photo: McLaren
Photo: McLaren
Photo: McLaren
Photo: McLaren
Photo: McLaren
Photo: McLaren
Photo: McLaren
Photo: McLaren
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Sedmi dan sukoba na Bliskom Istoku. Izrael je tokom noći izveo "talas udara velikih razmera" na Teheran. Američki ministar odbrane Pit Hegset rekao je da su SAD "tek počele da se bore" u Iranu i upozorio da daleko veća borbena moć tek predstoji.
Deveti dan sukoba Irana sa Amerikom i Izraelom. Iran je tokom protekle noći izvršio više napada raketama i dronovima na Ujedinjene Arapske Emirate, Saudijsku Arabiju i Kuvajt.
Osmi dan sukoba Amerike i Izraela sa Iranom. Revolucionarna garda pokrenula je kontranapad i raspoređuje raketne sisteme nove generacije. IRGC saopštio je da je njegova jedinica dronova izvela masovni napad na vazduhoplovnu bazu Al Dafra u UAE.
Turska strahuje da bi sukob SAD i Irana mogao prerasti u širi regionalni rat. Ankara pokušava da posreduje, dok istovremeno brine zbog ekonomskih posledica, kurdskog pitanja i mogućeg novog talasa izbeglica.
U poslednjih pet godina globalne isporuke oružja porasle su za gotovo deset odsto u poređenju sa prethodnim petogodišnjim periodom. To proizlazi iz novog izveštaja Stokholmskog instituta za istraživanje mira – SIPRI.
Za Vrdnik su danas svi čuli. Možda neki ne znaju da ga lociraju na mapi, ali to ne umanjuje njegov značaj, budući da se vodi kao treća najposećenija banja u Srbiji.
Deseti dan sukoba Irana sa Amerikom i Izraelom. Zemlje Bliskog istoka bile su tokom protekle noći ponovo meta iranskih napada raketama i dronovima, u kojima su u Bahreinu ranjene najmanje 32 osobe.
Deseti dan sukoba Irana sa Amerikom i Izraelom. Zemlje Bliskog istoka bile su tokom protekle noći ponovo meta iranskih napada raketama i dronovima, u kojima su u Bahreinu ranjene najmanje 32 osobe.
Rat u Ukrajini 1.475. dan – Oružane snage Ukrajine izvele su seriju napada na ruska naftna postrojenja. Predsednik Volodimir Zelenski upozorava da su glavni ciljevi ruske ofanzive na proleće zauzimanje Donjecke i Luganske oblasti.
Dnevne novine u Srbiji za utorak, 10. mart 2026. godine na naslovnim stranama najavljuju brojne aktuelne društveno-političke teme i donose ekskluzivne priče.
Mnogi stranci zbog rata na Bliskom istoku napuštaju Dubai, zbog čega sve više kućnih ljubimaca ostaje napušteno, a azili za životinje suočavaju se sa velikim pritiskom i finansijskim problemima, piše "Dejli mejl".
Direktor austrijskog javnog servisa ORF, Roland Vajsman glavni čovek za organizaciju Evrovizija 2026, podneo je ostavku sa trenutnim dejstvom nakon što su se u javnosti pojavile optužbe za neprimereno ponašanje prema jednoj zaposlenoj u toj medijskoj kući.
Srpska influenserka Sara Damnjanović vratila se u Srbiju evakuacionim letom Er Srbije iz Dubaija, a svojim pratiocima obratila se putem Instagrama i objasnila šta je sve prethodilo njenom povratku usled ratne krize na Bliskom istoku.
Gojaznost je bolest i tako se tretira u naučnim medicinskim krugovima, stoga ne čudi što osim preparata postoje inovativne metode i pristupi u gubljenju kilaže.
Rekreativno korišćenje narkotika kod mlađe populacije može za više od 100 odsto da poveća rizik od moždanog udara, objavljeno je u naučnoj studiji koju je sproveo britanski Univerzitet Kembridž.
Zbog primećenih neispravnosti sa hrvatskog tržišta se privremeno povlače sve serije leka Zoltex 40 mg praška koji se koristi kao rastvor za inekcije, saopšteno je danas iz firme Belupo i Agencije za lekove i medicinske proizvode (HALMED).
Triler "Dvostruki rizik" iz 1999. godine ponovo je privukao veliku pažnju publike, a sad je na trećem mestu najgledanijih filmova na Netfliksu u Srbiji.
Sastav Gospon Tamburaši, kojem je ime dao Đorđe Balašević, nastupiće 24. aprila u Plavoj dvorani Sava Centra, sa najlepšim tamburaškim i starogradskim pesmama, ali i stihovima Balaševića, Zvonka Bogdana i Janike Balaža.
Kristina Eplegejt u svojim novim memoarima otkrila je detalje o davnoj večeri kada je ostavila tadašnjeg dečka Breda Pita na dodeli nagrada zbog drugog muškarca.
Israeli airstrikes on around 30 Iranian fuel depots have caused the first serious disagreement between the U.S. and Israel since the start of the conflict, as the scale of the attacks was significantly greater than Washington had expected, Axios learns.
Tenth day of the conflict between Iran, the United States, and Israel. Middle Eastern countries were once again targeted overnight by Iranian missile and drone attacks, in which at least 32 people were injured in Bahrain.
The Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) congratulated Mojtaba Khamenei on his election as the new Supreme Leader of Iran and expressed full loyalty to his leadership, after he was chosen for the position by the Iran Leadership Council, as media report.
U.S. President Donald Trump is considering sending special forces into Iran to seize highly enriched uranium, amid concerns that the stockpile may have been moved, officials familiar with diplomatic planning told Bloomberg.
Novi direktor kompanije Porsche, Mihael Lajters, razmatra mogućnost da se modeli Taycan i Panamera u budućnosti spoje u jednu modelsku liniju kako bi se smanjili troškovi razvoja.
Grupacija pokreće veliki talas zapošljavanja kako bi unapredila kvalitet svojih američkih brendova nakon kritika i promenljivih rezultata u istraživanjima pouzdanosti.
Komentari 19
Pogledaj komentare