Englezi grade "urbani aerodrom" za leteće automobile
Popularnost letećih automobila je u porastu, a velike kompanije poput Boeinga i Porschea ozbiljno razmišljaju o razvoju ovakvih vozila.
Foto: Profimedia
U Engleskoj je sada zvanično započeo rad na izgradnji prve luke za leteće automobile.
Britanska kompanija Urban-Air Port se udružila sa Hyundaijem kako bi zajedno izgradili takozvani aerodrom za leteće automobile i pokazali svima šta donosi budućnost.
Oni novu luku nazivaju "Urbani aerodrom" (Urban Air Port). Cilj ovog projekta je razvijanje inftrastrukture za sledeću generaciju električnih i autonomnih letećih vozila.
"Automobilima trebaju putevi, vozovima pruge, avionima aerodromi, a električnim letelicama s vertikalnim uzletanjem i sletanjem (eVTOL) su potrebne Urban Air Port aerodromi. Pre više od stotinu godina obavljen je prvi komercijalni let koji je kreirao moderni svet. Urban Air Port će unaprediti povezanost gradova, povećaće produktivnost i pomoćiće Velikoj Britaniji da preuzme glavnu ulogu u novoj 'čistoj' globalnoj ekonomiji", izjavio je Riki Sadu, osnivač i direktor Urban-Air Porta.
Urban Air Port je za 60 posto manji u odnosu na tradicionalni heliport, a može se izgraditi za svega nekoliko dana i lokacija se može premeštati u slučaju potrebe.
Plan je da se ovaj "urbani aerodrom" izgradi do kraja novembra.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Avio-kompanija EasyJet će privremeno obustaviti saobraćaj na liniji između aerodroma u Parizu ''Šarl de Gol'' i beogradskog aerodroma ''Nikola Tesla'', a planirani poslednji let na ovoj ruti biće 26. jula.
Indija je odbila ruski predlog za kupovinu tečnog prirodnog gasa (TPG) koji se nalazi pod američkim sankcijama, uprkos rastućim problemima sa snabdevanjem energentima zbog eskalacije sukoba na Bliskom istoku.
Rat u Ukrajini ušao je u 1.538. dan, a Kiril Budanov izjavio je tokom posete Litvaniji da bi Ukrajina bila spremna za ozbiljne razgovore ukoliko je i Rusija zaista spremna za dijalog o okončanju rata.
Kako bi popravilo narušene odnose s Briselom, novo mađarsko rukovodstvo želi da zemlja do kraja decenije uvede evro. Međutim, uz slabu privredu i kratke rokove, stručnjaci upozoravaju da će put biti težak.
Nakon nastupa predstavnika Srbije grupe "Lavina" u prvom polufinalu Evrovizije društvene mreže preplavio je snimak koji je mnoge nasmejao, jer je bend bukvalno zapalio scenu, te je na red došao aparat za gašenje požara i jedan sasvim opušten mladić.
Nakon nastupa predstavnika Srbije grupe "Lavina" u prvom polufinalu Evrovizije društvene mreže preplavio je snimak koji je mnoge nasmejao, jer je bend bukvalno zapalio scenu, te je na red došao aparat za gašenje požara i jedan sasvim opušten mladić.
Tokom nastupa Izraela u prvom polufinalu Evrovizije došlo je do incidenta u publici, kada je obezbeđenje izvelo jednu ženu iz dvorane nakon što je počela da dobacuje tokom izvođenja pesme.
Francuska ministarka zdravlja Stefani Rist izjavila je danas da još nije poznato da li je soj hantavirusa koji trenutno cirkuliše pretrpeo mutacije, upozoravajući da postoje brojne nepoznanice u vezi sa situacijom.
Generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhan Gebrejesus sastao se u palati Monklou sa španskim premijerom Pedrom Sančezom kako bi razmotrili operaciju sprovedenu nakon izbijanja hantavirusa na kruzeru "MV Hondius".
Italijanski rok bend Maneskin ponovo će se okupiti sledeće godine, objavio je u ponedeljak poznati televizijski i radijski voditelj i komičar Fjorelo, piše ANSA.
Jost Klajn, Karija i Tomi Keš zvanično su objavili zajednički projekat, EP pod nazivom "Boyband", koji je od danas dostupan na striming servisima. Uz EP je objavljen i spot za singl "I Miss Us".
Povodom izložbe posvećene 850 godišnjici od rođenja Svetog Save, u Beograd sutra stižu najznačajnije srpske svetinje iz Carske lavre manastira Hilandar na Svetoj Gori Atonskoj, koje su vezane za život prvog srpskog arhiepiskopa.
"Srpsko srce Johanovo" Veselina Dželetovića je roman o krivici i iskupljenju, o stradanju Srba u Žutoj kući i o pitanju koje ne prestaje da odzvanja: možemo li zaista živeti sopstveni život ako u sebi nosimo tuđi?
Kan će narednih dana biti centar filmske industrije, mesto gde se odlučuje o najvažnijim nagradama, ali i gde se kroje trendovi koji će obeležiti godinu.
Jedan od najvećih uspeha regionalnog esporta dogodio se 2015. godine, kada je Srbija osvojila titulu najbolje reprezentacije na IeSF World Esports Championshipu održanom u Južnoj Koreji.
Three ministers in Keir Starmer’s government — Alex Davies-Jones, Jess Phillips, and Miatta Fahnbulleh — have resigned, while more than 80 Labour Party MPs are calling for the prime minister’s removal following poor election results.
Two cases of hantavirus have been recorded in Ukraine, both in Khmelnytskyi, and the patients were treated at the Khmelnytskyi Infectious Diseases Hospital.
The Iranian parliament has decided that it will consider raising uranium enrichment levels to 90 percent in the event of a new U.S. attack, said MP Ebrahim Rezaei.
Glavna nemačka zvaničnica za sajber bezbednost upozorila je da su kineske tehnološke kompanije blizu razvoja AI sistema sa sličnim sposobnostima za "super-hakovanje" kakve poseduje Anthropicov novi model Mythos.
Komentari 15
Pogledaj komentare