Izvađen zaostali eksploziv na Banovom brdu; Vesić: Beograd je pun ovakvih bombi FOTO
Pripadnici Sektora za vanredne situacije MUP-a izvadili su avio-bombu zaostalu iz Drugog svetskog rata, koja je pronađena na gradilištu u Nodilovoj ulici u beogradskom naselju Banovo brdo.
Izvor: Tanjug
Foto: MUP
Jutros u 6.00 počela je evakuacija građana dela Banovog brda, u blizni Nobilove 10, zaustavljen je saobraćaj i situacija je bila pod kontrolom, izjavio je danas zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić.
Uklanjanje neekslodirane avionske bombe počelo je oko 9 časova.
Akcija prošla bez problema
Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin izjavio je danas da su pripadnici Sektora za vanredne situacije uspešno neutralizovali i uklonili avio-bombu zaostalu iz Drugog svetskog rata koja je pronađena u Nodilovoj ulici u beogradskoj opštini Čukarica.
"Zajednička akcija pripadnika Sektora za vanredne situacije, drugih pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova i nadležnih gradskih službi uspešno je urađena i građani Čukarice mogu da kažu da je ovaj prostor sada bezbedan i siguran", istakao je ministar Vulin koji je obišao lice mesta.
Ministar Vulin se zahvalio pripadnicima Sektora za vanredne situacije, posebno deminerima koji su još jednom rizikovali sopstvene živote zarad sigurnosti i bezbednosti svojih sugrađana i pokazali koliko su hrabri i stručni.
"Hoću da se zahvalim i gradskim službama na izuzetnoj organizaciji i saradnji, a posebno svim građanima Beograda i Čukarice koji su saslušali naređenja, sledili savete Sektora za vanredne situacije i bez ijednog incidenta omogućili da policija obavi svoj posao i ovo mesto učini bezbednim", rekao je ministar Vulin.
Ministar se Beograđanima zahvalio na poverenju koje pokazuju prema policiji, a policiji što je svakodnevno tu za svakoga od nas.
"Sledeći put kada se naljutite što vas neko kazni za pojas, prekršaj prekoračenje brzine, setite se da su u policiji ovakvi ljudi i da je ona tu da vas čuva", poručio je ministar Vulin.
Načelnik Odeljenja za neeksplodirana ubojna sredstva Sektora za vanredne situacije Mihajlo Marinković istakao je da je uklanjanje upaljača i neutralizacija avio-bombe prošla bez problema.
"Specijalnim alatima skinuta su dva upaljača, prednji i zadnji, i uništili smo ih na licu mesta, tako da je sada sve bezbedno i sigurno", rekao je Marinković i dodao da je bomba uz sve mere bezbednosti i uz policijsku, vatrogasnu i medicinsku zaštitu upućena ka mestu gde će biti uništena.
Radojičić: Posle 17 sati sve se vraća u normalne tokove
"Gradski štab za vanredne situacije i Opštinski štab za vanredne situacije GO Čukarica, zajedno preduzimaju sve mere kako bi naši građani bili bezbedni i zaštićeni i kako bi se nakon uspešno završene akcije što pre vratili svojim domovima", kazao je ranije tokom dana gradonačelnik Beograda Zoran Radojčić.
Podsetio je da su pre nekoliko dana doneli naredbu da se danas od 6 do 17 časova evakuiše stanovništvo, kao i njihova motorna vozila i kućni ljubimci u prečniku od 150 metara od mesta pronalaska bombe.
"Nadam se da će sve proteći u najboljem redu jer su na terenu vrsni stručnjaci nadležnih službi. Nakon 17 časova funkcionisanje ovog dela grada vratiće se u svoje normalne tokove", istakao je Radojičić.
Vulin: Britanski državljanin nije hteo da se evakuiše, pa smo morali da ga privedemo
Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin izjavio je danas da je zbog uklanjanja bombe zaostale iz Drugog svetskog rata na Banovom brdu evakuisano više od 1.000 građana. On je zahvalio građanima i istakao da nije bilo nikakvih problema prilikom evakuacije.
"Uklonili smo devet starih vozila, a jedan britanski državljanin nije hteo da se evakuiše, pa smo morali da ga privedemo", rekao je Vulin za TV Prva.
On je prethodno naveo da je uklonjen prvi upaljač sa bombe, koji je bio mehanički, i dodao da će od toga da li je drugi upaljač hemijski ili mehanički zavisiti da li će biti izvedena kontrolisana detonacija ili će bomba biti transportovana. Vulin je dodao da je bomba savezničke proizvodnje, "uspomena" na savezničko bombardovanje Beograda, na Uskrs 1944.
Foto: MUP
Vesić: Beograd pun ovakvih bombi
Prema rečima zamenika gradonačelnika Beograda Gorana Vesića, većina građana tog kraja sama se sklonila iz područja koje pokriva tri ulice dok traje akcija pripadnika Sekotra za vanredne situacije MUP-a, a u Osnovnu školu “Banović Strahinja” evakuisano je 11 osoba.
Građani će se vratiti kućama kada se izvrši deminiranje bombe duge 120 centimetara i teške 242 kilograma.
“Nažalost, Beograd je pun ovakvih bombi, bombardovani smo pet put u prošlom veku. Nije ovo jedina koja će se naći”, rekao je Vesić za TV Pink.
Podsetio je da je avionska bomba pronađena prilikom izgradnje zgrade u Nobilovoj 10, i tada je, čim je otkrivena, pozvana policija.
“Jutros u 6.00 počela je evakuacija građana, policija je blokirala kraj, a čim se završi deminiranje, odnosno izvlačenje upaljača, građani će se vratiti. Svi će biti bezbedni”, rekao je Vesić i dodao da je važno da se u svakoj sličnoj situaciji postupi u skladu sa zakonom, kako bi građani bili bezbedni.
Evakuacija
Podsetimo, Gradski štab za vanredne situacije izdao je Naredbu o evakuaciji kojom se stanari zgrada u pojedinim ulicama obavezuju da napuste svoje objekte do 7.00, a operacija će početi posle 9.00.
Reč je o ulicama:
- Nodilova br. 2,3,5,7,8,9,11,12,13,15,17 i 19;
- Mirosavljeva br. 1,1a,3,5,7,9,11,13 i 15;
- Paštrovićeva br. 6,8,8a,15,17(stari br.23) i 25;
- Požeška br. 7,9,10,10a,11,12a,13,14,15,17,18 i 19;
- Zrmanjska br. 16,18,20,20a,35,39,41 i 43;
- Vladimira Radovanović br. 2,4,6 i 10.
Foto: MUP
Šta građani treba da rade?
Gradski štab za vanredne situacije apelovao je prethodno na građane da otvore prozore i spuste roletne, evakuišu kućne ljubimce, uklone svoja vozila i postupaju po uputstvima koja su dobili od Gradskog štaba i Sektora za vanredne situacije MUP-a.
Građani koji nemaju gde da se sklone, a nalaze se u zoni opasnosti, do završetka akcije vađenja i odnošenja bombe mogli su biti u Osnovnoj školi "Banović Strahinja".
Izmene u saobraćaju
Zbog te akcije cela zona je zatvorena za pešački i motorni saobraćaj, zatvorene su za saobraćaj Požeška ulice od broja 1 do broja 26a, Zrmanjska od broja 29 do broja 47 i Paštrovićeva od broja 1 do broja 61, od 06.00 do 17.00.
Tramvaji sa linija 12L2 i 13 su preusmereni sa Mosta na Adi do okretnice "Gospodarska mehana“, dok autobusi gradskog prevoza neće saobraćati preko Banovog brda.
Tako su:
- autobusi sa linija 23 i 53, u oba smera, saobraćali: Bulevar vojvode Mišića - Radnička - Savska magistrala - Svetolika Lazarevića Laze - Radnička - Endija Vorhola - Đorđa Ognjanovića - Požeška - Blagoja Parovića i dalje redovnom trasom;
- autobusi sa linije 37, 51 i 52, u oba smera, saobraćali: Bulevar vojvode Mišića - Radnička - Savska magistrala - Svetolika Lazarevića Laze - Radnička - Endija Vorhola - Trgovačka i dalje redovnom trasom;
- autobusi sa linije 49, u oba smera, saobraćali: Banovo Brdo - Požeška - Đorđa Ognjanovića - Endija Vorhola - Radnička - Svetolika Lazarevića Laze - Savska magistrala - Radnička - Petlja „Radnička“ - Bulevar vojvode Mišića i dalje redovnom trasom,
- autobusi sa linije 85, u oba smera, saobraćali: Banovo Brdo - Požeška - Đorđa Ognjanovića - Endija Vorhola - Radnička - Svetolika Lazarevića Laze - Savska magistrala - Radnička - Petlja „Radnička“ - Most na Adi i dalje redovnom trasom;
- autobusi sa kružne linije 57 saobraćali: Požeška - Blagoja Parovića - Žarkovačka i dalje redovnom trasom;
- autobusi sa kružne linije 87 saobraćali na relaciji: Petlja "Radnička" (kružni tok) - Banovo Brdo na sledeći način:
- autobusi sa linije 58 i 88 u oba smera, saobraćali su: Bulevar vojvode Mišića - Radnička - Savska magistrala - Svetolika Lazarevića Laze - Radnička - Endija Vorhola - Vodovodska i dalje redovnom trasom.
Da li će eksplozivna naprava biti uništena na toj lokaciji ili će biti prebačena na teren koji je za to predviđen, biće odlučeno posle neposredne provere pripadnika Sektora za vanredne situacije.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Pripadnici Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova uspešno su lokalizovali požar koji je jutros izbio u zgradi Specijalnog suda u Ustaničkoj ulici na Voždovcu i tom prilikom nije bilo povređenih lica.
Plivanje za Časni krst povodom proslavljanja Bogojavljenja održano je danas u podne na Adi Ciganliji, a ovogodišnji pobednik je žandarm Nikola Trajković.
Na putu koji od Ovčar Banje vodi ka vrhu Kablara usled padavina i otpanja snega došlo je do pojave odrona, stog nadležno preduzeće JP Gradac upozorava vozače na povećan rizik od novih obrušavanja zemlje i kamenja.
Nakon što je sa kineskom reprezentacijom osvojio čak deset medalja na Paraolimpijskim igrama u Pekingu 2022. godine, Nišlija Jurica Stanković ponovo je ispisao istoriju kineskog zimskog sporta.
Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove Gradske uprave grada Beograda saopštio je da će nacrt plana detaljne regulacije tunelske veze Savske i Dunavske padine, od Ulice Karađorđeve do Ulice mitropolita Petra biti na javnom uvidu od danas do 3. marta.
Danas je na centralnom jezeru pored Kulturnog centra Zrenjanina održano sedamnaesto po redu Bogojavljensko plivanje, na koje se prijavio veliki broj učesnika, čak 90, ali je zbog bezbednosti moglo da učestvuje njih 60, a među njima su bile i tri žene.
Plivanje za Časni krst povodom proslavljanja Bogojavljenja održano je danas u podne na Adi Ciganliji, a ovogodišnji pobednik je žandarm Nikola Trajković.
Tokom jutarnjih sati u delu naselja Ljubić u ulici Gvozdena Paunović došlo je do havarije na vodovodnoj mreži, usled čega je veliki broj stanovnika tog dela grada ostao bez vode.
Rat u Ukrajini – 1.426. dan. Nema znakova da se Rusija sprema za mirovne pregovore, već planira da nas gađa s 1.000 dronova dnevno, upozorava glavnokomandujući ukrajinskih snaga Oleksandr Sirski.
Veći broj danskih borbenih vojnika, koji se opisuje kao "značajan doprinos", trebalo bi večeras da stigne u Kangerlusvak na Grenlandu. Tu informaciju su danske oružane snage potvrdile za dansku televiziju TV 2.
U sudaru kamiona i školskog minibusa u provinciji Gauteng u Južnoj Africi poginulo je najmanje 13 dece, saopštile su vlasti. Prema preliminarnim izveštajiima, na licu mesta poginulo je 11 učenika, dok je još dvoje podleglo povredama u bolnici, prenosi AP.
Blokaderi iz bivše vlasti su od danas najavili borbu za opstanak. Boriće se protiv blokadera "studenata" koje sada optužuju da rade za predsednika Srbije Aleksandra Vučića, pišu mediji.
Pedro Sančez, Premijer Španije, garantovao je da će Vlada, čim se sazna istina o tome šta se dogodilo u nesreći vozova, u kojoj je stradalo 39 osoba, a povređeno je više od 150, o tome obavestiti javnost.
Rukometna reprezentacija Hrvatske našla se u centru skandala na Evropskom prvenstvu u švedskom gradu Malme, nakon što je na njihov zahtev sa razglasa puštena pesma kontroverznog pevača Marka Perkovića Tompsona.
U izuzetno hladnim vremenskim uslovima, na Zlatarskom jezeru danas je održano tradicionalno plivanje za Bogojavljenski krst, koje je i ove godine okupilo veliki broj vernika i posetilaca.
Tetoviranje može da ostavi trajni trag ne samo na koži, već i na imunom sistemu, pokazuje međunarodna studija u kojoj su učestvovali istraživači Biološkog centra Češke akademije nauka.
Plavi ponedeljak (Blue Monday) smatra se "najdepresivnijim" danom u godini i obeležava se trećeg ponedeljka u januaru. Ovaj pojam odnosi se na postprazničnu depresiju.
Jednostavnim testom krvi mogao bi da predvidi koji će tretman raka dojke najbolje delovati, što bi omogućilo da se pacijentima ponudi najefikasniji tretman i povećavalo njihove šanse da pobede ovu opaku bolest.
The weekly water polo classic in the second round of the European Championship in Belgrade went to Serbia, which defeated Hungary 15–14 in a high-scoring match.
At least 39 people have died in the railway accident in Spain, and the president of the state railway company Renfe, Alvaro Fernandez Heredia, stated that human error is practically ruled out.
Sega i studio Ryu Ga Gotoku najavili su da će Yakuza 3 Remastered uskoro prestati da se prodaje kao samostalna digitalna igra, uoči izlaska Yakuza Kiwami 3 & Dark Ties izdanja.
Komentari 5
Pogledaj komentare