Sreda, 30.01.2013.

21:15

Pušenje na javnom mestu bez kazni?

Izvor: B92

Pušenje na javnom mestu bez kazni? IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

43 Komentari

Sortiraj po:

dina

pre 13 godina

Uzasnulo me je kada sam u porodilistu videla da zajednicko kupatilo sluzi kao pusionica. Usred zime otvoreni prozori, ledeno, a zene koje su se par sati toga porodile jedva cekaju da im dozvole da ustanu iz kreveta i da "zapale cigaru".... Podrzavam zabranu pusenja, ali imam utisak da nama nepusacima do sada nista nije donela - samo ima vise ljudi koji hodaju i puse, pa se onda i u gradu prilikom setnje gusite u oblaku dima od cigareta. Da li neko zna kafic u kome je moguce sesti sa bebom, tj. u kome je u potpunosti zabranjeno pusenje? Mislim da takvih nema jer bi propali!

Gordana Djuric

pre 13 godina

Sedamdesetih godina proslog veka zapoceli smo sa izradom zakona o "cistom vazdthu" u radnoj i covekovoj okolini. Cak je osnovano i Drustvo za cist vazduh Jugoslavije, a posle Srbije. Aktivno sam bila ukljucena u taj posao. Borila sam se 25 godina da jedan hotel postavi filter na odzak, posto su, pored lozenja sagorevali i organske odpatke. To je bio blagi uzas, a jos je tu bilo i obdaniste. Ali avaj. Duvanski dim i ostali zgadjivaci vazduha i danas su jaci od svakog zakona i podzakonskih akata. Za to su odgovorni nosioci vlasti na svim nivoima. Ali posto su i oni, kao i vecina ljudi iz sredstava javnog informisanja aktivni "trovaci",u svakom pogledu, ne verujem da ce se problem u celosti resiti. Tako se borba za cist vazduh i dalje nastavlja i bice duga i teska. U mojoj borbi, uvek sam se pozivala na decu. Ako sebe trujete, ko vam daje pravo da trujete vasu i tudju decu, pa i njihovo potomstvo. Svi stetni efekti zapisani su u genetskom materijalu i prenose se sa kolena na koleno. A setite se izreke. kada se neko dete rodi sa fizickom ili mentalnom manom , kazemo "Boze, cije grehe ono ispasta". Inace,redovno sam pratila Goricu i Dragana, na radiju i TV, ali posle Goricine izjave, da "iako je pusac ima kristalno cista pluca", a to joj je jos rekao neki doktor, prestala sam da pratim tu emisiju.Ako je to bila sala, onda se izvinjavam.Ostajem vecni borac za cist vazduh i covekovu okolinu.

Jr

pre 13 godina

Pogledati budzet republike srbije - Prihod od akciza na duvan - je priblizno 1.000.000.000 eur

Troskovi lijecenja su 64.000.000 eur

Ostatak je ravan cjelokupnim socijanlim davanjima republike.

Verugo

pre 13 godina

@mare
Lično znam DVA alkoholičara koji su ZAKLETI nepušači...mada ne znam kakve veze ovo ima sa temom, ali 'ajde... inače, ja sam pušač a ne pijem uopšte...i nikada nisam ni pio...alkohol mi je odvratan...

stop cigaretama!

pre 13 godina

Iskreno meni je jako, kao nepusacu, prijala ova promena. Bas mi smeta miris duvana i nije mi jasno kako neko moze da se zalaze za to da truje druge ljude. Nek svako radi sta hoce sa svojim zivotom i zdravljem ali mislim da je uzasno to sto se ljudi prave kao da njihova navika ne steti drugim ljudima. I daleko od toga da sazaljevam one koji izlaze napolje da puse. Izvinite molim vas ali ako vec zelite da se drogirate i ne mozete ili jos gore ne zelite od toga da se odviknete onda to bar nemojte raditi u prisustvu drugih ljudi. I za sve potencijalne komentare da duvan nije droga: da li izaziva zavisnost posle koriscenja, da li ljudi prolaze kroz krizu kada pokusaju da prestanu? I na kraju... precesljajte internet. Heroin izaziva najvecu zavisnost a zatim nikotin a iza njega je kokain...

Robert

pre 13 godina

Prosli vikend sam bio na jednom balu ovde u Subotici i prijatno sam se iznenadio, niko nije pusio u prostoriji u kojoj je bilo oko 400 ljudi, za pusace je bila odvojena posebna prostorija sto i inace ima ali to niko ne postuje inace. Sve mi cudno bilo da sam dosao kuci i ne osecam se na dim od glave do pete. To se desilo sada i ko zna kad oped.

Stranac

pre 13 godina

Problem u ovoj zemlji je najvise nepostovanje zakona (bilo kog). A za to su najvise krivi inspektori. Kad god se novi zakon donese (o saobracaju, o pusenju, o ekologiji, o legalnom softveru) inspekcija pocne da proverava i svi se uplase i drze zakona nekoliko meseci. Posle nekoliko meseci inspekcija/policija/komunalna policija jednostavno izgleda prestaje da radi svoj posao u meri u kojoj bi trebala i ajmo sve po starom.... zato smo tu gde smo.

Zabrane i smisao zabrana koje se masovno krše

pre 13 godina

Menjajte zakone, odnosno članove zakona koji se ne primenjuju u praksi. Počnite, na primer, od obaveznih lanaca za sneg u gepeku van naselja, i izmenite tu odredbu tako da lanci za sneg budu obavezni na pogonskim točkovima na brdskim i planinskim putevima u vreme snežnih padavina koje se zadržavaju na kolovozu. Menjate i zakon o zabrani pušenja tako što će u svim državnim ustanovama, preduzećima i privatnim firmama biti obavezne prostorije za pušače, sa prozorima i ventilacionim uređajima, izdvojene od radnih prostorija. Ima toga još mnogo, nije zakon o pušenju jedini.

politoksikomanija

pre 13 godina

@(mare, 31. januar 2013 05:58)
Jos nisam upoznao alkoholicara koji ne pusi.

A i da postoji, ne vidim kakve to veze ima sa problemom pusenja na javnom mestu. Voznja u pijanom stanju je problem za sebe.

Prle

pre 13 godina

Jadna je ovo zemlja. Zabranjeno je telefoniranje dok se vozi, a danas se vozim u minibusu gde u jednom trenutku vozač telefonira, naplaćuje kartu i ulazi u krivinu. Zamislite da je neko prigovorio - taj bi za većinu putnika bio najgora ljiga na svetu jer se meša u "nešto što ga se ne tiče". Pušenje je zabranjeno, a skoro svaki direktorski kabinet u svakoj firmi smrdi na duvan, i čak se i na sastancima puši - sve jedno da li su interni ili sa partnerima iz inostranstva (koji ćute, i skupljaju utiske o evropskoj Srbiji). Hodnici Poliklinike Kliničkog centra Srbije u Beogradu smrde na duvan, i po tragu smrada možete da pronađete prostorije gde po 10 osoba zaposlenih sedi u pudingu od duvanskog dima i "uživa". Ulice su prljave, svaka zelena površina je pregažena gomilom točkova, svi kontejneri za đubre se prelivaju na po 20 metara uokolo,...

Najzanimljivije je da velika većena našeg sveta misli da smo mi nešto posebno, a samo smo posebno prljavii.

Steva

pre 13 godina

@Zeka Pleka, 31. januar 2013 03:03
I na tarabi pise ono,pa se ne zaleces :-)
@(Ivan, 31. januar 2013 00:05) Nisi razumeo sustinu,zabranjeno je pusenje na ulici.Zakon da bi bio efikasan,svaka firma je u obavezi da obezbedi prostor za pusenje.
Da te podsetim,vaskularni sistem je naj vise ugrozen od aditiva,kao i kancer.Evo Pancevo da ne idemo previse daleko.Tamo ljudi ne puse,a crkavaju od oba faktora i?
Jel zbog toga ostao urgentni bez rengena?
nema mesta u SV.Save? Tamo postoji konkordija,ali uglavnom zalezu zbog tiranije koji pojedini zagovaraju nacina zivota,a ne stila(cigarete) i pretezno je nasledan.
Ja znam da je i vegetarijanstvo sjajno,ali fizicki radnik to sebi ne sme da dopusti.
Za pocetak predlazem pojacanu kontrolu i kolicinu aditiva u hrani,pa ni pusenje nece predstavljati problem

nale

pre 13 godina

Dragi pusaci, ostavila bih ja vas na miru ali necete vi mene. Ne zelim da udisem duvanski dim, zakon je donesen i ne znam cemu vise slicne diskusije. Nepusaci prijavite kada se tako nesto desi. Ja sam u sudu zamolila sliuzbeno lice u uniformi da ugasi cigaretu u cekaonici u sudu! Nastupio je tajac, verovatno su svi ocekivali da ce da me uhapsi. Pocrveneo je od besa (naravno ne od stida ) ali je morao da izadje napolje. Mi smo stalno u nekom strahu od onih koji krse zakon. Dignite glavu i borite se za svoje zdravlje. Zovite inspekciju, policiju, televiziju ako treba. Na zalost kod nas nista normalno od zapada ne moze da se prihvati, preuzimamo samo nakaradne stvari.

Sasa

pre 13 godina

A sta je sa novcem koji zaradi drzava od strane pusaca i ako je to toliko stetno sto se ne ukine proizvodnja istih i zabrani prodaja?

zoki

pre 13 godina

najbolja je novcana statistika na kraju teksta pa imam samo pitanje: jel to sa akcizom ili bez nje, licemerje na svakom koraku. Glavna mana zakona je sto odredba o zasebnoj prostoriji za pusenje nije obavezna pa se tako prema jednom broju stanovnika odnosimo kao prema psima, za pse bar orka reaguje.

wap

pre 13 godina

Za sve pametnjakovice oko pusenja.Pusio sam vise od 40godina sad ne pusim i mnogim nepusacima sam bio na sahrani koji su umrli od karcinoma pluca a nisu bili pusaci.Nepusacima je strasno ako se pusi u zatvorenim prostorijama pa se bune.Otvorite prozor a kada ga otvorite onda vam ne smetaju izduvni gasovi od kola (zabranite da se i kola voze po gadovima i selima)a to mnogo vise negativno utice na nase zdravlje a pogotovo zdravlje nase dece.Pa elektrane pa hemijske industrije itd e to vam sve ne smeta a smeta vam dim od cigarete koji cinizam glupost i neznanje.
(bivsi pusac, 31. januar 2013 05:14)


S obzirom da si ih dimio 40 godina, nije ni cudo sto im se desilo.
Sada sam srecniji, uvek imam nesto u steku(za razliku kada sam pusio) i vise ne BAZDIM I NE ZELIM DA BAZDIM.

Avala

pre 13 godina

Nepodnosljiva je ova histericna propaganda protiv pusenja. Prestao sam da pusim pre 2 godine, i stvarno vise ne osecam potrebu i smeta mi, ponekad, boravak u zadimljenim prostorijama. Ali ovo ispiranje mozga koje se kao brine o zdravlju i koje navodi raznorazne neistinite razloge mi vise smeta od kampanje Kosovo (sto je jako tesko postici). Inace, ne zivim nimalo bolje i nisam nimalo srecniji, nego ranije kad sam pusio. Ostavite ljude na miru, nek puse i gledajte sebe.

Нови Сад

pre 13 godina

А шта је са пушењем у угоститељским објектима? У доста њих је као забрањено пушење али то се нимало не поштује! И тако сваки дан (викенд), без да ико од надлежних инспекција реагује, да судија осуди или касни неког. Е сад шта је разлог - чист немар и неспособност надлежних институција или корупција, или нешто треће.

Ево позивам надлежне да прочешљају локале по Новом Саду

Unity3D

pre 13 godina

Svaki dugogodišnji pušač kroz porez daleko preplati svoje eventualno lečenje ukoliko oboli i uz to ostavi državi poprilična sredstva.
(ja, 31. januar 2013 00:07)


A autoputeva nigde...

mare

pre 13 godina

vi nepusaci ste mnogo pametni?a koliko medju vama nepusaca ima alkosa koji voze auto u pijanom stanju koji mene ugrozavate kao antialkoholicara?

bivsi pusac

pre 13 godina

Za sve pametnjakovice oko pusenja.Pusio sam vise od 40godina sad ne pusim i mnogim nepusacima sam bio na sahrani koji su umrli od karcinoma pluca a nisu bili pusaci.Nepusacima je strasno ako se pusi u zatvorenim prostorijama pa se bune.Otvorite prozor a kada ga otvorite onda vam ne smetaju izduvni gasovi od kola (zabranite da se i kola voze po gadovima i selima)a to mnogo vise negativno utice na nase zdravlje a pogotovo zdravlje nase dece.Pa elektrane pa hemijske industrije itd e to vam sve ne smeta a smeta vam dim od cigarete koji cinizam glupost i neznanje.

LookAround

pre 13 godina

Nazalost u Srbiji ne postoji kultura prihvatanja zakona. Mentalitet ljudi je takav da se podsmevaju i pljuju svaki zakon koji im se ne svidja. U svakoj,iole,uredjenoj drzavi zakon o pusenju na javnim mestima je jasan i ljudi ga se pridrzavaju;neki zbog toga sto je kaznjivo a neki zbog tolerancije i postovanja prema ne-pusacima. Jednostavno,zakoni ovog tipa se postuju.
Komulalni inspektori?! Pustite te price o njima. Ako neko zapali u restoranu gde je zabranjeno pusenje na vlasniku je da pozove nadlezne,ako je koliko-toliko savestan i ne zeli da izgubi goste,a posao nadleznih je da sprovode zakon.
Kada sam pre godinu dana dosao u New York koji ima 8 miliona ljudi i uvideo da niko ne pusi na javnim mestima (restorani,skole,podzemna,bilo kakva kancelarija ili sl....,bolnice da i ne spominjem....) malo je reci da sam bio u soku. Kontao sam da se ljudi stekaju da popuse ali istina je da je to krsenje zakona i da se za to debelo placa.

Zeka Pleka

pre 13 godina

U policijskoj stanici u Bacu ,kad se udje od 7-8 policajaca koji se nalaze vecina ih pusi unutar stanice, cak i dezurni iza pulta isred kojeg se nalazi natpis da je pusenje kaznjivo u prostoriji.
Ko ce njih kazniti?

Dusko

pre 13 godina

Ma dajte uvedite malo novine u necemu.Udjete u prostoriju, sa stapicem malo uzmete bris ili uzorak, odnesete u labaratoriju i posaljete firmi jednu lepu visoku novcanu kaznu.Do 7 dana jedna cifra a posle se kazna duplira. Eto, prosto ko pasulj.I jos nesto, u prostorijama gde se ne pusi zidovi se ne farbaju po 10 godina.Sve je ostalo ocuvanije i lepse.

Ivan

pre 13 godina

@Slobodan
Slobodane, ti si neki mnogo bistar decko, a? "To za rak, to je deo propagande". Elokventno, nema sta. Sta za rak? Cije propagande? Zasto? Kakve radioaktivne cestice, sta lupetas gluposti? Je l' znas ti uopste sta je radijacija?
A sad mali savet kako da ne zvucis tako tupavo: lepo idi na Google Scholar i baci se na pretrazivanje casopisa i clanaka o povezanosti pusenja sa rakom (i kad si vec tu, raznim drugim bolestima pluca i kardiovaskularnog sistema). Pa ces onda znati da li je to istina ili nije. Mada, znam, dosadno je, tako da sumnjam da ces me poslusati, lakse je lupetati gluposti o nekoj zaveri i propagandi nego malkice razmisljati.
Inace, slazem se da svako treba da ima prava da radi sta hoce, ukljucujuci i drogiranje (mislim da sve droge, ne samo cigarete i alkohol treba da budu legalne, samo strogo kontrolisane). Medjutim, apsolutno niko nema pravo da primorava ljude oko sebe da svaki dan kada dodju na posao udisu kancerogeni dim zato sto njega mrzi da izadje ispred zgrade ili makar na terasu. Da ne bude zabune - ja sam pusio vise od 10 godina, i znam vrlo dobro kako je biti pusac, ali cak ni tada nisam nikada pusio na poslu, trudio sam se da ne dimim nepusacima, nisam pusio u nepusackim stanovima nego sam lepo izlazio na terasu i slicno. To je po meni stvar opste kulture i najosnovnije ljudske uvidjavnosti. Problem je sto u Srbiji jos uvek ne postoji prava socijalna stigma oko pusenja, potpuno je drustveno prihvatljivo, cak i pozeljno.

ja

pre 13 godina

"U Srbiji pušači potroše godišnje milijardu i trista miliona evra na cigarete. Od ovog novca, recimo, mogao bi se sagraditi čitav jedan auto-put. Srpsko zdravstvo potroši za lečenje samo jednog obolelog od raka pluća dobijenog od pušenja 16.000 evra. Takvih sada ima oko 4.000."

Pušači taj novac potroše individualno, svojevoljno, svoje zarađene pare, a od poreza na cigarete koji je, opravdano visok, grade se auto-putevi i finansira zdravstvo, ili možda novac od poreza ide negde drugde?

I malo jednostavne matematike za ilustraciju:

4.000x16.000=64.000.000 (trošak lečenja obolelih)

Porez na cigarete je 33% (+ 43 din akciza fiksno po paklici, što neću sad ni da uračunam, jer ne znam koliko se paklica cigareta godišnje proda, ali rekao bih da je otprilike da je tu negde kao i ukupan iznos poreza od 33%):

1.300.000.000x0.33=429.000.000 (porez koji su platili pušači)

429.000.000-64.000.000=365.000.000 (koliko preostaje sredstava državi od poreza na cigarete nakon otplaćenog lečenja 4000 obolelih od raka pluća)


Svaki dugogodišnji pušač kroz porez daleko preplati svoje eventualno lečenje ukoliko oboli i uz to ostavi državi poprilična sredstva.

Sasa

pre 13 godina

Najvise se pusi, onde gde bi najmanje smelo. U bolnicama i domovima zdravlja. Doktori ne haju mnogo, ni za zakon, ni za pacijente, a o tome koliko je teska njihova rec kada nekoga savetuju da ostavi cigarete, je posebna prica.

Haruki

pre 13 godina

Ovaj zakon se uopste ne postuje. Mozda vi vidjate scene iz teksta u Beogradu, ovde u Nisu se pusi u skoro svim javnim preduzecima, direktori prednjace u tome. Jos kazu da ce prestati kad ih uhvate i kad plate kaznu. Jos gore, katkad izadju u hodnik institucije u kojoj su zaduzeni za kontrolu i puse da ne bi to radili u svojoj kancelariji?! Da ne pricam da sam u bolnici, u poseti majci na intenzivnoj nezi videla doktore kako puse u doktorskoj sobi.
Ovaj zakon je licemerje, ili neka se svuda jednako primenjuje ili ga skroz uklonite. Kome treba zakon koji sluzi za ukras?

pera

pre 13 godina

pa kad poslanici puse u skupstini i polucajci u sluzbenim automobilima zasto ocekivati od obicnih radnika da to ne rade u svojim kancelarijama?!

slobodan

pre 13 godina

Manite se ljudi corava posla,i ostavite pusace da uzivaju u svom poroku...Koliko je to para ustede i da li su inspektori solidarni-apsolutno nebitno...A to za rak,mislim da je deo propagande (dim cigarete je nista u odnosu na radioaktivne cestice koje svakodnevno udisete)...Nisam pusac ali sam protiv bilo koje vrste ogranicavanja slobode...

joka

pre 13 godina

pa zato nam zemlja tako i izgleda-PRLJAVO I STROKAVO jer opusaka na sve strane niti ko koga kazni niti ko koga kontrolise,ovde u Nemackoj sam jedanput bacila opusak na sred ulice i momentalno su mi prisli ljudi i naplatili kaznu od 25 evra tako da mi ne pada napamet da opusak sada bacim bilo gde nego ima obelezenih mesta za to pa izvolte ili pak plati....pa ti vidi...da je i kod nas tako bilo bi mnogo cistije...

pera

pre 13 godina

pa kad poslanici puse u skupstini i polucajci u sluzbenim automobilima zasto ocekivati od obicnih radnika da to ne rade u svojim kancelarijama?!

Haruki

pre 13 godina

Ovaj zakon se uopste ne postuje. Mozda vi vidjate scene iz teksta u Beogradu, ovde u Nisu se pusi u skoro svim javnim preduzecima, direktori prednjace u tome. Jos kazu da ce prestati kad ih uhvate i kad plate kaznu. Jos gore, katkad izadju u hodnik institucije u kojoj su zaduzeni za kontrolu i puse da ne bi to radili u svojoj kancelariji?! Da ne pricam da sam u bolnici, u poseti majci na intenzivnoj nezi videla doktore kako puse u doktorskoj sobi.
Ovaj zakon je licemerje, ili neka se svuda jednako primenjuje ili ga skroz uklonite. Kome treba zakon koji sluzi za ukras?

slobodan

pre 13 godina

Manite se ljudi corava posla,i ostavite pusace da uzivaju u svom poroku...Koliko je to para ustede i da li su inspektori solidarni-apsolutno nebitno...A to za rak,mislim da je deo propagande (dim cigarete je nista u odnosu na radioaktivne cestice koje svakodnevno udisete)...Nisam pusac ali sam protiv bilo koje vrste ogranicavanja slobode...

Ivan

pre 13 godina

@Slobodan
Slobodane, ti si neki mnogo bistar decko, a? "To za rak, to je deo propagande". Elokventno, nema sta. Sta za rak? Cije propagande? Zasto? Kakve radioaktivne cestice, sta lupetas gluposti? Je l' znas ti uopste sta je radijacija?
A sad mali savet kako da ne zvucis tako tupavo: lepo idi na Google Scholar i baci se na pretrazivanje casopisa i clanaka o povezanosti pusenja sa rakom (i kad si vec tu, raznim drugim bolestima pluca i kardiovaskularnog sistema). Pa ces onda znati da li je to istina ili nije. Mada, znam, dosadno je, tako da sumnjam da ces me poslusati, lakse je lupetati gluposti o nekoj zaveri i propagandi nego malkice razmisljati.
Inace, slazem se da svako treba da ima prava da radi sta hoce, ukljucujuci i drogiranje (mislim da sve droge, ne samo cigarete i alkohol treba da budu legalne, samo strogo kontrolisane). Medjutim, apsolutno niko nema pravo da primorava ljude oko sebe da svaki dan kada dodju na posao udisu kancerogeni dim zato sto njega mrzi da izadje ispred zgrade ili makar na terasu. Da ne bude zabune - ja sam pusio vise od 10 godina, i znam vrlo dobro kako je biti pusac, ali cak ni tada nisam nikada pusio na poslu, trudio sam se da ne dimim nepusacima, nisam pusio u nepusackim stanovima nego sam lepo izlazio na terasu i slicno. To je po meni stvar opste kulture i najosnovnije ljudske uvidjavnosti. Problem je sto u Srbiji jos uvek ne postoji prava socijalna stigma oko pusenja, potpuno je drustveno prihvatljivo, cak i pozeljno.

joka

pre 13 godina

pa zato nam zemlja tako i izgleda-PRLJAVO I STROKAVO jer opusaka na sve strane niti ko koga kazni niti ko koga kontrolise,ovde u Nemackoj sam jedanput bacila opusak na sred ulice i momentalno su mi prisli ljudi i naplatili kaznu od 25 evra tako da mi ne pada napamet da opusak sada bacim bilo gde nego ima obelezenih mesta za to pa izvolte ili pak plati....pa ti vidi...da je i kod nas tako bilo bi mnogo cistije...

ja

pre 13 godina

"U Srbiji pušači potroše godišnje milijardu i trista miliona evra na cigarete. Od ovog novca, recimo, mogao bi se sagraditi čitav jedan auto-put. Srpsko zdravstvo potroši za lečenje samo jednog obolelog od raka pluća dobijenog od pušenja 16.000 evra. Takvih sada ima oko 4.000."

Pušači taj novac potroše individualno, svojevoljno, svoje zarađene pare, a od poreza na cigarete koji je, opravdano visok, grade se auto-putevi i finansira zdravstvo, ili možda novac od poreza ide negde drugde?

I malo jednostavne matematike za ilustraciju:

4.000x16.000=64.000.000 (trošak lečenja obolelih)

Porez na cigarete je 33% (+ 43 din akciza fiksno po paklici, što neću sad ni da uračunam, jer ne znam koliko se paklica cigareta godišnje proda, ali rekao bih da je otprilike da je tu negde kao i ukupan iznos poreza od 33%):

1.300.000.000x0.33=429.000.000 (porez koji su platili pušači)

429.000.000-64.000.000=365.000.000 (koliko preostaje sredstava državi od poreza na cigarete nakon otplaćenog lečenja 4000 obolelih od raka pluća)


Svaki dugogodišnji pušač kroz porez daleko preplati svoje eventualno lečenje ukoliko oboli i uz to ostavi državi poprilična sredstva.

Sasa

pre 13 godina

Najvise se pusi, onde gde bi najmanje smelo. U bolnicama i domovima zdravlja. Doktori ne haju mnogo, ni za zakon, ni za pacijente, a o tome koliko je teska njihova rec kada nekoga savetuju da ostavi cigarete, je posebna prica.

Avala

pre 13 godina

Nepodnosljiva je ova histericna propaganda protiv pusenja. Prestao sam da pusim pre 2 godine, i stvarno vise ne osecam potrebu i smeta mi, ponekad, boravak u zadimljenim prostorijama. Ali ovo ispiranje mozga koje se kao brine o zdravlju i koje navodi raznorazne neistinite razloge mi vise smeta od kampanje Kosovo (sto je jako tesko postici). Inace, ne zivim nimalo bolje i nisam nimalo srecniji, nego ranije kad sam pusio. Ostavite ljude na miru, nek puse i gledajte sebe.

Unity3D

pre 13 godina

Svaki dugogodišnji pušač kroz porez daleko preplati svoje eventualno lečenje ukoliko oboli i uz to ostavi državi poprilična sredstva.
(ja, 31. januar 2013 00:07)


A autoputeva nigde...

Dusko

pre 13 godina

Ma dajte uvedite malo novine u necemu.Udjete u prostoriju, sa stapicem malo uzmete bris ili uzorak, odnesete u labaratoriju i posaljete firmi jednu lepu visoku novcanu kaznu.Do 7 dana jedna cifra a posle se kazna duplira. Eto, prosto ko pasulj.I jos nesto, u prostorijama gde se ne pusi zidovi se ne farbaju po 10 godina.Sve je ostalo ocuvanije i lepse.

Zeka Pleka

pre 13 godina

U policijskoj stanici u Bacu ,kad se udje od 7-8 policajaca koji se nalaze vecina ih pusi unutar stanice, cak i dezurni iza pulta isred kojeg se nalazi natpis da je pusenje kaznjivo u prostoriji.
Ko ce njih kazniti?

Prle

pre 13 godina

Jadna je ovo zemlja. Zabranjeno je telefoniranje dok se vozi, a danas se vozim u minibusu gde u jednom trenutku vozač telefonira, naplaćuje kartu i ulazi u krivinu. Zamislite da je neko prigovorio - taj bi za većinu putnika bio najgora ljiga na svetu jer se meša u "nešto što ga se ne tiče". Pušenje je zabranjeno, a skoro svaki direktorski kabinet u svakoj firmi smrdi na duvan, i čak se i na sastancima puši - sve jedno da li su interni ili sa partnerima iz inostranstva (koji ćute, i skupljaju utiske o evropskoj Srbiji). Hodnici Poliklinike Kliničkog centra Srbije u Beogradu smrde na duvan, i po tragu smrada možete da pronađete prostorije gde po 10 osoba zaposlenih sedi u pudingu od duvanskog dima i "uživa". Ulice su prljave, svaka zelena površina je pregažena gomilom točkova, svi kontejneri za đubre se prelivaju na po 20 metara uokolo,...

Najzanimljivije je da velika većena našeg sveta misli da smo mi nešto posebno, a samo smo posebno prljavii.

LookAround

pre 13 godina

Nazalost u Srbiji ne postoji kultura prihvatanja zakona. Mentalitet ljudi je takav da se podsmevaju i pljuju svaki zakon koji im se ne svidja. U svakoj,iole,uredjenoj drzavi zakon o pusenju na javnim mestima je jasan i ljudi ga se pridrzavaju;neki zbog toga sto je kaznjivo a neki zbog tolerancije i postovanja prema ne-pusacima. Jednostavno,zakoni ovog tipa se postuju.
Komulalni inspektori?! Pustite te price o njima. Ako neko zapali u restoranu gde je zabranjeno pusenje na vlasniku je da pozove nadlezne,ako je koliko-toliko savestan i ne zeli da izgubi goste,a posao nadleznih je da sprovode zakon.
Kada sam pre godinu dana dosao u New York koji ima 8 miliona ljudi i uvideo da niko ne pusi na javnim mestima (restorani,skole,podzemna,bilo kakva kancelarija ili sl....,bolnice da i ne spominjem....) malo je reci da sam bio u soku. Kontao sam da se ljudi stekaju da popuse ali istina je da je to krsenje zakona i da se za to debelo placa.

mare

pre 13 godina

vi nepusaci ste mnogo pametni?a koliko medju vama nepusaca ima alkosa koji voze auto u pijanom stanju koji mene ugrozavate kao antialkoholicara?

Нови Сад

pre 13 godina

А шта је са пушењем у угоститељским објектима? У доста њих је као забрањено пушење али то се нимало не поштује! И тако сваки дан (викенд), без да ико од надлежних инспекција реагује, да судија осуди или касни неког. Е сад шта је разлог - чист немар и неспособност надлежних институција или корупција, или нешто треће.

Ево позивам надлежне да прочешљају локале по Новом Саду

nale

pre 13 godina

Dragi pusaci, ostavila bih ja vas na miru ali necete vi mene. Ne zelim da udisem duvanski dim, zakon je donesen i ne znam cemu vise slicne diskusije. Nepusaci prijavite kada se tako nesto desi. Ja sam u sudu zamolila sliuzbeno lice u uniformi da ugasi cigaretu u cekaonici u sudu! Nastupio je tajac, verovatno su svi ocekivali da ce da me uhapsi. Pocrveneo je od besa (naravno ne od stida ) ali je morao da izadje napolje. Mi smo stalno u nekom strahu od onih koji krse zakon. Dignite glavu i borite se za svoje zdravlje. Zovite inspekciju, policiju, televiziju ako treba. Na zalost kod nas nista normalno od zapada ne moze da se prihvati, preuzimamo samo nakaradne stvari.

bivsi pusac

pre 13 godina

Za sve pametnjakovice oko pusenja.Pusio sam vise od 40godina sad ne pusim i mnogim nepusacima sam bio na sahrani koji su umrli od karcinoma pluca a nisu bili pusaci.Nepusacima je strasno ako se pusi u zatvorenim prostorijama pa se bune.Otvorite prozor a kada ga otvorite onda vam ne smetaju izduvni gasovi od kola (zabranite da se i kola voze po gadovima i selima)a to mnogo vise negativno utice na nase zdravlje a pogotovo zdravlje nase dece.Pa elektrane pa hemijske industrije itd e to vam sve ne smeta a smeta vam dim od cigarete koji cinizam glupost i neznanje.

Sasa

pre 13 godina

A sta je sa novcem koji zaradi drzava od strane pusaca i ako je to toliko stetno sto se ne ukine proizvodnja istih i zabrani prodaja?

wap

pre 13 godina

Za sve pametnjakovice oko pusenja.Pusio sam vise od 40godina sad ne pusim i mnogim nepusacima sam bio na sahrani koji su umrli od karcinoma pluca a nisu bili pusaci.Nepusacima je strasno ako se pusi u zatvorenim prostorijama pa se bune.Otvorite prozor a kada ga otvorite onda vam ne smetaju izduvni gasovi od kola (zabranite da se i kola voze po gadovima i selima)a to mnogo vise negativno utice na nase zdravlje a pogotovo zdravlje nase dece.Pa elektrane pa hemijske industrije itd e to vam sve ne smeta a smeta vam dim od cigarete koji cinizam glupost i neznanje.
(bivsi pusac, 31. januar 2013 05:14)


S obzirom da si ih dimio 40 godina, nije ni cudo sto im se desilo.
Sada sam srecniji, uvek imam nesto u steku(za razliku kada sam pusio) i vise ne BAZDIM I NE ZELIM DA BAZDIM.

politoksikomanija

pre 13 godina

@(mare, 31. januar 2013 05:58)
Jos nisam upoznao alkoholicara koji ne pusi.

A i da postoji, ne vidim kakve to veze ima sa problemom pusenja na javnom mestu. Voznja u pijanom stanju je problem za sebe.

zoki

pre 13 godina

najbolja je novcana statistika na kraju teksta pa imam samo pitanje: jel to sa akcizom ili bez nje, licemerje na svakom koraku. Glavna mana zakona je sto odredba o zasebnoj prostoriji za pusenje nije obavezna pa se tako prema jednom broju stanovnika odnosimo kao prema psima, za pse bar orka reaguje.

Zabrane i smisao zabrana koje se masovno krše

pre 13 godina

Menjajte zakone, odnosno članove zakona koji se ne primenjuju u praksi. Počnite, na primer, od obaveznih lanaca za sneg u gepeku van naselja, i izmenite tu odredbu tako da lanci za sneg budu obavezni na pogonskim točkovima na brdskim i planinskim putevima u vreme snežnih padavina koje se zadržavaju na kolovozu. Menjate i zakon o zabrani pušenja tako što će u svim državnim ustanovama, preduzećima i privatnim firmama biti obavezne prostorije za pušače, sa prozorima i ventilacionim uređajima, izdvojene od radnih prostorija. Ima toga još mnogo, nije zakon o pušenju jedini.

Steva

pre 13 godina

@Zeka Pleka, 31. januar 2013 03:03
I na tarabi pise ono,pa se ne zaleces :-)
@(Ivan, 31. januar 2013 00:05) Nisi razumeo sustinu,zabranjeno je pusenje na ulici.Zakon da bi bio efikasan,svaka firma je u obavezi da obezbedi prostor za pusenje.
Da te podsetim,vaskularni sistem je naj vise ugrozen od aditiva,kao i kancer.Evo Pancevo da ne idemo previse daleko.Tamo ljudi ne puse,a crkavaju od oba faktora i?
Jel zbog toga ostao urgentni bez rengena?
nema mesta u SV.Save? Tamo postoji konkordija,ali uglavnom zalezu zbog tiranije koji pojedini zagovaraju nacina zivota,a ne stila(cigarete) i pretezno je nasledan.
Ja znam da je i vegetarijanstvo sjajno,ali fizicki radnik to sebi ne sme da dopusti.
Za pocetak predlazem pojacanu kontrolu i kolicinu aditiva u hrani,pa ni pusenje nece predstavljati problem

Robert

pre 13 godina

Prosli vikend sam bio na jednom balu ovde u Subotici i prijatno sam se iznenadio, niko nije pusio u prostoriji u kojoj je bilo oko 400 ljudi, za pusace je bila odvojena posebna prostorija sto i inace ima ali to niko ne postuje inace. Sve mi cudno bilo da sam dosao kuci i ne osecam se na dim od glave do pete. To se desilo sada i ko zna kad oped.

stop cigaretama!

pre 13 godina

Iskreno meni je jako, kao nepusacu, prijala ova promena. Bas mi smeta miris duvana i nije mi jasno kako neko moze da se zalaze za to da truje druge ljude. Nek svako radi sta hoce sa svojim zivotom i zdravljem ali mislim da je uzasno to sto se ljudi prave kao da njihova navika ne steti drugim ljudima. I daleko od toga da sazaljevam one koji izlaze napolje da puse. Izvinite molim vas ali ako vec zelite da se drogirate i ne mozete ili jos gore ne zelite od toga da se odviknete onda to bar nemojte raditi u prisustvu drugih ljudi. I za sve potencijalne komentare da duvan nije droga: da li izaziva zavisnost posle koriscenja, da li ljudi prolaze kroz krizu kada pokusaju da prestanu? I na kraju... precesljajte internet. Heroin izaziva najvecu zavisnost a zatim nikotin a iza njega je kokain...

Stranac

pre 13 godina

Problem u ovoj zemlji je najvise nepostovanje zakona (bilo kog). A za to su najvise krivi inspektori. Kad god se novi zakon donese (o saobracaju, o pusenju, o ekologiji, o legalnom softveru) inspekcija pocne da proverava i svi se uplase i drze zakona nekoliko meseci. Posle nekoliko meseci inspekcija/policija/komunalna policija jednostavno izgleda prestaje da radi svoj posao u meri u kojoj bi trebala i ajmo sve po starom.... zato smo tu gde smo.

dina

pre 13 godina

Uzasnulo me je kada sam u porodilistu videla da zajednicko kupatilo sluzi kao pusionica. Usred zime otvoreni prozori, ledeno, a zene koje su se par sati toga porodile jedva cekaju da im dozvole da ustanu iz kreveta i da "zapale cigaru".... Podrzavam zabranu pusenja, ali imam utisak da nama nepusacima do sada nista nije donela - samo ima vise ljudi koji hodaju i puse, pa se onda i u gradu prilikom setnje gusite u oblaku dima od cigareta. Da li neko zna kafic u kome je moguce sesti sa bebom, tj. u kome je u potpunosti zabranjeno pusenje? Mislim da takvih nema jer bi propali!

Verugo

pre 13 godina

@mare
Lično znam DVA alkoholičara koji su ZAKLETI nepušači...mada ne znam kakve veze ovo ima sa temom, ali 'ajde... inače, ja sam pušač a ne pijem uopšte...i nikada nisam ni pio...alkohol mi je odvratan...

Jr

pre 13 godina

Pogledati budzet republike srbije - Prihod od akciza na duvan - je priblizno 1.000.000.000 eur

Troskovi lijecenja su 64.000.000 eur

Ostatak je ravan cjelokupnim socijanlim davanjima republike.

Gordana Djuric

pre 13 godina

Sedamdesetih godina proslog veka zapoceli smo sa izradom zakona o "cistom vazdthu" u radnoj i covekovoj okolini. Cak je osnovano i Drustvo za cist vazduh Jugoslavije, a posle Srbije. Aktivno sam bila ukljucena u taj posao. Borila sam se 25 godina da jedan hotel postavi filter na odzak, posto su, pored lozenja sagorevali i organske odpatke. To je bio blagi uzas, a jos je tu bilo i obdaniste. Ali avaj. Duvanski dim i ostali zgadjivaci vazduha i danas su jaci od svakog zakona i podzakonskih akata. Za to su odgovorni nosioci vlasti na svim nivoima. Ali posto su i oni, kao i vecina ljudi iz sredstava javnog informisanja aktivni "trovaci",u svakom pogledu, ne verujem da ce se problem u celosti resiti. Tako se borba za cist vazduh i dalje nastavlja i bice duga i teska. U mojoj borbi, uvek sam se pozivala na decu. Ako sebe trujete, ko vam daje pravo da trujete vasu i tudju decu, pa i njihovo potomstvo. Svi stetni efekti zapisani su u genetskom materijalu i prenose se sa kolena na koleno. A setite se izreke. kada se neko dete rodi sa fizickom ili mentalnom manom , kazemo "Boze, cije grehe ono ispasta". Inace,redovno sam pratila Goricu i Dragana, na radiju i TV, ali posle Goricine izjave, da "iako je pusac ima kristalno cista pluca", a to joj je jos rekao neki doktor, prestala sam da pratim tu emisiju.Ako je to bila sala, onda se izvinjavam.Ostajem vecni borac za cist vazduh i covekovu okolinu.

slobodan

pre 13 godina

Manite se ljudi corava posla,i ostavite pusace da uzivaju u svom poroku...Koliko je to para ustede i da li su inspektori solidarni-apsolutno nebitno...A to za rak,mislim da je deo propagande (dim cigarete je nista u odnosu na radioaktivne cestice koje svakodnevno udisete)...Nisam pusac ali sam protiv bilo koje vrste ogranicavanja slobode...

Avala

pre 13 godina

Nepodnosljiva je ova histericna propaganda protiv pusenja. Prestao sam da pusim pre 2 godine, i stvarno vise ne osecam potrebu i smeta mi, ponekad, boravak u zadimljenim prostorijama. Ali ovo ispiranje mozga koje se kao brine o zdravlju i koje navodi raznorazne neistinite razloge mi vise smeta od kampanje Kosovo (sto je jako tesko postici). Inace, ne zivim nimalo bolje i nisam nimalo srecniji, nego ranije kad sam pusio. Ostavite ljude na miru, nek puse i gledajte sebe.

bivsi pusac

pre 13 godina

Za sve pametnjakovice oko pusenja.Pusio sam vise od 40godina sad ne pusim i mnogim nepusacima sam bio na sahrani koji su umrli od karcinoma pluca a nisu bili pusaci.Nepusacima je strasno ako se pusi u zatvorenim prostorijama pa se bune.Otvorite prozor a kada ga otvorite onda vam ne smetaju izduvni gasovi od kola (zabranite da se i kola voze po gadovima i selima)a to mnogo vise negativno utice na nase zdravlje a pogotovo zdravlje nase dece.Pa elektrane pa hemijske industrije itd e to vam sve ne smeta a smeta vam dim od cigarete koji cinizam glupost i neznanje.

mare

pre 13 godina

vi nepusaci ste mnogo pametni?a koliko medju vama nepusaca ima alkosa koji voze auto u pijanom stanju koji mene ugrozavate kao antialkoholicara?

Dusko

pre 13 godina

Ma dajte uvedite malo novine u necemu.Udjete u prostoriju, sa stapicem malo uzmete bris ili uzorak, odnesete u labaratoriju i posaljete firmi jednu lepu visoku novcanu kaznu.Do 7 dana jedna cifra a posle se kazna duplira. Eto, prosto ko pasulj.I jos nesto, u prostorijama gde se ne pusi zidovi se ne farbaju po 10 godina.Sve je ostalo ocuvanije i lepse.

joka

pre 13 godina

pa zato nam zemlja tako i izgleda-PRLJAVO I STROKAVO jer opusaka na sve strane niti ko koga kazni niti ko koga kontrolise,ovde u Nemackoj sam jedanput bacila opusak na sred ulice i momentalno su mi prisli ljudi i naplatili kaznu od 25 evra tako da mi ne pada napamet da opusak sada bacim bilo gde nego ima obelezenih mesta za to pa izvolte ili pak plati....pa ti vidi...da je i kod nas tako bilo bi mnogo cistije...

ja

pre 13 godina

"U Srbiji pušači potroše godišnje milijardu i trista miliona evra na cigarete. Od ovog novca, recimo, mogao bi se sagraditi čitav jedan auto-put. Srpsko zdravstvo potroši za lečenje samo jednog obolelog od raka pluća dobijenog od pušenja 16.000 evra. Takvih sada ima oko 4.000."

Pušači taj novac potroše individualno, svojevoljno, svoje zarađene pare, a od poreza na cigarete koji je, opravdano visok, grade se auto-putevi i finansira zdravstvo, ili možda novac od poreza ide negde drugde?

I malo jednostavne matematike za ilustraciju:

4.000x16.000=64.000.000 (trošak lečenja obolelih)

Porez na cigarete je 33% (+ 43 din akciza fiksno po paklici, što neću sad ni da uračunam, jer ne znam koliko se paklica cigareta godišnje proda, ali rekao bih da je otprilike da je tu negde kao i ukupan iznos poreza od 33%):

1.300.000.000x0.33=429.000.000 (porez koji su platili pušači)

429.000.000-64.000.000=365.000.000 (koliko preostaje sredstava državi od poreza na cigarete nakon otplaćenog lečenja 4000 obolelih od raka pluća)


Svaki dugogodišnji pušač kroz porez daleko preplati svoje eventualno lečenje ukoliko oboli i uz to ostavi državi poprilična sredstva.

Ivan

pre 13 godina

@Slobodan
Slobodane, ti si neki mnogo bistar decko, a? "To za rak, to je deo propagande". Elokventno, nema sta. Sta za rak? Cije propagande? Zasto? Kakve radioaktivne cestice, sta lupetas gluposti? Je l' znas ti uopste sta je radijacija?
A sad mali savet kako da ne zvucis tako tupavo: lepo idi na Google Scholar i baci se na pretrazivanje casopisa i clanaka o povezanosti pusenja sa rakom (i kad si vec tu, raznim drugim bolestima pluca i kardiovaskularnog sistema). Pa ces onda znati da li je to istina ili nije. Mada, znam, dosadno je, tako da sumnjam da ces me poslusati, lakse je lupetati gluposti o nekoj zaveri i propagandi nego malkice razmisljati.
Inace, slazem se da svako treba da ima prava da radi sta hoce, ukljucujuci i drogiranje (mislim da sve droge, ne samo cigarete i alkohol treba da budu legalne, samo strogo kontrolisane). Medjutim, apsolutno niko nema pravo da primorava ljude oko sebe da svaki dan kada dodju na posao udisu kancerogeni dim zato sto njega mrzi da izadje ispred zgrade ili makar na terasu. Da ne bude zabune - ja sam pusio vise od 10 godina, i znam vrlo dobro kako je biti pusac, ali cak ni tada nisam nikada pusio na poslu, trudio sam se da ne dimim nepusacima, nisam pusio u nepusackim stanovima nego sam lepo izlazio na terasu i slicno. To je po meni stvar opste kulture i najosnovnije ljudske uvidjavnosti. Problem je sto u Srbiji jos uvek ne postoji prava socijalna stigma oko pusenja, potpuno je drustveno prihvatljivo, cak i pozeljno.

nale

pre 13 godina

Dragi pusaci, ostavila bih ja vas na miru ali necete vi mene. Ne zelim da udisem duvanski dim, zakon je donesen i ne znam cemu vise slicne diskusije. Nepusaci prijavite kada se tako nesto desi. Ja sam u sudu zamolila sliuzbeno lice u uniformi da ugasi cigaretu u cekaonici u sudu! Nastupio je tajac, verovatno su svi ocekivali da ce da me uhapsi. Pocrveneo je od besa (naravno ne od stida ) ali je morao da izadje napolje. Mi smo stalno u nekom strahu od onih koji krse zakon. Dignite glavu i borite se za svoje zdravlje. Zovite inspekciju, policiju, televiziju ako treba. Na zalost kod nas nista normalno od zapada ne moze da se prihvati, preuzimamo samo nakaradne stvari.

wap

pre 13 godina

Za sve pametnjakovice oko pusenja.Pusio sam vise od 40godina sad ne pusim i mnogim nepusacima sam bio na sahrani koji su umrli od karcinoma pluca a nisu bili pusaci.Nepusacima je strasno ako se pusi u zatvorenim prostorijama pa se bune.Otvorite prozor a kada ga otvorite onda vam ne smetaju izduvni gasovi od kola (zabranite da se i kola voze po gadovima i selima)a to mnogo vise negativno utice na nase zdravlje a pogotovo zdravlje nase dece.Pa elektrane pa hemijske industrije itd e to vam sve ne smeta a smeta vam dim od cigarete koji cinizam glupost i neznanje.
(bivsi pusac, 31. januar 2013 05:14)


S obzirom da si ih dimio 40 godina, nije ni cudo sto im se desilo.
Sada sam srecniji, uvek imam nesto u steku(za razliku kada sam pusio) i vise ne BAZDIM I NE ZELIM DA BAZDIM.

Unity3D

pre 13 godina

Svaki dugogodišnji pušač kroz porez daleko preplati svoje eventualno lečenje ukoliko oboli i uz to ostavi državi poprilična sredstva.
(ja, 31. januar 2013 00:07)


A autoputeva nigde...

Haruki

pre 13 godina

Ovaj zakon se uopste ne postuje. Mozda vi vidjate scene iz teksta u Beogradu, ovde u Nisu se pusi u skoro svim javnim preduzecima, direktori prednjace u tome. Jos kazu da ce prestati kad ih uhvate i kad plate kaznu. Jos gore, katkad izadju u hodnik institucije u kojoj su zaduzeni za kontrolu i puse da ne bi to radili u svojoj kancelariji?! Da ne pricam da sam u bolnici, u poseti majci na intenzivnoj nezi videla doktore kako puse u doktorskoj sobi.
Ovaj zakon je licemerje, ili neka se svuda jednako primenjuje ili ga skroz uklonite. Kome treba zakon koji sluzi za ukras?

Sasa

pre 13 godina

Najvise se pusi, onde gde bi najmanje smelo. U bolnicama i domovima zdravlja. Doktori ne haju mnogo, ni za zakon, ni za pacijente, a o tome koliko je teska njihova rec kada nekoga savetuju da ostavi cigarete, je posebna prica.

Нови Сад

pre 13 godina

А шта је са пушењем у угоститељским објектима? У доста њих је као забрањено пушење али то се нимало не поштује! И тако сваки дан (викенд), без да ико од надлежних инспекција реагује, да судија осуди или касни неког. Е сад шта је разлог - чист немар и неспособност надлежних институција или корупција, или нешто треће.

Ево позивам надлежне да прочешљају локале по Новом Саду

Steva

pre 13 godina

@Zeka Pleka, 31. januar 2013 03:03
I na tarabi pise ono,pa se ne zaleces :-)
@(Ivan, 31. januar 2013 00:05) Nisi razumeo sustinu,zabranjeno je pusenje na ulici.Zakon da bi bio efikasan,svaka firma je u obavezi da obezbedi prostor za pusenje.
Da te podsetim,vaskularni sistem je naj vise ugrozen od aditiva,kao i kancer.Evo Pancevo da ne idemo previse daleko.Tamo ljudi ne puse,a crkavaju od oba faktora i?
Jel zbog toga ostao urgentni bez rengena?
nema mesta u SV.Save? Tamo postoji konkordija,ali uglavnom zalezu zbog tiranije koji pojedini zagovaraju nacina zivota,a ne stila(cigarete) i pretezno je nasledan.
Ja znam da je i vegetarijanstvo sjajno,ali fizicki radnik to sebi ne sme da dopusti.
Za pocetak predlazem pojacanu kontrolu i kolicinu aditiva u hrani,pa ni pusenje nece predstavljati problem

politoksikomanija

pre 13 godina

@(mare, 31. januar 2013 05:58)
Jos nisam upoznao alkoholicara koji ne pusi.

A i da postoji, ne vidim kakve to veze ima sa problemom pusenja na javnom mestu. Voznja u pijanom stanju je problem za sebe.

pera

pre 13 godina

pa kad poslanici puse u skupstini i polucajci u sluzbenim automobilima zasto ocekivati od obicnih radnika da to ne rade u svojim kancelarijama?!

LookAround

pre 13 godina

Nazalost u Srbiji ne postoji kultura prihvatanja zakona. Mentalitet ljudi je takav da se podsmevaju i pljuju svaki zakon koji im se ne svidja. U svakoj,iole,uredjenoj drzavi zakon o pusenju na javnim mestima je jasan i ljudi ga se pridrzavaju;neki zbog toga sto je kaznjivo a neki zbog tolerancije i postovanja prema ne-pusacima. Jednostavno,zakoni ovog tipa se postuju.
Komulalni inspektori?! Pustite te price o njima. Ako neko zapali u restoranu gde je zabranjeno pusenje na vlasniku je da pozove nadlezne,ako je koliko-toliko savestan i ne zeli da izgubi goste,a posao nadleznih je da sprovode zakon.
Kada sam pre godinu dana dosao u New York koji ima 8 miliona ljudi i uvideo da niko ne pusi na javnim mestima (restorani,skole,podzemna,bilo kakva kancelarija ili sl....,bolnice da i ne spominjem....) malo je reci da sam bio u soku. Kontao sam da se ljudi stekaju da popuse ali istina je da je to krsenje zakona i da se za to debelo placa.

Prle

pre 13 godina

Jadna je ovo zemlja. Zabranjeno je telefoniranje dok se vozi, a danas se vozim u minibusu gde u jednom trenutku vozač telefonira, naplaćuje kartu i ulazi u krivinu. Zamislite da je neko prigovorio - taj bi za većinu putnika bio najgora ljiga na svetu jer se meša u "nešto što ga se ne tiče". Pušenje je zabranjeno, a skoro svaki direktorski kabinet u svakoj firmi smrdi na duvan, i čak se i na sastancima puši - sve jedno da li su interni ili sa partnerima iz inostranstva (koji ćute, i skupljaju utiske o evropskoj Srbiji). Hodnici Poliklinike Kliničkog centra Srbije u Beogradu smrde na duvan, i po tragu smrada možete da pronađete prostorije gde po 10 osoba zaposlenih sedi u pudingu od duvanskog dima i "uživa". Ulice su prljave, svaka zelena površina je pregažena gomilom točkova, svi kontejneri za đubre se prelivaju na po 20 metara uokolo,...

Najzanimljivije je da velika većena našeg sveta misli da smo mi nešto posebno, a samo smo posebno prljavii.

Zeka Pleka

pre 13 godina

U policijskoj stanici u Bacu ,kad se udje od 7-8 policajaca koji se nalaze vecina ih pusi unutar stanice, cak i dezurni iza pulta isred kojeg se nalazi natpis da je pusenje kaznjivo u prostoriji.
Ko ce njih kazniti?

Sasa

pre 13 godina

A sta je sa novcem koji zaradi drzava od strane pusaca i ako je to toliko stetno sto se ne ukine proizvodnja istih i zabrani prodaja?

stop cigaretama!

pre 13 godina

Iskreno meni je jako, kao nepusacu, prijala ova promena. Bas mi smeta miris duvana i nije mi jasno kako neko moze da se zalaze za to da truje druge ljude. Nek svako radi sta hoce sa svojim zivotom i zdravljem ali mislim da je uzasno to sto se ljudi prave kao da njihova navika ne steti drugim ljudima. I daleko od toga da sazaljevam one koji izlaze napolje da puse. Izvinite molim vas ali ako vec zelite da se drogirate i ne mozete ili jos gore ne zelite od toga da se odviknete onda to bar nemojte raditi u prisustvu drugih ljudi. I za sve potencijalne komentare da duvan nije droga: da li izaziva zavisnost posle koriscenja, da li ljudi prolaze kroz krizu kada pokusaju da prestanu? I na kraju... precesljajte internet. Heroin izaziva najvecu zavisnost a zatim nikotin a iza njega je kokain...

Verugo

pre 13 godina

@mare
Lično znam DVA alkoholičara koji su ZAKLETI nepušači...mada ne znam kakve veze ovo ima sa temom, ali 'ajde... inače, ja sam pušač a ne pijem uopšte...i nikada nisam ni pio...alkohol mi je odvratan...

zoki

pre 13 godina

najbolja je novcana statistika na kraju teksta pa imam samo pitanje: jel to sa akcizom ili bez nje, licemerje na svakom koraku. Glavna mana zakona je sto odredba o zasebnoj prostoriji za pusenje nije obavezna pa se tako prema jednom broju stanovnika odnosimo kao prema psima, za pse bar orka reaguje.

Zabrane i smisao zabrana koje se masovno krše

pre 13 godina

Menjajte zakone, odnosno članove zakona koji se ne primenjuju u praksi. Počnite, na primer, od obaveznih lanaca za sneg u gepeku van naselja, i izmenite tu odredbu tako da lanci za sneg budu obavezni na pogonskim točkovima na brdskim i planinskim putevima u vreme snežnih padavina koje se zadržavaju na kolovozu. Menjate i zakon o zabrani pušenja tako što će u svim državnim ustanovama, preduzećima i privatnim firmama biti obavezne prostorije za pušače, sa prozorima i ventilacionim uređajima, izdvojene od radnih prostorija. Ima toga još mnogo, nije zakon o pušenju jedini.

Stranac

pre 13 godina

Problem u ovoj zemlji je najvise nepostovanje zakona (bilo kog). A za to su najvise krivi inspektori. Kad god se novi zakon donese (o saobracaju, o pusenju, o ekologiji, o legalnom softveru) inspekcija pocne da proverava i svi se uplase i drze zakona nekoliko meseci. Posle nekoliko meseci inspekcija/policija/komunalna policija jednostavno izgleda prestaje da radi svoj posao u meri u kojoj bi trebala i ajmo sve po starom.... zato smo tu gde smo.

Robert

pre 13 godina

Prosli vikend sam bio na jednom balu ovde u Subotici i prijatno sam se iznenadio, niko nije pusio u prostoriji u kojoj je bilo oko 400 ljudi, za pusace je bila odvojena posebna prostorija sto i inace ima ali to niko ne postuje inace. Sve mi cudno bilo da sam dosao kuci i ne osecam se na dim od glave do pete. To se desilo sada i ko zna kad oped.

Jr

pre 13 godina

Pogledati budzet republike srbije - Prihod od akciza na duvan - je priblizno 1.000.000.000 eur

Troskovi lijecenja su 64.000.000 eur

Ostatak je ravan cjelokupnim socijanlim davanjima republike.

Gordana Djuric

pre 13 godina

Sedamdesetih godina proslog veka zapoceli smo sa izradom zakona o "cistom vazdthu" u radnoj i covekovoj okolini. Cak je osnovano i Drustvo za cist vazduh Jugoslavije, a posle Srbije. Aktivno sam bila ukljucena u taj posao. Borila sam se 25 godina da jedan hotel postavi filter na odzak, posto su, pored lozenja sagorevali i organske odpatke. To je bio blagi uzas, a jos je tu bilo i obdaniste. Ali avaj. Duvanski dim i ostali zgadjivaci vazduha i danas su jaci od svakog zakona i podzakonskih akata. Za to su odgovorni nosioci vlasti na svim nivoima. Ali posto su i oni, kao i vecina ljudi iz sredstava javnog informisanja aktivni "trovaci",u svakom pogledu, ne verujem da ce se problem u celosti resiti. Tako se borba za cist vazduh i dalje nastavlja i bice duga i teska. U mojoj borbi, uvek sam se pozivala na decu. Ako sebe trujete, ko vam daje pravo da trujete vasu i tudju decu, pa i njihovo potomstvo. Svi stetni efekti zapisani su u genetskom materijalu i prenose se sa kolena na koleno. A setite se izreke. kada se neko dete rodi sa fizickom ili mentalnom manom , kazemo "Boze, cije grehe ono ispasta". Inace,redovno sam pratila Goricu i Dragana, na radiju i TV, ali posle Goricine izjave, da "iako je pusac ima kristalno cista pluca", a to joj je jos rekao neki doktor, prestala sam da pratim tu emisiju.Ako je to bila sala, onda se izvinjavam.Ostajem vecni borac za cist vazduh i covekovu okolinu.

dina

pre 13 godina

Uzasnulo me je kada sam u porodilistu videla da zajednicko kupatilo sluzi kao pusionica. Usred zime otvoreni prozori, ledeno, a zene koje su se par sati toga porodile jedva cekaju da im dozvole da ustanu iz kreveta i da "zapale cigaru".... Podrzavam zabranu pusenja, ali imam utisak da nama nepusacima do sada nista nije donela - samo ima vise ljudi koji hodaju i puse, pa se onda i u gradu prilikom setnje gusite u oblaku dima od cigareta. Da li neko zna kafic u kome je moguce sesti sa bebom, tj. u kome je u potpunosti zabranjeno pusenje? Mislim da takvih nema jer bi propali!