Aktuelno

Petak, 12.12.2014.

10:03

Volvo: 180 ks iz 3 cilindra

Volvo: 180 ks iz 3 cilindra IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

24 Komentari

Sortiraj po:

@bata

pre 11 godina

Motor od tri cilindra, bar po meni, ima opravdanja samo u manjim vozilima zbog prostora za ugradnju. Buka i vibracije se samo donekle mogu redukovati. Primena takvog motora u većim vozilima, gde se očekuje maksimalna udobnost je neopravdana. Sada ispada da trocilindraši postižu značajne ekološke parametre kao da to isto ne bi moglo i sa cilindrom više? Nisam primetio da prilikom testiranja bilo kog automobila sa tri cilindra nije pomenuta buka i vibracija.

DinoNYC

pre 11 godina

Turbo motori u Americi se uglavnom uvode zbog toga jer proizvodjaci vozila moraju do 2016 da zadovolje CAFE standarde (Corporate Average Fuel Economy).

Za putnicka vozila to znaci da prosjecna potrosnja po 1 galonu goriva treba biti oko 37.8 milja. Kod "pick-up" vozila to mora biti (prosjek po galonu) 28.8 milja. To znaci da se efikasnost potrosnje mora povecati oko 37% za auta i 23% za pick up kamione/trucks.

Te standarde proizvodjaci nastoje dostici smanjenjem tezine vozila, upotrebom hibrida, auto-mjenjaca sa povecanim brojem brzina (ili CVT mjenjacima) i turbo motora. Chrysler je uveo i dizel motor (3.0l Fiatov). Ford koristi Ecoboost motore koji su imali i imaju problema sa kondenzacijom.

Indikativno je da Toyota, Honda (Lexus/Acura), uopste ne koriste turbo motore u SAD-u, mada je Acura (Honda) do nedavno imala RDX (mali SUV) sa 4-cilindra turbo motorom. Od njega su odustali. Toyota i Honda paze na svoj imidz pouzdanih i dugotrajnih motora i to sto ne razvijaju turbo motore ima nekog razloga.

Fordov Ecoboost motor (3.5l) u F-150 (pick-up) nije u "stvarnom zivotu" dostigao obecanu efikasnost a ima probleme ("limp mode" - izgubi snagu u trenu svu - samo treba otici na F-150 forum pa vidjeti). Ford sada nastoji upotrebom aluminijuma u sasiji da smanji tezinu i time poveca efikasnost - no vec neki testovi pokazuju da je i ta usteda relativna.

Za kamione (pick-up) ovde mislim da je rjesenje u dizel motorima, pa i za auta jer ovde skoro nema dizela/auta.

Ivan

pre 11 godina

Bez veze se bavite trajnošću motora. Sada Peugeot radi 1,6l turbo motor sa 270 KS. Kako onda 1,5l sa 180KS ne bi bio trajan. Nekada (prije valjda 30-tak godina) je formula 1 imala 1500 KS iz 1,5l. Od tada je tehnologija materijala toliko napredovala da bi danas mogao imati i duplo više konja. Dakle, sve ovisi o kvaliteti ugrađenih materijala. Razgovarao sam sa mehaničarom Forda o njihovom 1.0l sa 125 KS i kaže da nemaju nikakvih problema. Sa gašenjem motora ostaje raditi pumpa kako bi rashladila turbinu. Još da turbina potraje 200.000 km, a ne kao one od VW koje na turbo benzincima traju 80.000 km (a onda kupi novu)...

Daca

pre 11 godina

A ja se cudim kad mi je rodjak svoju KIA Sportage 1.6GDI sa 135ks cipovanjem nabio na 145ks i povecao o.moment sa 165 na 190Nm, pa nisam mogao da verujem da jedan moderan atmo benzinac moze imat parametre 2.0 benzinca.

slobodan

pre 11 godina

Koliko znam FORD ugrađuje ove motore u nove modele Fokusa,Mondea,Fiestu zapremine 1000 kubika ,snage 110-125 hp,sa jednim turbo punjačem koji se vrti i do 250000. o/min.Kod VOLVO-a se radi verovatno sa BI-turbo varijantom motora iste koncepcije ,u pitanju su "EKO-BOOST" pogonske jedinice razvijene u saradnjiFORDA I VOLVOA .Temperatura koju dostiže turbina je i do 1000 stepeni celzijusa.

Equilibrium

pre 11 godina

Sve sami stručnjaci i nostrodamusi. Pa fabrika testira svaki motor na svim extremnim tačkama na planeti na minimum 500 000 km. Zaradite vi pare da ga kupite a o dugovječnosti ima ko da misli.

Android Jelly Bean

pre 11 godina

Dobro, jeste tehnologija napredovala da se od danas od 1.1 motora izvlaci 100 i vise konja sto je nekad bilo nezamislivo, ali ti motori su kvalitetni koliko i kineska roba.

hiavata

pre 11 godina

Ako kvalitet materijala koji se upotrebe raste sto ne bi i snaga po kubiku zapremine, ne vidim problem.

Nekad su ves masine pravljene da traju po 15 godina ali su imale malu efikasnost i kostale su 5 puta vise od prosecne zarade. Danas za te pare zamenis 5 masina mnogo efikasnijih za 20 godina i uvek koristis najnovije tehnologije. Tako je sa svom elektronikom zasto tako ne bi bilo i sa motorim ako ce to da smanji potrosnju i obezbedi bolje performanse. Jedini nacin da covecanstvo tehnoloski napreduje je da se ta tehnologija primenjuje a razvojni ciklus skracuje. Prestanite ziveti u proslosti i kukati za golfom dvojkom.

Djole

pre 11 godina

Nije problem u tri cilindra nego u turbini (ili dve) koje ce mu definitivno skratiti radni vek i tu je kraj price. Osnovni problem trocilindrasa jeste mala bazicna snaga i jedino resenje su turbine. Problem turbina je da se trebaju koristiti tek kada je motor na radnoj temperaturi a to retko ko ispostuje.

sljaker

pre 11 godina

Cemu gomila takvih kratkorocnih komentara o dugovecnosti.. Pa moze svaki cilindar da bude po iljadu kubika.... nigde nije navedena zapremina,polako bre ljudi.

Vensan Kasel

pre 11 godina

Po mom misljenju japanci su pre 25 godina napravili slicno nesto u daihachu charade 900 cc turbo 120 hp.Mogao je ladno da izdrzi 190-200 hp posle modifikacija motora i da predje preko 200.000 km.Ovo pisem iz izkustva.Ziveo sam vani i kao klinac ga vozao.
P.S Fabricki blokada do 8500 obrtaja.

Vlada

pre 11 godina

Iz komentara vidim da su u Srbiji sve sami strucnjaci za motore i nove tehnologije. Cudi me samo kako to da je u Srbiji, pored tolikih strucnjaka, propala jedina domaca fabrika automobila. Salu na stranu, pa zar ozbiljno mislite da ce jedan Volvo da rizikuje svoje ime sa necim "jeftinim"?

TSI

pre 11 godina

I u cemu je problem sa dugotrajnoscu ovog motora? Nesto ne cujem da se ljudi bune na VW 1.4 od 180 konja (doduse ima 1 cilindar vise ali i 100ccm manje)

jocaskljoca

pre 11 godina

Koliko prelazi km ovaj motor?
(NR, 12. decembar 2014 10:28)

Prelazi onoliko koliko treba jednom prosecnom nemcu i holandjaninu. oko 200.000km. Trend je da se zapadnje zemlje odricu tih masina posle 5god koriscenja. Evropa inace nema nepresusan izvor nafte da pogoni V8 masinu kao pre 20-30god. Tako da me ne iznenadjuje sto prave kratkorocne masine za zapad. A to sta ce bedni srbin da radi sa 5-10god starim autom, to ih ne interesuje... npr. ja vozim vektru c sa 2.0dti motorom, a on ce da traje jos 10god minimum jer je presao "tek" 180.000km a zna se koliko moze taj motor da prevali

Mile

pre 11 godina

@stranac na šoru
nemoj prijatelju da mešaš vankel i 4-rotaktni motor, jednostavno ni ne liče
i vankel iz RX8 ima 1300ccm pa bije 280 konja... al ne mogu da mu obuydaju potrošnju (ni ulja ni benzina) i zato je privremeno penziuonisan
Moje je miš+ljenje da su trocilindrači ok opcija za gradske automobile koji prelaze 10-15 hiljada godišnje i tada motor izdrži radni vek automobila. Moja žena vozi pola 1.2TDI, potrošnja ispod 6 u gradu..
Za teže opcije sa očekivano mnogo većim kilometražama kao što je npr XC90, trocolindraš će jednostavno da izgori za 5-6 godina. Previše konja iz premalo kubika može da radi ali ne može da potraje
pogledajte pta rade japanci na hibridima, uvode nove motore sa minimumom snage na navedenoj yapremini. Mislim da majstori iz Tozote znaju nešto što mi ne znamo kad u priusa stave motor od 1.8 kubika i samo 80-90 konja
ili za novi lexus IS300H naprave novi četvorocilindraš od 2.5l saispod 150 konja a u IS250 već imaju sjajan šestocolindraš iste zapremine i sa 225 konja

Milos

pre 11 godina

Smesno! Pa od kojih materijala motor mora da bude napravljen da bi pri ovolikoj kubikazi otao postojan duze od 100.000 km...Sreca pa zivimo u Srbiji, koja nije velika, inace sa ovim novim motorima se necemo navozati...Mada ako garantuju 200K bez generalne, to ipak nije tako lose...

nekome los nekome dobar

pre 11 godina

ide se na to da motori budu isprojektovani na 150-200 hiljada km i "zaliveni" tako da nece biti popravke a sledeci vlasnik ce kupovati celokupnu jedinicu koju ce zameniti za sledecih 150 000km...naravno sve ce biti ukalkulisano da profit bude veci nego sada kad prodaju originalne delove za motore
(mf, 12. decembar 2014 12:19)
Pa i sad je jeftinije da kupis motor nego da mu menjas x delova (bar u normalnim zemljama - Americi, Nemackoj, Francuskoj a cini mi si i Italiji i Ceskoj).
Druga stvar sto u Srbiji ne mozes ili jako tesko mozes uopste da uvezes motor a cene 3x vece.
A inace i ovi motori i oni od 5-6L prolaze identicne testove kvaliteta tako da ako ovaj moze da predje "samo" 200k, ni onaj veci ne moze vise...

Pre prelaska na elektro (za 10, max 15 godina) mora biti sto vise povecana efikasnost SUS motora

stranac na šoru

pre 11 godina

@(4 klipa, 12. decembar 2014 10:17)
Nemoj bas tako, kad sam ja bio momak onda je bio auto, naprimer, NSU Ro 80, sa 995 kubika i 115 ks, vankelov motor. To je bio auto stogod. To je bilo pre pedestak godina. Valjda svet ide napred, zar ne?

mf

pre 11 godina

ide se na to da motori budu isprojektovani na 150-200 hiljada km i "zaliveni" tako da nece biti popravke a sledeci vlasnik ce kupovati celokupnu jedinicu koju ce zameniti za sledecih 150 000km...naravno sve ce biti ukalkulisano da profit bude veci nego sada kad prodaju originalne delove za motore

4cilindra

pre 11 godina

Nadam se da azijski proizvodjači neće podleći ovim sramnim trendovima evropske autoindustrije. Evropski proizvodi su smanjenje troškova doveli do apsurda ostao je samo "imidž".

mf

pre 11 godina

ide se na to da motori budu isprojektovani na 150-200 hiljada km i "zaliveni" tako da nece biti popravke a sledeci vlasnik ce kupovati celokupnu jedinicu koju ce zameniti za sledecih 150 000km...naravno sve ce biti ukalkulisano da profit bude veci nego sada kad prodaju originalne delove za motore

4cilindra

pre 11 godina

Nadam se da azijski proizvodjači neće podleći ovim sramnim trendovima evropske autoindustrije. Evropski proizvodi su smanjenje troškova doveli do apsurda ostao je samo "imidž".

Vlada

pre 11 godina

Iz komentara vidim da su u Srbiji sve sami strucnjaci za motore i nove tehnologije. Cudi me samo kako to da je u Srbiji, pored tolikih strucnjaka, propala jedina domaca fabrika automobila. Salu na stranu, pa zar ozbiljno mislite da ce jedan Volvo da rizikuje svoje ime sa necim "jeftinim"?

stranac na šoru

pre 11 godina

@(4 klipa, 12. decembar 2014 10:17)
Nemoj bas tako, kad sam ja bio momak onda je bio auto, naprimer, NSU Ro 80, sa 995 kubika i 115 ks, vankelov motor. To je bio auto stogod. To je bilo pre pedestak godina. Valjda svet ide napred, zar ne?

Mile

pre 11 godina

@stranac na šoru
nemoj prijatelju da mešaš vankel i 4-rotaktni motor, jednostavno ni ne liče
i vankel iz RX8 ima 1300ccm pa bije 280 konja... al ne mogu da mu obuydaju potrošnju (ni ulja ni benzina) i zato je privremeno penziuonisan
Moje je miš+ljenje da su trocilindrači ok opcija za gradske automobile koji prelaze 10-15 hiljada godišnje i tada motor izdrži radni vek automobila. Moja žena vozi pola 1.2TDI, potrošnja ispod 6 u gradu..
Za teže opcije sa očekivano mnogo većim kilometražama kao što je npr XC90, trocolindraš će jednostavno da izgori za 5-6 godina. Previše konja iz premalo kubika može da radi ali ne može da potraje
pogledajte pta rade japanci na hibridima, uvode nove motore sa minimumom snage na navedenoj yapremini. Mislim da majstori iz Tozote znaju nešto što mi ne znamo kad u priusa stave motor od 1.8 kubika i samo 80-90 konja
ili za novi lexus IS300H naprave novi četvorocilindraš od 2.5l saispod 150 konja a u IS250 već imaju sjajan šestocolindraš iste zapremine i sa 225 konja

jocaskljoca

pre 11 godina

Koliko prelazi km ovaj motor?
(NR, 12. decembar 2014 10:28)

Prelazi onoliko koliko treba jednom prosecnom nemcu i holandjaninu. oko 200.000km. Trend je da se zapadnje zemlje odricu tih masina posle 5god koriscenja. Evropa inace nema nepresusan izvor nafte da pogoni V8 masinu kao pre 20-30god. Tako da me ne iznenadjuje sto prave kratkorocne masine za zapad. A to sta ce bedni srbin da radi sa 5-10god starim autom, to ih ne interesuje... npr. ja vozim vektru c sa 2.0dti motorom, a on ce da traje jos 10god minimum jer je presao "tek" 180.000km a zna se koliko moze taj motor da prevali

Vensan Kasel

pre 11 godina

Po mom misljenju japanci su pre 25 godina napravili slicno nesto u daihachu charade 900 cc turbo 120 hp.Mogao je ladno da izdrzi 190-200 hp posle modifikacija motora i da predje preko 200.000 km.Ovo pisem iz izkustva.Ziveo sam vani i kao klinac ga vozao.
P.S Fabricki blokada do 8500 obrtaja.

sljaker

pre 11 godina

Cemu gomila takvih kratkorocnih komentara o dugovecnosti.. Pa moze svaki cilindar da bude po iljadu kubika.... nigde nije navedena zapremina,polako bre ljudi.

nekome los nekome dobar

pre 11 godina

ide se na to da motori budu isprojektovani na 150-200 hiljada km i "zaliveni" tako da nece biti popravke a sledeci vlasnik ce kupovati celokupnu jedinicu koju ce zameniti za sledecih 150 000km...naravno sve ce biti ukalkulisano da profit bude veci nego sada kad prodaju originalne delove za motore
(mf, 12. decembar 2014 12:19)
Pa i sad je jeftinije da kupis motor nego da mu menjas x delova (bar u normalnim zemljama - Americi, Nemackoj, Francuskoj a cini mi si i Italiji i Ceskoj).
Druga stvar sto u Srbiji ne mozes ili jako tesko mozes uopste da uvezes motor a cene 3x vece.
A inace i ovi motori i oni od 5-6L prolaze identicne testove kvaliteta tako da ako ovaj moze da predje "samo" 200k, ni onaj veci ne moze vise...

Pre prelaska na elektro (za 10, max 15 godina) mora biti sto vise povecana efikasnost SUS motora

TSI

pre 11 godina

I u cemu je problem sa dugotrajnoscu ovog motora? Nesto ne cujem da se ljudi bune na VW 1.4 od 180 konja (doduse ima 1 cilindar vise ali i 100ccm manje)

Equilibrium

pre 11 godina

Sve sami stručnjaci i nostrodamusi. Pa fabrika testira svaki motor na svim extremnim tačkama na planeti na minimum 500 000 km. Zaradite vi pare da ga kupite a o dugovječnosti ima ko da misli.

hiavata

pre 11 godina

Ako kvalitet materijala koji se upotrebe raste sto ne bi i snaga po kubiku zapremine, ne vidim problem.

Nekad su ves masine pravljene da traju po 15 godina ali su imale malu efikasnost i kostale su 5 puta vise od prosecne zarade. Danas za te pare zamenis 5 masina mnogo efikasnijih za 20 godina i uvek koristis najnovije tehnologije. Tako je sa svom elektronikom zasto tako ne bi bilo i sa motorim ako ce to da smanji potrosnju i obezbedi bolje performanse. Jedini nacin da covecanstvo tehnoloski napreduje je da se ta tehnologija primenjuje a razvojni ciklus skracuje. Prestanite ziveti u proslosti i kukati za golfom dvojkom.

Milos

pre 11 godina

Smesno! Pa od kojih materijala motor mora da bude napravljen da bi pri ovolikoj kubikazi otao postojan duze od 100.000 km...Sreca pa zivimo u Srbiji, koja nije velika, inace sa ovim novim motorima se necemo navozati...Mada ako garantuju 200K bez generalne, to ipak nije tako lose...

Djole

pre 11 godina

Nije problem u tri cilindra nego u turbini (ili dve) koje ce mu definitivno skratiti radni vek i tu je kraj price. Osnovni problem trocilindrasa jeste mala bazicna snaga i jedino resenje su turbine. Problem turbina je da se trebaju koristiti tek kada je motor na radnoj temperaturi a to retko ko ispostuje.

Android Jelly Bean

pre 11 godina

Dobro, jeste tehnologija napredovala da se od danas od 1.1 motora izvlaci 100 i vise konja sto je nekad bilo nezamislivo, ali ti motori su kvalitetni koliko i kineska roba.

Daca

pre 11 godina

A ja se cudim kad mi je rodjak svoju KIA Sportage 1.6GDI sa 135ks cipovanjem nabio na 145ks i povecao o.moment sa 165 na 190Nm, pa nisam mogao da verujem da jedan moderan atmo benzinac moze imat parametre 2.0 benzinca.

Ivan

pre 11 godina

Bez veze se bavite trajnošću motora. Sada Peugeot radi 1,6l turbo motor sa 270 KS. Kako onda 1,5l sa 180KS ne bi bio trajan. Nekada (prije valjda 30-tak godina) je formula 1 imala 1500 KS iz 1,5l. Od tada je tehnologija materijala toliko napredovala da bi danas mogao imati i duplo više konja. Dakle, sve ovisi o kvaliteti ugrađenih materijala. Razgovarao sam sa mehaničarom Forda o njihovom 1.0l sa 125 KS i kaže da nemaju nikakvih problema. Sa gašenjem motora ostaje raditi pumpa kako bi rashladila turbinu. Još da turbina potraje 200.000 km, a ne kao one od VW koje na turbo benzincima traju 80.000 km (a onda kupi novu)...

DinoNYC

pre 11 godina

Turbo motori u Americi se uglavnom uvode zbog toga jer proizvodjaci vozila moraju do 2016 da zadovolje CAFE standarde (Corporate Average Fuel Economy).

Za putnicka vozila to znaci da prosjecna potrosnja po 1 galonu goriva treba biti oko 37.8 milja. Kod "pick-up" vozila to mora biti (prosjek po galonu) 28.8 milja. To znaci da se efikasnost potrosnje mora povecati oko 37% za auta i 23% za pick up kamione/trucks.

Te standarde proizvodjaci nastoje dostici smanjenjem tezine vozila, upotrebom hibrida, auto-mjenjaca sa povecanim brojem brzina (ili CVT mjenjacima) i turbo motora. Chrysler je uveo i dizel motor (3.0l Fiatov). Ford koristi Ecoboost motore koji su imali i imaju problema sa kondenzacijom.

Indikativno je da Toyota, Honda (Lexus/Acura), uopste ne koriste turbo motore u SAD-u, mada je Acura (Honda) do nedavno imala RDX (mali SUV) sa 4-cilindra turbo motorom. Od njega su odustali. Toyota i Honda paze na svoj imidz pouzdanih i dugotrajnih motora i to sto ne razvijaju turbo motore ima nekog razloga.

Fordov Ecoboost motor (3.5l) u F-150 (pick-up) nije u "stvarnom zivotu" dostigao obecanu efikasnost a ima probleme ("limp mode" - izgubi snagu u trenu svu - samo treba otici na F-150 forum pa vidjeti). Ford sada nastoji upotrebom aluminijuma u sasiji da smanji tezinu i time poveca efikasnost - no vec neki testovi pokazuju da je i ta usteda relativna.

Za kamione (pick-up) ovde mislim da je rjesenje u dizel motorima, pa i za auta jer ovde skoro nema dizela/auta.

slobodan

pre 11 godina

Koliko znam FORD ugrađuje ove motore u nove modele Fokusa,Mondea,Fiestu zapremine 1000 kubika ,snage 110-125 hp,sa jednim turbo punjačem koji se vrti i do 250000. o/min.Kod VOLVO-a se radi verovatno sa BI-turbo varijantom motora iste koncepcije ,u pitanju su "EKO-BOOST" pogonske jedinice razvijene u saradnjiFORDA I VOLVOA .Temperatura koju dostiže turbina je i do 1000 stepeni celzijusa.

@bata

pre 11 godina

Motor od tri cilindra, bar po meni, ima opravdanja samo u manjim vozilima zbog prostora za ugradnju. Buka i vibracije se samo donekle mogu redukovati. Primena takvog motora u većim vozilima, gde se očekuje maksimalna udobnost je neopravdana. Sada ispada da trocilindraši postižu značajne ekološke parametre kao da to isto ne bi moglo i sa cilindrom više? Nisam primetio da prilikom testiranja bilo kog automobila sa tri cilindra nije pomenuta buka i vibracija.

Android Jelly Bean

pre 11 godina

Dobro, jeste tehnologija napredovala da se od danas od 1.1 motora izvlaci 100 i vise konja sto je nekad bilo nezamislivo, ali ti motori su kvalitetni koliko i kineska roba.

4cilindra

pre 11 godina

Nadam se da azijski proizvodjači neće podleći ovim sramnim trendovima evropske autoindustrije. Evropski proizvodi su smanjenje troškova doveli do apsurda ostao je samo "imidž".

jocaskljoca

pre 11 godina

Koliko prelazi km ovaj motor?
(NR, 12. decembar 2014 10:28)

Prelazi onoliko koliko treba jednom prosecnom nemcu i holandjaninu. oko 200.000km. Trend je da se zapadnje zemlje odricu tih masina posle 5god koriscenja. Evropa inace nema nepresusan izvor nafte da pogoni V8 masinu kao pre 20-30god. Tako da me ne iznenadjuje sto prave kratkorocne masine za zapad. A to sta ce bedni srbin da radi sa 5-10god starim autom, to ih ne interesuje... npr. ja vozim vektru c sa 2.0dti motorom, a on ce da traje jos 10god minimum jer je presao "tek" 180.000km a zna se koliko moze taj motor da prevali

TSI

pre 11 godina

I u cemu je problem sa dugotrajnoscu ovog motora? Nesto ne cujem da se ljudi bune na VW 1.4 od 180 konja (doduse ima 1 cilindar vise ali i 100ccm manje)

Djole

pre 11 godina

Nije problem u tri cilindra nego u turbini (ili dve) koje ce mu definitivno skratiti radni vek i tu je kraj price. Osnovni problem trocilindrasa jeste mala bazicna snaga i jedino resenje su turbine. Problem turbina je da se trebaju koristiti tek kada je motor na radnoj temperaturi a to retko ko ispostuje.

Milos

pre 11 godina

Smesno! Pa od kojih materijala motor mora da bude napravljen da bi pri ovolikoj kubikazi otao postojan duze od 100.000 km...Sreca pa zivimo u Srbiji, koja nije velika, inace sa ovim novim motorima se necemo navozati...Mada ako garantuju 200K bez generalne, to ipak nije tako lose...

nekome los nekome dobar

pre 11 godina

ide se na to da motori budu isprojektovani na 150-200 hiljada km i "zaliveni" tako da nece biti popravke a sledeci vlasnik ce kupovati celokupnu jedinicu koju ce zameniti za sledecih 150 000km...naravno sve ce biti ukalkulisano da profit bude veci nego sada kad prodaju originalne delove za motore
(mf, 12. decembar 2014 12:19)
Pa i sad je jeftinije da kupis motor nego da mu menjas x delova (bar u normalnim zemljama - Americi, Nemackoj, Francuskoj a cini mi si i Italiji i Ceskoj).
Druga stvar sto u Srbiji ne mozes ili jako tesko mozes uopste da uvezes motor a cene 3x vece.
A inace i ovi motori i oni od 5-6L prolaze identicne testove kvaliteta tako da ako ovaj moze da predje "samo" 200k, ni onaj veci ne moze vise...

Pre prelaska na elektro (za 10, max 15 godina) mora biti sto vise povecana efikasnost SUS motora

Mile

pre 11 godina

@stranac na šoru
nemoj prijatelju da mešaš vankel i 4-rotaktni motor, jednostavno ni ne liče
i vankel iz RX8 ima 1300ccm pa bije 280 konja... al ne mogu da mu obuydaju potrošnju (ni ulja ni benzina) i zato je privremeno penziuonisan
Moje je miš+ljenje da su trocilindrači ok opcija za gradske automobile koji prelaze 10-15 hiljada godišnje i tada motor izdrži radni vek automobila. Moja žena vozi pola 1.2TDI, potrošnja ispod 6 u gradu..
Za teže opcije sa očekivano mnogo većim kilometražama kao što je npr XC90, trocolindraš će jednostavno da izgori za 5-6 godina. Previše konja iz premalo kubika može da radi ali ne može da potraje
pogledajte pta rade japanci na hibridima, uvode nove motore sa minimumom snage na navedenoj yapremini. Mislim da majstori iz Tozote znaju nešto što mi ne znamo kad u priusa stave motor od 1.8 kubika i samo 80-90 konja
ili za novi lexus IS300H naprave novi četvorocilindraš od 2.5l saispod 150 konja a u IS250 već imaju sjajan šestocolindraš iste zapremine i sa 225 konja

mf

pre 11 godina

ide se na to da motori budu isprojektovani na 150-200 hiljada km i "zaliveni" tako da nece biti popravke a sledeci vlasnik ce kupovati celokupnu jedinicu koju ce zameniti za sledecih 150 000km...naravno sve ce biti ukalkulisano da profit bude veci nego sada kad prodaju originalne delove za motore

Vlada

pre 11 godina

Iz komentara vidim da su u Srbiji sve sami strucnjaci za motore i nove tehnologije. Cudi me samo kako to da je u Srbiji, pored tolikih strucnjaka, propala jedina domaca fabrika automobila. Salu na stranu, pa zar ozbiljno mislite da ce jedan Volvo da rizikuje svoje ime sa necim "jeftinim"?

slobodan

pre 11 godina

Koliko znam FORD ugrađuje ove motore u nove modele Fokusa,Mondea,Fiestu zapremine 1000 kubika ,snage 110-125 hp,sa jednim turbo punjačem koji se vrti i do 250000. o/min.Kod VOLVO-a se radi verovatno sa BI-turbo varijantom motora iste koncepcije ,u pitanju su "EKO-BOOST" pogonske jedinice razvijene u saradnjiFORDA I VOLVOA .Temperatura koju dostiže turbina je i do 1000 stepeni celzijusa.

hiavata

pre 11 godina

Ako kvalitet materijala koji se upotrebe raste sto ne bi i snaga po kubiku zapremine, ne vidim problem.

Nekad su ves masine pravljene da traju po 15 godina ali su imale malu efikasnost i kostale su 5 puta vise od prosecne zarade. Danas za te pare zamenis 5 masina mnogo efikasnijih za 20 godina i uvek koristis najnovije tehnologije. Tako je sa svom elektronikom zasto tako ne bi bilo i sa motorim ako ce to da smanji potrosnju i obezbedi bolje performanse. Jedini nacin da covecanstvo tehnoloski napreduje je da se ta tehnologija primenjuje a razvojni ciklus skracuje. Prestanite ziveti u proslosti i kukati za golfom dvojkom.

Equilibrium

pre 11 godina

Sve sami stručnjaci i nostrodamusi. Pa fabrika testira svaki motor na svim extremnim tačkama na planeti na minimum 500 000 km. Zaradite vi pare da ga kupite a o dugovječnosti ima ko da misli.

sljaker

pre 11 godina

Cemu gomila takvih kratkorocnih komentara o dugovecnosti.. Pa moze svaki cilindar da bude po iljadu kubika.... nigde nije navedena zapremina,polako bre ljudi.

Daca

pre 11 godina

A ja se cudim kad mi je rodjak svoju KIA Sportage 1.6GDI sa 135ks cipovanjem nabio na 145ks i povecao o.moment sa 165 na 190Nm, pa nisam mogao da verujem da jedan moderan atmo benzinac moze imat parametre 2.0 benzinca.

Vensan Kasel

pre 11 godina

Po mom misljenju japanci su pre 25 godina napravili slicno nesto u daihachu charade 900 cc turbo 120 hp.Mogao je ladno da izdrzi 190-200 hp posle modifikacija motora i da predje preko 200.000 km.Ovo pisem iz izkustva.Ziveo sam vani i kao klinac ga vozao.
P.S Fabricki blokada do 8500 obrtaja.

Ivan

pre 11 godina

Bez veze se bavite trajnošću motora. Sada Peugeot radi 1,6l turbo motor sa 270 KS. Kako onda 1,5l sa 180KS ne bi bio trajan. Nekada (prije valjda 30-tak godina) je formula 1 imala 1500 KS iz 1,5l. Od tada je tehnologija materijala toliko napredovala da bi danas mogao imati i duplo više konja. Dakle, sve ovisi o kvaliteti ugrađenih materijala. Razgovarao sam sa mehaničarom Forda o njihovom 1.0l sa 125 KS i kaže da nemaju nikakvih problema. Sa gašenjem motora ostaje raditi pumpa kako bi rashladila turbinu. Još da turbina potraje 200.000 km, a ne kao one od VW koje na turbo benzincima traju 80.000 km (a onda kupi novu)...

stranac na šoru

pre 11 godina

@(4 klipa, 12. decembar 2014 10:17)
Nemoj bas tako, kad sam ja bio momak onda je bio auto, naprimer, NSU Ro 80, sa 995 kubika i 115 ks, vankelov motor. To je bio auto stogod. To je bilo pre pedestak godina. Valjda svet ide napred, zar ne?

@bata

pre 11 godina

Motor od tri cilindra, bar po meni, ima opravdanja samo u manjim vozilima zbog prostora za ugradnju. Buka i vibracije se samo donekle mogu redukovati. Primena takvog motora u većim vozilima, gde se očekuje maksimalna udobnost je neopravdana. Sada ispada da trocilindraši postižu značajne ekološke parametre kao da to isto ne bi moglo i sa cilindrom više? Nisam primetio da prilikom testiranja bilo kog automobila sa tri cilindra nije pomenuta buka i vibracija.

DinoNYC

pre 11 godina

Turbo motori u Americi se uglavnom uvode zbog toga jer proizvodjaci vozila moraju do 2016 da zadovolje CAFE standarde (Corporate Average Fuel Economy).

Za putnicka vozila to znaci da prosjecna potrosnja po 1 galonu goriva treba biti oko 37.8 milja. Kod "pick-up" vozila to mora biti (prosjek po galonu) 28.8 milja. To znaci da se efikasnost potrosnje mora povecati oko 37% za auta i 23% za pick up kamione/trucks.

Te standarde proizvodjaci nastoje dostici smanjenjem tezine vozila, upotrebom hibrida, auto-mjenjaca sa povecanim brojem brzina (ili CVT mjenjacima) i turbo motora. Chrysler je uveo i dizel motor (3.0l Fiatov). Ford koristi Ecoboost motore koji su imali i imaju problema sa kondenzacijom.

Indikativno je da Toyota, Honda (Lexus/Acura), uopste ne koriste turbo motore u SAD-u, mada je Acura (Honda) do nedavno imala RDX (mali SUV) sa 4-cilindra turbo motorom. Od njega su odustali. Toyota i Honda paze na svoj imidz pouzdanih i dugotrajnih motora i to sto ne razvijaju turbo motore ima nekog razloga.

Fordov Ecoboost motor (3.5l) u F-150 (pick-up) nije u "stvarnom zivotu" dostigao obecanu efikasnost a ima probleme ("limp mode" - izgubi snagu u trenu svu - samo treba otici na F-150 forum pa vidjeti). Ford sada nastoji upotrebom aluminijuma u sasiji da smanji tezinu i time poveca efikasnost - no vec neki testovi pokazuju da je i ta usteda relativna.

Za kamione (pick-up) ovde mislim da je rjesenje u dizel motorima, pa i za auta jer ovde skoro nema dizela/auta.