Aktuelno

Četvrtak, 02.08.2012.

12:33

Grand Cherokee pao na popravnom

Grand Cherokee pao na popravnom IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

37 Komentari

Sortiraj po:

aha lepo...

pre 12 godina

"..uostalom, sto bi pri brzini od 60 na sat pravio ovakve samoubilacke manevre, kad imam tenk koji razbija sve pred sobom!"
(lucky, 3. avgust 2012 10:39)

Da da! I kad ti istrci dete pred auto ti "razbijas" sve pred sobom zar ne?

mihajlo

pre 13 godina

radim ko trgovački putnik već 10 godina i godišnje prelazim oko 80.000 km, jedno vreme vozio sam i kamion, dakle imam "u rukama" preko 800.000 km, nikada u životu nisam izbegavao jelene, magarce, volove, slonove, kamile i slične stvari....ali šveđani očito to susreću na putu svaki dan

u firmi imamo 3 SUV-a, jedino šta sam doživeo je nekoliko prometnih nesreća u kojima sam uvek imao sudar sa manjim automobilima od mog, zaključak je sledeći...dok su drugima leteli motori po drumovima, suvozači kroz stakla i slično, ja sam svoj SUV uvek samo preparkirao i čekao dolazak policije, pa vi sad sami ocenite šta je bolje, baš me zanima ko od vas bi bio u fiatu 500 kad prema vama ide recimo nissan pathfinder ili hyundai santa fe, zato sa moje tačke gledišta uzeo bi ovaj jeep rađe nego stotine drugih automobila

ovde verujem da nije problem u vozilu nego u šabanu koji neume da postavi pravilne postavke ovjesa....šta ćeš kad su šveđani bolji za neke druge stvari, npr akcione filove i slično

Macak

pre 13 godina

Volvo je (da ima servisa) najbolji izbor.
Manje košta, motori 5 cilindara redno jeftiniji za održavanje, prelijepi su i najsigurniji.
Kvalitet TOP.

Radovan

pre 13 godina

(lucifer, 2. avgust 2012 16:58)

Proizvodnja SUV vozila nije dobila široke razmere zbog politike USA fabrika "što veće to sigurnije", već zbog potražnje tržišta za tom vrstom vozila. Potražnja tržišta nastala je delimično zbog potreba korisnika, a više zbog lažne sigurnosti i lažne nadmoći, koje je to vozilo donosilo inferiornoj i maloj ličnosti, dotičnog vlasnika. Bum je nastao u USA, kada su žene postale dominantni kupci, pa su USA industrije za šefove raznih odelenja u svojim fabrikama (projektovanje, prodaja, servis) postavili žene, kako bi bolje potrefile ukus ženskih kupaca. Učesnici u mnogobrojnim nesrećama SUV vozila (visoko težište, težina, prevrtanje zbog brze promene pravca, itd) koje su bile žene, naterale su industrije i USA agencije IIHS i NHTSA, da se pozabave ovim problemima.
Tada kada se sve ovo dešavalo, u Evropu još nisu došla SUV vozila, koja su japanski izum.
Takođe, cela ova problematika mogla se videti u USA dokumentarnim filmovima koje su prikazivali dokumentaristički filmski kanali DISCOVERY, NATIONAL GEOGRAPHIC, itd.

Povodom ovog slučaja, kod pojedinih terenskih vozila, moguće je otkopčati torzioni stabilizator, kako bi vozilo moglo savladati mnogo veće prepreke, tako da mi se to čini mogućim za nekontrolisano ponašanje, ali treba proveriti.

offroad ekspert

pre 13 godina

Mirko Alvirovic i njegov novinar Aleksandar Veljkovic voze ovakav terenac mnogo bolje nego ovi neuki svedski novinari. Ovo je snimljeno da se naskodi Jeepu i da se osujeti njegova prodaja jer je poceo opasno da ugrozava cak i Daciu Duster.

malecka potrosnjica

pre 13 godina

dobar autic. Ako se uzme u obzir da americki automobili (pogotovo suv) imaju masu praznog vozila kao nas prosecan autobus, ovo i nije tako lose. Malkice se ljuljne tamo 'vamo, pa sta ... Cak i da se prevrnes u njemu, stradace asfalt, ne i sam auto. Nijedan sistem za prevrtanje ovde ne polaze jer dok mi vizuelno regiateujemo da se auto ljulja, u stvari se desava totalno suprotna stvar. Auto se vozi lagano dok se Zemlja pomera jer je auto pretezak.

Dino

pre 13 godina

Zivim u Americi vec 20 godina i automobili su mi hobi/zanimacija itd. U zadnjih 19 godina posjedovao sam Lincoln/Ford, Pontiac Grand AM, Mazdu, 1999 Jeep Cherokee, Toyotu Camry, Honde Accord i Odyssey, BMW 3, Mazdu 6. Vozio sam i kola od prijatelja itd. I evo mog skromnog zakljucka:

Americki proizvodjaci automobila naizgled daju vise za istu cjenu ali su kola mnogo manje kvalitetna nego evropska ili japanci. Ford se tu jos i drzi ovde najbolje dok su ostali dosta losi. Dizajnom nastoje privuci kupce ali kvalitet (ispod koze) je jos dosta slab.

Evropski proizvodjaci (VW, Mercedes, BMW) imaju stil, ljepi su, i imaju moderna rjesenja motora, auto-mjenjaca itd., ali su vrlo nepouzdani i skupi za popravak. Problemi sa elektronikom, auto transmisijama (zapecacenim) su cesti. Po meni nisu vrijedni novca i vise su ovde statusni simbol nego li sto nude nesto extra (kozu, satelitski radio danas ima svako auto ovde). A putevi su vecinom prave ceste pa o nekakom vozackom uzivanju bas i nema price.

Japanci (priznajem pristrasnost) tipa Acura, Honda, Toyota, Lexus, Nissan, Infinity su najbolji. Pouzdani, drze vrijednosti i po luksuzu ne zaostaju. Ja vozim 2008-me Hondu Accord sa motorom od 2.4 litre (200ks) nema turbo, automatski mjenjac, koza, sat radio, siber, i evo imam oko 50,000 milja (80,000 km) i samo mjenjam ulje od motora redovno, i tecnost za auto mjenjac svakih 10,000 milja. Nikakd nikakvog problema.

A sa americkim autima (pa i evropskim donekle) imao sam dosta.

lucky

pre 13 godina

http://www.youtube.com/watch?v=aZF8N9NItHI&feature=related
kako ovaj video potvrdjuje, bilo je jos vozila koja se ovako ponasaju, a voditelj navodi da od Mercedesa A iz 1997 nije bilo ovako opasnog ponasanja jos od tada. Malo smo odlucili da lazemo...uostalom, sto bi pri brzini od 60 na sat pravio ovakve samoubilacke manevre, kad imam tenk koji razbija sve pred sobom!

Dex

pre 13 godina

Vozim ovaj model vec 18 meseci i mogu reci da je auto perfektan, presao sam skoro 50.000 km i nikakav problem nisam imao, ko je ovaj test radio i za cije interese je ova anti- reklama, to me ne zanima, sve pohvale za novi model i na kraju, samo je JEEP pravi JEEP !

Vlaja

pre 13 godina

Neće taj Čiroki ionako videti nijednog losa, tako da moose test nije ni potreban. Deluje kao da je napravljen za kruzing po gradu uz rep odvrnut do daske, a od toga se neće prevrnuti.

boki IDO.RS

pre 13 godina

Vozilo je nestabilno ovde price nema ovakvo poskakivanje nesmije da se dogodi na vozilu ove klase.Ogibljenje kao da je pravljeno samo za terensku voznju a vozilo se predstavlja kao SUV.Pa ovako se ne ponasa ni vojni pinc.

MN

pre 13 godina

Mirko Alvirovic je izvrsio neverovatan test ovog automobila tj. provozao ga je do Grcke i nazad prosecnom brzinom od 60 km/h i zakljucio da je odlican! Verovatno mu je i test kvaliteta goriva kod nas bio podjednako merodavan!

promucuran

pre 13 godina

toliko komentarisanja, a niko ne obrati paznju da je u tekstu navedeno kao glavni problem pucanje gume. pa sad mene zanima kakve to veze ima sa svim, a pogotovu sa proizvodjacem? ko da oni prave gume...

misa

pre 13 godina

grand cheeroke ima mnogo bolje off road karakteristike od Tuarega, pa je nerealno ocekivati da je na putu podjednako dobar, druga stvar je sto takva vozila vlasnici retko voze van asfalta

@bata

pre 13 godina

Gledajući ovaj snimak, deluje mi kao da ESP uopšte nije delovao, a to poskakivanje i znatno ljuljanje se umanjuje pojačanim dejstvom gasnih amortizera, koji su izgleda slabiji za taj tip vozila, a naravno i ponovnim dimezionisanjem balans-štangli. Kod amerikanaca je udobnost vozila prioritet. Ove promene na koje sam ukazao, znatno smanjuju udobnost, ali zato povećavaju sigurnost pri nagloj promeni pravca.

Radovan

pre 13 godina

Skoro svi bezbednosni sistemi na vozilu (naslon za glavu, sedište, sigurnosni pojasevi sa zatezanjem, ABS, ESP, itd) pronađeni su u Americi, kao odgovor na uočene bezbednosne nedostatke koji su se tada pojavili. Američke agencije za kraš testove i putnu sigurnost IIHS (1959) i NHTSA (1966) su svojim naučno-istraživačkim radom i učestvovale u stvaranju ovih i mnogih drugih sistema bezbednosti, i onda su Evropljani to prihvatili.
Prva prevrtanja SUV vozila desila su se u Americi, jer su ovi jako brzo vozili kroz krivine, pa je uočen problem.
A nakon prevrtanja MERCEDES A klase, BOSCH je taj sistem kupio od Amerikanaca, i danas samo štanca knjige o njemu i kupi kajmak u Evropi.

Ovo sa JEEP nećemo sve znati, dok se stvari dobro ne ispitaju.
U ovim slučajevima, bitan element oslanjanja točkova je torzioni stabilizator (balans štangla) koji onemogućava preterano ljuljanje vozila u krivini. Da li su ga pogrešno dimenzionisali ili izbacili, treba videti? Za ovaj tip vozila stabilizator ide na svaku osovinu.
Isto ovako se desilo kada su na Loganu 2. generacije izbacili stabilizator, pa se vozilo opasno naginjalo u S krivini. Francuski vođa projekta Logan 2, izjavio da je stabilizator izbačen zbog uštede jer 8 kg i 15€ na nekoliko stotina hiljada vozila, dosta znači za fabriku.

Sale

pre 13 godina

Nije prosao sjajno , ali NIJE TACNO da nije bezbedan , uostalom ovde je problem verovatno elektronske prirode sistem Qudra life I Esp.

Pogledajte test Quatroroute a od nedavno, koji je sertifikovan po svetskim standardima, I videcete MALO DRUGACIJE REZULTATE.

Inace najbolji pravi terenac je Grand Cherooke, a Bmw X 5 I slicni sminketaj nemaju sta da traze u off roadu.

lucifer

pre 13 godina

@Radovan, skoro ni jedan od tih sistema nije razvijen u americi, nego u evropi i japanu. U americi je pojam sigurnosti vece je sigurnije, zato su amerikanci godinama potencirali proizvodnji SUVa i slicnih monstruma, koji osim velicine nisu imali skoro nikakvih sigurnosnih sistema. Americke firme su ovakvom plitikom(neulaganje u sigurnosne sisteme nego samo da je sto vece) godinama ignorisali svjecke tokove u razvoju automobila, ta politika ih je odvela skoro u bankrot.

Uknown

pre 13 godina

@Bojan,
Touareg (barem ovde u Americi) ima pocetnu cenu za $16,000 vecu od Grand Cherokeea ($27,000 vs #43,000) - bila bi sramota kada nebi bio bolji sa tolikom cenom.

Djordje

pre 13 godina

Ovo je velika sramota za JEEP, i uopšte da za bilo kog proizvođača automobila, da napravi SUV koji ovo ne može da prođe, i da ga pritom ceni 50.000 evra pa naviše. Moram samo da kritikujem i domaće (ali i strane novinare), koji su ga hvalili, i su svi oni, sem ovih, prevideli ovako nešto.

zox

pre 13 godina

Što neko napisa da su previše pažnje posvetili motoru ... pa između ostalog i menjaču ... hteo bih da kažem da im menjač koji je sa "samo" 5 brzina nije baš trebao. U odnosu na 8-stepeni kod BMW-a itd ... nema šta da traži. Stalno se potenciraju off-road mogućnosti kao da će kupac sve vreme eksploatacije da visi po nekim gudurama.

Bojan

pre 13 godina

Nista neocekivano, odavno Ameri nemaju sta da traze pored evropskih proizvodjaca. Pogledajte samo kako je ovaj Touareg fantasticno prosao ovaj test, to zaista nesto govori o evropskom automobilskom inzenjeringu i postignutom stepenu razvoja, i to ne mislim samo na ogibljenje, vec na svaki deo automobila, motori, menjaci, elektronika, potrosnja...

stefan

pre 13 godina

U pravu su oni bili i prvi put. Sramota za Jeep da napravi ovakav auto. Poskakuje kao da nije normalan. Pa cak i stariji model Land Crusera koji se non stop naginje nema ovakvo ponasanje. Posvetili su suvise vremena izgledu i motoru, i mozda menjacu. Svideo im se auto dok stoji parkiran, ali oni kao da nisu vozili ovo. Kao da nisu testirali. Bolje po narod i Jeep da oni ovo povuku iz proizvodnje dok ne poprave ovaj strasan minus.

Bojan

pre 13 godina

Nista neocekivano, odavno Ameri nemaju sta da traze pored evropskih proizvodjaca. Pogledajte samo kako je ovaj Touareg fantasticno prosao ovaj test, to zaista nesto govori o evropskom automobilskom inzenjeringu i postignutom stepenu razvoja, i to ne mislim samo na ogibljenje, vec na svaki deo automobila, motori, menjaci, elektronika, potrosnja...

stefan

pre 13 godina

U pravu su oni bili i prvi put. Sramota za Jeep da napravi ovakav auto. Poskakuje kao da nije normalan. Pa cak i stariji model Land Crusera koji se non stop naginje nema ovakvo ponasanje. Posvetili su suvise vremena izgledu i motoru, i mozda menjacu. Svideo im se auto dok stoji parkiran, ali oni kao da nisu vozili ovo. Kao da nisu testirali. Bolje po narod i Jeep da oni ovo povuku iz proizvodnje dok ne poprave ovaj strasan minus.

Djordje

pre 13 godina

Ovo je velika sramota za JEEP, i uopšte da za bilo kog proizvođača automobila, da napravi SUV koji ovo ne može da prođe, i da ga pritom ceni 50.000 evra pa naviše. Moram samo da kritikujem i domaće (ali i strane novinare), koji su ga hvalili, i su svi oni, sem ovih, prevideli ovako nešto.

zox

pre 13 godina

Što neko napisa da su previše pažnje posvetili motoru ... pa između ostalog i menjaču ... hteo bih da kažem da im menjač koji je sa "samo" 5 brzina nije baš trebao. U odnosu na 8-stepeni kod BMW-a itd ... nema šta da traži. Stalno se potenciraju off-road mogućnosti kao da će kupac sve vreme eksploatacije da visi po nekim gudurama.

Uknown

pre 13 godina

@Bojan,
Touareg (barem ovde u Americi) ima pocetnu cenu za $16,000 vecu od Grand Cherokeea ($27,000 vs #43,000) - bila bi sramota kada nebi bio bolji sa tolikom cenom.

lucifer

pre 13 godina

@Radovan, skoro ni jedan od tih sistema nije razvijen u americi, nego u evropi i japanu. U americi je pojam sigurnosti vece je sigurnije, zato su amerikanci godinama potencirali proizvodnji SUVa i slicnih monstruma, koji osim velicine nisu imali skoro nikakvih sigurnosnih sistema. Americke firme su ovakvom plitikom(neulaganje u sigurnosne sisteme nego samo da je sto vece) godinama ignorisali svjecke tokove u razvoju automobila, ta politika ih je odvela skoro u bankrot.

MN

pre 13 godina

Mirko Alvirovic je izvrsio neverovatan test ovog automobila tj. provozao ga je do Grcke i nazad prosecnom brzinom od 60 km/h i zakljucio da je odlican! Verovatno mu je i test kvaliteta goriva kod nas bio podjednako merodavan!

@bata

pre 13 godina

Gledajući ovaj snimak, deluje mi kao da ESP uopšte nije delovao, a to poskakivanje i znatno ljuljanje se umanjuje pojačanim dejstvom gasnih amortizera, koji su izgleda slabiji za taj tip vozila, a naravno i ponovnim dimezionisanjem balans-štangli. Kod amerikanaca je udobnost vozila prioritet. Ove promene na koje sam ukazao, znatno smanjuju udobnost, ali zato povećavaju sigurnost pri nagloj promeni pravca.

Dino

pre 13 godina

Zivim u Americi vec 20 godina i automobili su mi hobi/zanimacija itd. U zadnjih 19 godina posjedovao sam Lincoln/Ford, Pontiac Grand AM, Mazdu, 1999 Jeep Cherokee, Toyotu Camry, Honde Accord i Odyssey, BMW 3, Mazdu 6. Vozio sam i kola od prijatelja itd. I evo mog skromnog zakljucka:

Americki proizvodjaci automobila naizgled daju vise za istu cjenu ali su kola mnogo manje kvalitetna nego evropska ili japanci. Ford se tu jos i drzi ovde najbolje dok su ostali dosta losi. Dizajnom nastoje privuci kupce ali kvalitet (ispod koze) je jos dosta slab.

Evropski proizvodjaci (VW, Mercedes, BMW) imaju stil, ljepi su, i imaju moderna rjesenja motora, auto-mjenjaca itd., ali su vrlo nepouzdani i skupi za popravak. Problemi sa elektronikom, auto transmisijama (zapecacenim) su cesti. Po meni nisu vrijedni novca i vise su ovde statusni simbol nego li sto nude nesto extra (kozu, satelitski radio danas ima svako auto ovde). A putevi su vecinom prave ceste pa o nekakom vozackom uzivanju bas i nema price.

Japanci (priznajem pristrasnost) tipa Acura, Honda, Toyota, Lexus, Nissan, Infinity su najbolji. Pouzdani, drze vrijednosti i po luksuzu ne zaostaju. Ja vozim 2008-me Hondu Accord sa motorom od 2.4 litre (200ks) nema turbo, automatski mjenjac, koza, sat radio, siber, i evo imam oko 50,000 milja (80,000 km) i samo mjenjam ulje od motora redovno, i tecnost za auto mjenjac svakih 10,000 milja. Nikakd nikakvog problema.

A sa americkim autima (pa i evropskim donekle) imao sam dosta.

Radovan

pre 13 godina

Skoro svi bezbednosni sistemi na vozilu (naslon za glavu, sedište, sigurnosni pojasevi sa zatezanjem, ABS, ESP, itd) pronađeni su u Americi, kao odgovor na uočene bezbednosne nedostatke koji su se tada pojavili. Američke agencije za kraš testove i putnu sigurnost IIHS (1959) i NHTSA (1966) su svojim naučno-istraživačkim radom i učestvovale u stvaranju ovih i mnogih drugih sistema bezbednosti, i onda su Evropljani to prihvatili.
Prva prevrtanja SUV vozila desila su se u Americi, jer su ovi jako brzo vozili kroz krivine, pa je uočen problem.
A nakon prevrtanja MERCEDES A klase, BOSCH je taj sistem kupio od Amerikanaca, i danas samo štanca knjige o njemu i kupi kajmak u Evropi.

Ovo sa JEEP nećemo sve znati, dok se stvari dobro ne ispitaju.
U ovim slučajevima, bitan element oslanjanja točkova je torzioni stabilizator (balans štangla) koji onemogućava preterano ljuljanje vozila u krivini. Da li su ga pogrešno dimenzionisali ili izbacili, treba videti? Za ovaj tip vozila stabilizator ide na svaku osovinu.
Isto ovako se desilo kada su na Loganu 2. generacije izbacili stabilizator, pa se vozilo opasno naginjalo u S krivini. Francuski vođa projekta Logan 2, izjavio da je stabilizator izbačen zbog uštede jer 8 kg i 15€ na nekoliko stotina hiljada vozila, dosta znači za fabriku.

boki IDO.RS

pre 13 godina

Vozilo je nestabilno ovde price nema ovakvo poskakivanje nesmije da se dogodi na vozilu ove klase.Ogibljenje kao da je pravljeno samo za terensku voznju a vozilo se predstavlja kao SUV.Pa ovako se ne ponasa ni vojni pinc.

Vlaja

pre 13 godina

Neće taj Čiroki ionako videti nijednog losa, tako da moose test nije ni potreban. Deluje kao da je napravljen za kruzing po gradu uz rep odvrnut do daske, a od toga se neće prevrnuti.

Sale

pre 13 godina

Nije prosao sjajno , ali NIJE TACNO da nije bezbedan , uostalom ovde je problem verovatno elektronske prirode sistem Qudra life I Esp.

Pogledajte test Quatroroute a od nedavno, koji je sertifikovan po svetskim standardima, I videcete MALO DRUGACIJE REZULTATE.

Inace najbolji pravi terenac je Grand Cherooke, a Bmw X 5 I slicni sminketaj nemaju sta da traze u off roadu.

misa

pre 13 godina

grand cheeroke ima mnogo bolje off road karakteristike od Tuarega, pa je nerealno ocekivati da je na putu podjednako dobar, druga stvar je sto takva vozila vlasnici retko voze van asfalta

Dex

pre 13 godina

Vozim ovaj model vec 18 meseci i mogu reci da je auto perfektan, presao sam skoro 50.000 km i nikakav problem nisam imao, ko je ovaj test radio i za cije interese je ova anti- reklama, to me ne zanima, sve pohvale za novi model i na kraju, samo je JEEP pravi JEEP !

malecka potrosnjica

pre 13 godina

dobar autic. Ako se uzme u obzir da americki automobili (pogotovo suv) imaju masu praznog vozila kao nas prosecan autobus, ovo i nije tako lose. Malkice se ljuljne tamo 'vamo, pa sta ... Cak i da se prevrnes u njemu, stradace asfalt, ne i sam auto. Nijedan sistem za prevrtanje ovde ne polaze jer dok mi vizuelno regiateujemo da se auto ljulja, u stvari se desava totalno suprotna stvar. Auto se vozi lagano dok se Zemlja pomera jer je auto pretezak.

Macak

pre 13 godina

Volvo je (da ima servisa) najbolji izbor.
Manje košta, motori 5 cilindara redno jeftiniji za održavanje, prelijepi su i najsigurniji.
Kvalitet TOP.

offroad ekspert

pre 13 godina

Mirko Alvirovic i njegov novinar Aleksandar Veljkovic voze ovakav terenac mnogo bolje nego ovi neuki svedski novinari. Ovo je snimljeno da se naskodi Jeepu i da se osujeti njegova prodaja jer je poceo opasno da ugrozava cak i Daciu Duster.

promucuran

pre 13 godina

toliko komentarisanja, a niko ne obrati paznju da je u tekstu navedeno kao glavni problem pucanje gume. pa sad mene zanima kakve to veze ima sa svim, a pogotovu sa proizvodjacem? ko da oni prave gume...

lucky

pre 13 godina

http://www.youtube.com/watch?v=aZF8N9NItHI&feature=related
kako ovaj video potvrdjuje, bilo je jos vozila koja se ovako ponasaju, a voditelj navodi da od Mercedesa A iz 1997 nije bilo ovako opasnog ponasanja jos od tada. Malo smo odlucili da lazemo...uostalom, sto bi pri brzini od 60 na sat pravio ovakve samoubilacke manevre, kad imam tenk koji razbija sve pred sobom!

Radovan

pre 13 godina

(lucifer, 2. avgust 2012 16:58)

Proizvodnja SUV vozila nije dobila široke razmere zbog politike USA fabrika "što veće to sigurnije", već zbog potražnje tržišta za tom vrstom vozila. Potražnja tržišta nastala je delimično zbog potreba korisnika, a više zbog lažne sigurnosti i lažne nadmoći, koje je to vozilo donosilo inferiornoj i maloj ličnosti, dotičnog vlasnika. Bum je nastao u USA, kada su žene postale dominantni kupci, pa su USA industrije za šefove raznih odelenja u svojim fabrikama (projektovanje, prodaja, servis) postavili žene, kako bi bolje potrefile ukus ženskih kupaca. Učesnici u mnogobrojnim nesrećama SUV vozila (visoko težište, težina, prevrtanje zbog brze promene pravca, itd) koje su bile žene, naterale su industrije i USA agencije IIHS i NHTSA, da se pozabave ovim problemima.
Tada kada se sve ovo dešavalo, u Evropu još nisu došla SUV vozila, koja su japanski izum.
Takođe, cela ova problematika mogla se videti u USA dokumentarnim filmovima koje su prikazivali dokumentaristički filmski kanali DISCOVERY, NATIONAL GEOGRAPHIC, itd.

Povodom ovog slučaja, kod pojedinih terenskih vozila, moguće je otkopčati torzioni stabilizator, kako bi vozilo moglo savladati mnogo veće prepreke, tako da mi se to čini mogućim za nekontrolisano ponašanje, ali treba proveriti.

mihajlo

pre 13 godina

radim ko trgovački putnik već 10 godina i godišnje prelazim oko 80.000 km, jedno vreme vozio sam i kamion, dakle imam "u rukama" preko 800.000 km, nikada u životu nisam izbegavao jelene, magarce, volove, slonove, kamile i slične stvari....ali šveđani očito to susreću na putu svaki dan

u firmi imamo 3 SUV-a, jedino šta sam doživeo je nekoliko prometnih nesreća u kojima sam uvek imao sudar sa manjim automobilima od mog, zaključak je sledeći...dok su drugima leteli motori po drumovima, suvozači kroz stakla i slično, ja sam svoj SUV uvek samo preparkirao i čekao dolazak policije, pa vi sad sami ocenite šta je bolje, baš me zanima ko od vas bi bio u fiatu 500 kad prema vama ide recimo nissan pathfinder ili hyundai santa fe, zato sa moje tačke gledišta uzeo bi ovaj jeep rađe nego stotine drugih automobila

ovde verujem da nije problem u vozilu nego u šabanu koji neume da postavi pravilne postavke ovjesa....šta ćeš kad su šveđani bolji za neke druge stvari, npr akcione filove i slično

aha lepo...

pre 12 godina

"..uostalom, sto bi pri brzini od 60 na sat pravio ovakve samoubilacke manevre, kad imam tenk koji razbija sve pred sobom!"
(lucky, 3. avgust 2012 10:39)

Da da! I kad ti istrci dete pred auto ti "razbijas" sve pred sobom zar ne?

Sale

pre 13 godina

Nije prosao sjajno , ali NIJE TACNO da nije bezbedan , uostalom ovde je problem verovatno elektronske prirode sistem Qudra life I Esp.

Pogledajte test Quatroroute a od nedavno, koji je sertifikovan po svetskim standardima, I videcete MALO DRUGACIJE REZULTATE.

Inace najbolji pravi terenac je Grand Cherooke, a Bmw X 5 I slicni sminketaj nemaju sta da traze u off roadu.

Radovan

pre 13 godina

Skoro svi bezbednosni sistemi na vozilu (naslon za glavu, sedište, sigurnosni pojasevi sa zatezanjem, ABS, ESP, itd) pronađeni su u Americi, kao odgovor na uočene bezbednosne nedostatke koji su se tada pojavili. Američke agencije za kraš testove i putnu sigurnost IIHS (1959) i NHTSA (1966) su svojim naučno-istraživačkim radom i učestvovale u stvaranju ovih i mnogih drugih sistema bezbednosti, i onda su Evropljani to prihvatili.
Prva prevrtanja SUV vozila desila su se u Americi, jer su ovi jako brzo vozili kroz krivine, pa je uočen problem.
A nakon prevrtanja MERCEDES A klase, BOSCH je taj sistem kupio od Amerikanaca, i danas samo štanca knjige o njemu i kupi kajmak u Evropi.

Ovo sa JEEP nećemo sve znati, dok se stvari dobro ne ispitaju.
U ovim slučajevima, bitan element oslanjanja točkova je torzioni stabilizator (balans štangla) koji onemogućava preterano ljuljanje vozila u krivini. Da li su ga pogrešno dimenzionisali ili izbacili, treba videti? Za ovaj tip vozila stabilizator ide na svaku osovinu.
Isto ovako se desilo kada su na Loganu 2. generacije izbacili stabilizator, pa se vozilo opasno naginjalo u S krivini. Francuski vođa projekta Logan 2, izjavio da je stabilizator izbačen zbog uštede jer 8 kg i 15€ na nekoliko stotina hiljada vozila, dosta znači za fabriku.

Dex

pre 13 godina

Vozim ovaj model vec 18 meseci i mogu reci da je auto perfektan, presao sam skoro 50.000 km i nikakav problem nisam imao, ko je ovaj test radio i za cije interese je ova anti- reklama, to me ne zanima, sve pohvale za novi model i na kraju, samo je JEEP pravi JEEP !

lucky

pre 13 godina

http://www.youtube.com/watch?v=aZF8N9NItHI&feature=related
kako ovaj video potvrdjuje, bilo je jos vozila koja se ovako ponasaju, a voditelj navodi da od Mercedesa A iz 1997 nije bilo ovako opasnog ponasanja jos od tada. Malo smo odlucili da lazemo...uostalom, sto bi pri brzini od 60 na sat pravio ovakve samoubilacke manevre, kad imam tenk koji razbija sve pred sobom!

mihajlo

pre 13 godina

radim ko trgovački putnik već 10 godina i godišnje prelazim oko 80.000 km, jedno vreme vozio sam i kamion, dakle imam "u rukama" preko 800.000 km, nikada u životu nisam izbegavao jelene, magarce, volove, slonove, kamile i slične stvari....ali šveđani očito to susreću na putu svaki dan

u firmi imamo 3 SUV-a, jedino šta sam doživeo je nekoliko prometnih nesreća u kojima sam uvek imao sudar sa manjim automobilima od mog, zaključak je sledeći...dok su drugima leteli motori po drumovima, suvozači kroz stakla i slično, ja sam svoj SUV uvek samo preparkirao i čekao dolazak policije, pa vi sad sami ocenite šta je bolje, baš me zanima ko od vas bi bio u fiatu 500 kad prema vama ide recimo nissan pathfinder ili hyundai santa fe, zato sa moje tačke gledišta uzeo bi ovaj jeep rađe nego stotine drugih automobila

ovde verujem da nije problem u vozilu nego u šabanu koji neume da postavi pravilne postavke ovjesa....šta ćeš kad su šveđani bolji za neke druge stvari, npr akcione filove i slično

promucuran

pre 13 godina

toliko komentarisanja, a niko ne obrati paznju da je u tekstu navedeno kao glavni problem pucanje gume. pa sad mene zanima kakve to veze ima sa svim, a pogotovu sa proizvodjacem? ko da oni prave gume...

offroad ekspert

pre 13 godina

Mirko Alvirovic i njegov novinar Aleksandar Veljkovic voze ovakav terenac mnogo bolje nego ovi neuki svedski novinari. Ovo je snimljeno da se naskodi Jeepu i da se osujeti njegova prodaja jer je poceo opasno da ugrozava cak i Daciu Duster.

malecka potrosnjica

pre 13 godina

dobar autic. Ako se uzme u obzir da americki automobili (pogotovo suv) imaju masu praznog vozila kao nas prosecan autobus, ovo i nije tako lose. Malkice se ljuljne tamo 'vamo, pa sta ... Cak i da se prevrnes u njemu, stradace asfalt, ne i sam auto. Nijedan sistem za prevrtanje ovde ne polaze jer dok mi vizuelno regiateujemo da se auto ljulja, u stvari se desava totalno suprotna stvar. Auto se vozi lagano dok se Zemlja pomera jer je auto pretezak.

Bojan

pre 13 godina

Nista neocekivano, odavno Ameri nemaju sta da traze pored evropskih proizvodjaca. Pogledajte samo kako je ovaj Touareg fantasticno prosao ovaj test, to zaista nesto govori o evropskom automobilskom inzenjeringu i postignutom stepenu razvoja, i to ne mislim samo na ogibljenje, vec na svaki deo automobila, motori, menjaci, elektronika, potrosnja...

Uknown

pre 13 godina

@Bojan,
Touareg (barem ovde u Americi) ima pocetnu cenu za $16,000 vecu od Grand Cherokeea ($27,000 vs #43,000) - bila bi sramota kada nebi bio bolji sa tolikom cenom.

misa

pre 13 godina

grand cheeroke ima mnogo bolje off road karakteristike od Tuarega, pa je nerealno ocekivati da je na putu podjednako dobar, druga stvar je sto takva vozila vlasnici retko voze van asfalta

stefan

pre 13 godina

U pravu su oni bili i prvi put. Sramota za Jeep da napravi ovakav auto. Poskakuje kao da nije normalan. Pa cak i stariji model Land Crusera koji se non stop naginje nema ovakvo ponasanje. Posvetili su suvise vremena izgledu i motoru, i mozda menjacu. Svideo im se auto dok stoji parkiran, ali oni kao da nisu vozili ovo. Kao da nisu testirali. Bolje po narod i Jeep da oni ovo povuku iz proizvodnje dok ne poprave ovaj strasan minus.

lucifer

pre 13 godina

@Radovan, skoro ni jedan od tih sistema nije razvijen u americi, nego u evropi i japanu. U americi je pojam sigurnosti vece je sigurnije, zato su amerikanci godinama potencirali proizvodnji SUVa i slicnih monstruma, koji osim velicine nisu imali skoro nikakvih sigurnosnih sistema. Americke firme su ovakvom plitikom(neulaganje u sigurnosne sisteme nego samo da je sto vece) godinama ignorisali svjecke tokove u razvoju automobila, ta politika ih je odvela skoro u bankrot.

Vlaja

pre 13 godina

Neće taj Čiroki ionako videti nijednog losa, tako da moose test nije ni potreban. Deluje kao da je napravljen za kruzing po gradu uz rep odvrnut do daske, a od toga se neće prevrnuti.

zox

pre 13 godina

Što neko napisa da su previše pažnje posvetili motoru ... pa između ostalog i menjaču ... hteo bih da kažem da im menjač koji je sa "samo" 5 brzina nije baš trebao. U odnosu na 8-stepeni kod BMW-a itd ... nema šta da traži. Stalno se potenciraju off-road mogućnosti kao da će kupac sve vreme eksploatacije da visi po nekim gudurama.

Djordje

pre 13 godina

Ovo je velika sramota za JEEP, i uopšte da za bilo kog proizvođača automobila, da napravi SUV koji ovo ne može da prođe, i da ga pritom ceni 50.000 evra pa naviše. Moram samo da kritikujem i domaće (ali i strane novinare), koji su ga hvalili, i su svi oni, sem ovih, prevideli ovako nešto.

Macak

pre 13 godina

Volvo je (da ima servisa) najbolji izbor.
Manje košta, motori 5 cilindara redno jeftiniji za održavanje, prelijepi su i najsigurniji.
Kvalitet TOP.

@bata

pre 13 godina

Gledajući ovaj snimak, deluje mi kao da ESP uopšte nije delovao, a to poskakivanje i znatno ljuljanje se umanjuje pojačanim dejstvom gasnih amortizera, koji su izgleda slabiji za taj tip vozila, a naravno i ponovnim dimezionisanjem balans-štangli. Kod amerikanaca je udobnost vozila prioritet. Ove promene na koje sam ukazao, znatno smanjuju udobnost, ali zato povećavaju sigurnost pri nagloj promeni pravca.

Dino

pre 13 godina

Zivim u Americi vec 20 godina i automobili su mi hobi/zanimacija itd. U zadnjih 19 godina posjedovao sam Lincoln/Ford, Pontiac Grand AM, Mazdu, 1999 Jeep Cherokee, Toyotu Camry, Honde Accord i Odyssey, BMW 3, Mazdu 6. Vozio sam i kola od prijatelja itd. I evo mog skromnog zakljucka:

Americki proizvodjaci automobila naizgled daju vise za istu cjenu ali su kola mnogo manje kvalitetna nego evropska ili japanci. Ford se tu jos i drzi ovde najbolje dok su ostali dosta losi. Dizajnom nastoje privuci kupce ali kvalitet (ispod koze) je jos dosta slab.

Evropski proizvodjaci (VW, Mercedes, BMW) imaju stil, ljepi su, i imaju moderna rjesenja motora, auto-mjenjaca itd., ali su vrlo nepouzdani i skupi za popravak. Problemi sa elektronikom, auto transmisijama (zapecacenim) su cesti. Po meni nisu vrijedni novca i vise su ovde statusni simbol nego li sto nude nesto extra (kozu, satelitski radio danas ima svako auto ovde). A putevi su vecinom prave ceste pa o nekakom vozackom uzivanju bas i nema price.

Japanci (priznajem pristrasnost) tipa Acura, Honda, Toyota, Lexus, Nissan, Infinity su najbolji. Pouzdani, drze vrijednosti i po luksuzu ne zaostaju. Ja vozim 2008-me Hondu Accord sa motorom od 2.4 litre (200ks) nema turbo, automatski mjenjac, koza, sat radio, siber, i evo imam oko 50,000 milja (80,000 km) i samo mjenjam ulje od motora redovno, i tecnost za auto mjenjac svakih 10,000 milja. Nikakd nikakvog problema.

A sa americkim autima (pa i evropskim donekle) imao sam dosta.

Radovan

pre 13 godina

(lucifer, 2. avgust 2012 16:58)

Proizvodnja SUV vozila nije dobila široke razmere zbog politike USA fabrika "što veće to sigurnije", već zbog potražnje tržišta za tom vrstom vozila. Potražnja tržišta nastala je delimično zbog potreba korisnika, a više zbog lažne sigurnosti i lažne nadmoći, koje je to vozilo donosilo inferiornoj i maloj ličnosti, dotičnog vlasnika. Bum je nastao u USA, kada su žene postale dominantni kupci, pa su USA industrije za šefove raznih odelenja u svojim fabrikama (projektovanje, prodaja, servis) postavili žene, kako bi bolje potrefile ukus ženskih kupaca. Učesnici u mnogobrojnim nesrećama SUV vozila (visoko težište, težina, prevrtanje zbog brze promene pravca, itd) koje su bile žene, naterale su industrije i USA agencije IIHS i NHTSA, da se pozabave ovim problemima.
Tada kada se sve ovo dešavalo, u Evropu još nisu došla SUV vozila, koja su japanski izum.
Takođe, cela ova problematika mogla se videti u USA dokumentarnim filmovima koje su prikazivali dokumentaristički filmski kanali DISCOVERY, NATIONAL GEOGRAPHIC, itd.

Povodom ovog slučaja, kod pojedinih terenskih vozila, moguće je otkopčati torzioni stabilizator, kako bi vozilo moglo savladati mnogo veće prepreke, tako da mi se to čini mogućim za nekontrolisano ponašanje, ali treba proveriti.

MN

pre 13 godina

Mirko Alvirovic je izvrsio neverovatan test ovog automobila tj. provozao ga je do Grcke i nazad prosecnom brzinom od 60 km/h i zakljucio da je odlican! Verovatno mu je i test kvaliteta goriva kod nas bio podjednako merodavan!

boki IDO.RS

pre 13 godina

Vozilo je nestabilno ovde price nema ovakvo poskakivanje nesmije da se dogodi na vozilu ove klase.Ogibljenje kao da je pravljeno samo za terensku voznju a vozilo se predstavlja kao SUV.Pa ovako se ne ponasa ni vojni pinc.

aha lepo...

pre 12 godina

"..uostalom, sto bi pri brzini od 60 na sat pravio ovakve samoubilacke manevre, kad imam tenk koji razbija sve pred sobom!"
(lucky, 3. avgust 2012 10:39)

Da da! I kad ti istrci dete pred auto ti "razbijas" sve pred sobom zar ne?