Aktuelno

Ponedeljak, 14.05.2012.

10:17

Nebezbedna vožnja jednom rukom

Nebezbedna vožnja jednom rukom IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

26 Komentari

Sortiraj po:

Nebojsa sin

pre 13 godina

Sto se mene tice, ja ne drzim volan jednom rukom. Sta vise. Cesto se desava da ga ne drzim uopste. Tek ga povremeno okrenem kad naidje krivina. Obicno tokom voznje razgovaram mobilnim, kuckam poruke, pretrazujem pesme, pusim cigare, cak sam jednom jeo burek i jogurt. Zasto? Da li sam ja lud, pitacete se. Ne! Nisam lud, nego jednostavno ne zelim da trosim energiju na stotine sitnica koje nam zakon namece da bi nam toboze povecali bezbednost i kvalitet zivota. Znam ja dobro koliko drzavu boli uvo za nasu bezbednost. Nikada moj Golf dvojka nece biti bezbedniji od Audi A8 parkiranog ispred skupstine, pa makar drzao volan i sa tri ruke.

Gornji Milanovac

pre 13 godina

@zato se i vidi kada neko dodje u beograd sa strane, pa oce da se voza po bgd-u
cak iako pozajmi kola sa BG tablama vidi se da nije svakodnevni vozac
(zoran1965, 14. maj 2012 12:01)

I ja vidim po ibarskoj ko je iz bg a ko ne ( pa sve da nijedan auto nema tablice), to jest ko nema veze sa voznjom a ko ima!
U bg sam video samo gomilu isfrustiranih "vozaca" koji samo znaju da trube a o voznji nemaju pojma

mrkico

pre 13 godina

Kada neko ne zna da vozi dzaba mu jos 5 pari ruku i noge na volanu. Obuka da traje godinu dana kao u svedskoj pa da vidite da nece biti toliko stradalih na nasim skrnavim putevima.

Test driver

pre 13 godina

Prođite bilo koju školu bezbedne vožnje, kao što je npr. NAVAK, i ukapiraćete zašto je poželjno držati volan dvema rukama!
Kada prođete slalom vožnju sa 60, 80, 120 km/h pričaćete drugačije!

I da, ako vam trne desna ruka od držanja volana, kako to da ne trne leva koja je konstantno na volanu?! Ili obrnuto...

Slažem se, to ne znači da 100% vremena treba držati obema rukama (treba nekad menjati i brzine, između ostalog...), ali kod bilo kog manevra, obe ruke - prirodnije je.

Za kraj: neiskusni vozači drže volan jednom rukom.

Dajte slobodno minuse na komentar...

Radovan

pre 13 godina

Bolje držite dve ruke na volanu nego da pokosite nekoga na putu ili sletite sa puta. Jedna ruka nije dovoljna da brzo (pravovremeno) i sigurno (pouzdano) sačuvate pravac kretanja ili izvedete manevar izbegavanja. Ako želite da vozite jednom rukom, onda ugradite kuglu na volanu, koja vam omogućuje dobro držanje volana i brzu manipulaciju, ali samo za niže brzine kretanja.

Ja sam dva puta imao priliku da izgubim kontrolu nad autom, gde mi je rupa na putu izbila volan iz ruku, jer sam ga držao samo sa jednom rukom. Prvi put na autoputu gde mi je rupa izbila volan iz ruku i promenila pravac točkova. Drugi put u gradu sa 50 km/h u krivini, rupa me je bacila na pešake, ali sam brzo sa desnom rukom uspeo da savijem volan i vratim se u svoju putanju.

Najbolji volan je onaj starinski sa 4 tanja paoka koja možete da obuhvatite sa palcem i kažiprstom, kao kada se majmun okači o granu i visi. Ti paoci (oslonci) treba da su u položaju 15 do 3 i 20 do 4, tako da volan držite opušteno sa dve ruke, ali ga ipak držite sigurno i ne umara. Od ovih novih volana sa tri debela paoka, hvata me jeza i ne mogu da se prilagodim.

Volan se zakreće (povlači) onom rukom u koju stranu skrećete, a drugom rukom samo pridržavate volan da vam slučajno ne pobegne. Štosovi sa "držanjem" volana preko brida šake ili prstićima, zaboravite, opasno je.

da ja sam taxista

pre 13 godina

meni volan donosi hleb duze vreme tako da iz iskustva kazem da je ovo donekle tacno ali jedno je savet a drugo praksa..da bi reakcija bila potpuna mora da se nadje kompromis a to je da ruke odmarate ravnomerno tako sto cete drzati volan sa obe ruke naslonjene na kolena a za to treba naci dobru poziciju za upravljacem.ovo se naravno odnosi na vece brzine.kroz grad opushteno levu ruku kroz prozor???:*)

Dragan

pre 13 godina

Tekst je najblaže rečeno neozbiljan (ili bolje reći istraživanje), 8 % ispitanih vozača bar jednom doživelo saobraćajnu nesreću ili su u poslednjem trenutku izbegli udes dok su tokom vožnje upravljali samo jednom rukom, šta ovo znači, da su imali ili izbegli nesreću, i koliko je 8% relevantan deo ispitanih za donošenje suvislog zaključka?

A šta sa onima koji imaju komande radija na upravljaču, i sa obe ruke na volanu gladaju u displej, a ne gde voze, da li su oni bezbedni vozači?

A šta sa onima koji dok voze, drže obe ruke na volanu i razgovaraju sa suvozačem, gledaju u sagovornika a ne u put?

A šta sa onima koji drže volan sa obe ruke dok ulaze u raskrsnicu i kao hipnotisani gledaju dal' će zeleno da postane žuto ili ne?

Nivo koncentracije, a samim tim i usresređenosti vozača na trenutnu situaciju oko njega, a da ne govorimo o eventualnoj anticipaciji, nema ama baš nikakve veze sa brojem ruku na volanu.

vozim sa obe

pre 13 godina

zivim dosta dalje od posla. vozim svaki dan po sat i po u jednom i sat i po u drugom smeru. uopste mi nije tesko drzati obe ruke na volanu niti je ja mislim dodatno zamarajuce. sigurnije je i lakse skretati sa obe ruke, i najbitnije, spremniji ste za nepredvidjene situacije, tipa neko se iznenada prestroji u vas jer ste mu u mrtvom uglu a nije dobro pogledao, ili izleti vam neko dete na put i sl. onaj ko kaze da istom snagom i "kvalitetom" moze da skrene u desno i u levo drzeci samo levu (npr) na volanu (gde god, dole, gore, levo, na 10, na 2) neka dobro razmisli da li je to tako. uostalom, gledajte profesionalne vozace, npr relija, samo neophodno vreme za menjanje brzine ili cimanje rucne, sve ostalo, obe na volanu. takodje, moderan trend, papucice za promenu na volanu. zar vam to nista ne govori???

@Zika - aj samo probaj da okrenes npr levu ruku kao da skreces desno za vise od 90 stepeni. fizicki je nemoguce. kad skreces levo, ok, slazem se, moze 180 stepeni. (obrnut princip vazi za desnu).

@svi koji pominju naslone za ruke - suvozaci ne postoje? automobili nikad ne stoje u mestu? imam i ja na stolici u trpezariji naslon za ruke, ali nikako dok jedem ne mogu da dohvatim usta viljuskom ako drzim ruku na naslonu, a tesko mi ide i secenje mesa...

@rajo - nadam se da se salis.

bAlkanMERIKANAC

pre 13 godina

umara voziti sa dve ruke! kakve jos gluposti necemo cuti od naucnika, eksperata i savetnika. najbolje da svi vozimo automatike kao retardirani ameri da bi stalno obe ruke bile na volanu.
(kenny, 14. maj 2012 12:22)

Za tvoju informaciju, vise sam video ljudi po Srbiji (pogotovo zena, naravno) da voze sa dve ruke, nego u Americi.

Amerima automatik sluzi da lakse nauce da voze jer je u Americi imati automobil - nasusna potreba, posto nema drzavnih autobusa u predgradjima gde vecina i zivi.

Zivim u Americi i vozim jednom rukom, ne zato sto je to "mangupski" nego sto je lakse voziti jednom rukom, ako si imalo (citaj: godinu dana voznje) iskusan u voznji. Hiljadu puta je lakse skrenuti motajuci volan s jednom rukom nego ga drzati sa dve i izbegavati ukrstene ruke...

P2345

pre 13 godina

Pri malim brzinama, po gradu i na deonicama gde nema opasnosti je sasvim ok voziti sa jednom rukom. Ovo jedino može da se odnosi na auto put ili magistralu gde su veće brzine, tu treba biti oprezniji. Ovo je članak napisan za one koji su juče izašli iz auto škole.

bole

pre 13 godina

možda bi bilo bliže istini da to osiguravajuće društvo kaže: nebezbedna je vožnja jednom rukom dok ste skoncentrisani na ono šta radi druga ruka. jer da je samo problem u tome što dve ruke ne drže volan:
a) ne bi postojali nasloni za ruke
b) osobama bez jedne ruke ne bi bilo dozvoljeno da voze.

Inače, "istraživanja" koje sprovode osiguravajuća društva treba uzeti sa jako velikom dozom rezerve, jer je osnovni cilj što ta društva sprovode istraživanja - traženje razloga za da se ne isplati premija osiguranja.

mokgab

pre 13 godina

Članak je OK, samo je naslov pogrešan! Ne usporava reakciju to što se vozi jednom rukom (tipa jedna ruka je na menjaču a druga na volanu, ili što je rekao neko pre mene na srednjoj konzoli za odmaranje ruke i na volanu), nego usporava to što se jede, pije ili menja radio stanica, CD, itd.!!

Posebno ako se posmatraju nova vozila, gde su 99% (ako ne 100) volani sa servo pojačivačima što znači da za okretanje volana treba mnooogo manje sile nego inače, tako da se ona može bezbedno koristiti i sa jednom rukom! Svako skretanje pogleda sa puta je opasno (ne bitno da li upravljate sa dve ili sa jednom rukom)...

Zika

pre 13 godina

vozim sa rukom na vrhu volana,iz tog polozaja najbrza rotacija volana je za 180 stepeni je bas tom rukom a u medjuvremenu stize i druga tako da podatak mozda vazi za ljude u autoskolama,pocetnike ili invalide.

kenny

pre 13 godina

umara voziti sa dve ruke! kakve jos gluposti necemo cuti od naucnika, eksperata i savetnika. najbolje da svi vozimo automatike kao retardirani ameri da bi stalno obe ruke bile na volanu.

Ivan

pre 13 godina

e cik da neko sedne u moju ladu i izgubi koncentraciju! prvo, ugasila bi se, drugo prokuvala bi, trece, ako se ne bi ugasila otisla bi ili levo ili desno, zavisno od nagiba puta vec. a onog ko smota s parkinga jednom rukom odmah uzimam za telohranitelja. plata po broju okretaja volana, tj po ucinku :)

bat

pre 13 godina

Nije problem vožnja jednom rukom nego odvlačenje pažnje koje se događa zbog te druge radnje koja se obavlja drugom rukom kao što je sendvič, radio, voda i slično.

zoran1965

pre 13 godina

uglavnom je istina, ali genije koji je to sav vazan sproveo ispitivanje i objavio,
neka proba da satima drzi obe ruke na volanu i da mu koncentracija bude na 100%
zato i postoje nepisana pravila
zato se i vidi kada neko dodje u beograd sa strane, pa oce da se voza po bgd-u
cak iako pozajmi kola sa BG tablama vidi se da nije svakodnevni vozac

Ivan

pre 13 godina

e cik da neko sedne u moju ladu i izgubi koncentraciju! prvo, ugasila bi se, drugo prokuvala bi, trece, ako se ne bi ugasila otisla bi ili levo ili desno, zavisno od nagiba puta vec. a onog ko smota s parkinga jednom rukom odmah uzimam za telohranitelja. plata po broju okretaja volana, tj po ucinku :)

P2345

pre 13 godina

Pri malim brzinama, po gradu i na deonicama gde nema opasnosti je sasvim ok voziti sa jednom rukom. Ovo jedino može da se odnosi na auto put ili magistralu gde su veće brzine, tu treba biti oprezniji. Ovo je članak napisan za one koji su juče izašli iz auto škole.

bole

pre 13 godina

možda bi bilo bliže istini da to osiguravajuće društvo kaže: nebezbedna je vožnja jednom rukom dok ste skoncentrisani na ono šta radi druga ruka. jer da je samo problem u tome što dve ruke ne drže volan:
a) ne bi postojali nasloni za ruke
b) osobama bez jedne ruke ne bi bilo dozvoljeno da voze.

Inače, "istraživanja" koje sprovode osiguravajuća društva treba uzeti sa jako velikom dozom rezerve, jer je osnovni cilj što ta društva sprovode istraživanja - traženje razloga za da se ne isplati premija osiguranja.

bat

pre 13 godina

Nije problem vožnja jednom rukom nego odvlačenje pažnje koje se događa zbog te druge radnje koja se obavlja drugom rukom kao što je sendvič, radio, voda i slično.

kenny

pre 13 godina

umara voziti sa dve ruke! kakve jos gluposti necemo cuti od naucnika, eksperata i savetnika. najbolje da svi vozimo automatike kao retardirani ameri da bi stalno obe ruke bile na volanu.

mokgab

pre 13 godina

Članak je OK, samo je naslov pogrešan! Ne usporava reakciju to što se vozi jednom rukom (tipa jedna ruka je na menjaču a druga na volanu, ili što je rekao neko pre mene na srednjoj konzoli za odmaranje ruke i na volanu), nego usporava to što se jede, pije ili menja radio stanica, CD, itd.!!

Posebno ako se posmatraju nova vozila, gde su 99% (ako ne 100) volani sa servo pojačivačima što znači da za okretanje volana treba mnooogo manje sile nego inače, tako da se ona može bezbedno koristiti i sa jednom rukom! Svako skretanje pogleda sa puta je opasno (ne bitno da li upravljate sa dve ili sa jednom rukom)...

Zika

pre 13 godina

vozim sa rukom na vrhu volana,iz tog polozaja najbrza rotacija volana je za 180 stepeni je bas tom rukom a u medjuvremenu stize i druga tako da podatak mozda vazi za ljude u autoskolama,pocetnike ili invalide.

Test driver

pre 13 godina

Prođite bilo koju školu bezbedne vožnje, kao što je npr. NAVAK, i ukapiraćete zašto je poželjno držati volan dvema rukama!
Kada prođete slalom vožnju sa 60, 80, 120 km/h pričaćete drugačije!

I da, ako vam trne desna ruka od držanja volana, kako to da ne trne leva koja je konstantno na volanu?! Ili obrnuto...

Slažem se, to ne znači da 100% vremena treba držati obema rukama (treba nekad menjati i brzine, između ostalog...), ali kod bilo kog manevra, obe ruke - prirodnije je.

Za kraj: neiskusni vozači drže volan jednom rukom.

Dajte slobodno minuse na komentar...

vozim sa obe

pre 13 godina

zivim dosta dalje od posla. vozim svaki dan po sat i po u jednom i sat i po u drugom smeru. uopste mi nije tesko drzati obe ruke na volanu niti je ja mislim dodatno zamarajuce. sigurnije je i lakse skretati sa obe ruke, i najbitnije, spremniji ste za nepredvidjene situacije, tipa neko se iznenada prestroji u vas jer ste mu u mrtvom uglu a nije dobro pogledao, ili izleti vam neko dete na put i sl. onaj ko kaze da istom snagom i "kvalitetom" moze da skrene u desno i u levo drzeci samo levu (npr) na volanu (gde god, dole, gore, levo, na 10, na 2) neka dobro razmisli da li je to tako. uostalom, gledajte profesionalne vozace, npr relija, samo neophodno vreme za menjanje brzine ili cimanje rucne, sve ostalo, obe na volanu. takodje, moderan trend, papucice za promenu na volanu. zar vam to nista ne govori???

@Zika - aj samo probaj da okrenes npr levu ruku kao da skreces desno za vise od 90 stepeni. fizicki je nemoguce. kad skreces levo, ok, slazem se, moze 180 stepeni. (obrnut princip vazi za desnu).

@svi koji pominju naslone za ruke - suvozaci ne postoje? automobili nikad ne stoje u mestu? imam i ja na stolici u trpezariji naslon za ruke, ali nikako dok jedem ne mogu da dohvatim usta viljuskom ako drzim ruku na naslonu, a tesko mi ide i secenje mesa...

@rajo - nadam se da se salis.

zoran1965

pre 13 godina

uglavnom je istina, ali genije koji je to sav vazan sproveo ispitivanje i objavio,
neka proba da satima drzi obe ruke na volanu i da mu koncentracija bude na 100%
zato i postoje nepisana pravila
zato se i vidi kada neko dodje u beograd sa strane, pa oce da se voza po bgd-u
cak iako pozajmi kola sa BG tablama vidi se da nije svakodnevni vozac

Dragan

pre 13 godina

Tekst je najblaže rečeno neozbiljan (ili bolje reći istraživanje), 8 % ispitanih vozača bar jednom doživelo saobraćajnu nesreću ili su u poslednjem trenutku izbegli udes dok su tokom vožnje upravljali samo jednom rukom, šta ovo znači, da su imali ili izbegli nesreću, i koliko je 8% relevantan deo ispitanih za donošenje suvislog zaključka?

A šta sa onima koji imaju komande radija na upravljaču, i sa obe ruke na volanu gladaju u displej, a ne gde voze, da li su oni bezbedni vozači?

A šta sa onima koji dok voze, drže obe ruke na volanu i razgovaraju sa suvozačem, gledaju u sagovornika a ne u put?

A šta sa onima koji drže volan sa obe ruke dok ulaze u raskrsnicu i kao hipnotisani gledaju dal' će zeleno da postane žuto ili ne?

Nivo koncentracije, a samim tim i usresređenosti vozača na trenutnu situaciju oko njega, a da ne govorimo o eventualnoj anticipaciji, nema ama baš nikakve veze sa brojem ruku na volanu.

bAlkanMERIKANAC

pre 13 godina

umara voziti sa dve ruke! kakve jos gluposti necemo cuti od naucnika, eksperata i savetnika. najbolje da svi vozimo automatike kao retardirani ameri da bi stalno obe ruke bile na volanu.
(kenny, 14. maj 2012 12:22)

Za tvoju informaciju, vise sam video ljudi po Srbiji (pogotovo zena, naravno) da voze sa dve ruke, nego u Americi.

Amerima automatik sluzi da lakse nauce da voze jer je u Americi imati automobil - nasusna potreba, posto nema drzavnih autobusa u predgradjima gde vecina i zivi.

Zivim u Americi i vozim jednom rukom, ne zato sto je to "mangupski" nego sto je lakse voziti jednom rukom, ako si imalo (citaj: godinu dana voznje) iskusan u voznji. Hiljadu puta je lakse skrenuti motajuci volan s jednom rukom nego ga drzati sa dve i izbegavati ukrstene ruke...

mrkico

pre 13 godina

Kada neko ne zna da vozi dzaba mu jos 5 pari ruku i noge na volanu. Obuka da traje godinu dana kao u svedskoj pa da vidite da nece biti toliko stradalih na nasim skrnavim putevima.

Gornji Milanovac

pre 13 godina

@zato se i vidi kada neko dodje u beograd sa strane, pa oce da se voza po bgd-u
cak iako pozajmi kola sa BG tablama vidi se da nije svakodnevni vozac
(zoran1965, 14. maj 2012 12:01)

I ja vidim po ibarskoj ko je iz bg a ko ne ( pa sve da nijedan auto nema tablice), to jest ko nema veze sa voznjom a ko ima!
U bg sam video samo gomilu isfrustiranih "vozaca" koji samo znaju da trube a o voznji nemaju pojma

Radovan

pre 13 godina

Bolje držite dve ruke na volanu nego da pokosite nekoga na putu ili sletite sa puta. Jedna ruka nije dovoljna da brzo (pravovremeno) i sigurno (pouzdano) sačuvate pravac kretanja ili izvedete manevar izbegavanja. Ako želite da vozite jednom rukom, onda ugradite kuglu na volanu, koja vam omogućuje dobro držanje volana i brzu manipulaciju, ali samo za niže brzine kretanja.

Ja sam dva puta imao priliku da izgubim kontrolu nad autom, gde mi je rupa na putu izbila volan iz ruku, jer sam ga držao samo sa jednom rukom. Prvi put na autoputu gde mi je rupa izbila volan iz ruku i promenila pravac točkova. Drugi put u gradu sa 50 km/h u krivini, rupa me je bacila na pešake, ali sam brzo sa desnom rukom uspeo da savijem volan i vratim se u svoju putanju.

Najbolji volan je onaj starinski sa 4 tanja paoka koja možete da obuhvatite sa palcem i kažiprstom, kao kada se majmun okači o granu i visi. Ti paoci (oslonci) treba da su u položaju 15 do 3 i 20 do 4, tako da volan držite opušteno sa dve ruke, ali ga ipak držite sigurno i ne umara. Od ovih novih volana sa tri debela paoka, hvata me jeza i ne mogu da se prilagodim.

Volan se zakreće (povlači) onom rukom u koju stranu skrećete, a drugom rukom samo pridržavate volan da vam slučajno ne pobegne. Štosovi sa "držanjem" volana preko brida šake ili prstićima, zaboravite, opasno je.

da ja sam taxista

pre 13 godina

meni volan donosi hleb duze vreme tako da iz iskustva kazem da je ovo donekle tacno ali jedno je savet a drugo praksa..da bi reakcija bila potpuna mora da se nadje kompromis a to je da ruke odmarate ravnomerno tako sto cete drzati volan sa obe ruke naslonjene na kolena a za to treba naci dobru poziciju za upravljacem.ovo se naravno odnosi na vece brzine.kroz grad opushteno levu ruku kroz prozor???:*)

Nebojsa sin

pre 13 godina

Sto se mene tice, ja ne drzim volan jednom rukom. Sta vise. Cesto se desava da ga ne drzim uopste. Tek ga povremeno okrenem kad naidje krivina. Obicno tokom voznje razgovaram mobilnim, kuckam poruke, pretrazujem pesme, pusim cigare, cak sam jednom jeo burek i jogurt. Zasto? Da li sam ja lud, pitacete se. Ne! Nisam lud, nego jednostavno ne zelim da trosim energiju na stotine sitnica koje nam zakon namece da bi nam toboze povecali bezbednost i kvalitet zivota. Znam ja dobro koliko drzavu boli uvo za nasu bezbednost. Nikada moj Golf dvojka nece biti bezbedniji od Audi A8 parkiranog ispred skupstine, pa makar drzao volan i sa tri ruke.

zoran1965

pre 13 godina

uglavnom je istina, ali genije koji je to sav vazan sproveo ispitivanje i objavio,
neka proba da satima drzi obe ruke na volanu i da mu koncentracija bude na 100%
zato i postoje nepisana pravila
zato se i vidi kada neko dodje u beograd sa strane, pa oce da se voza po bgd-u
cak iako pozajmi kola sa BG tablama vidi se da nije svakodnevni vozac

kenny

pre 13 godina

umara voziti sa dve ruke! kakve jos gluposti necemo cuti od naucnika, eksperata i savetnika. najbolje da svi vozimo automatike kao retardirani ameri da bi stalno obe ruke bile na volanu.

Zika

pre 13 godina

vozim sa rukom na vrhu volana,iz tog polozaja najbrza rotacija volana je za 180 stepeni je bas tom rukom a u medjuvremenu stize i druga tako da podatak mozda vazi za ljude u autoskolama,pocetnike ili invalide.

bAlkanMERIKANAC

pre 13 godina

umara voziti sa dve ruke! kakve jos gluposti necemo cuti od naucnika, eksperata i savetnika. najbolje da svi vozimo automatike kao retardirani ameri da bi stalno obe ruke bile na volanu.
(kenny, 14. maj 2012 12:22)

Za tvoju informaciju, vise sam video ljudi po Srbiji (pogotovo zena, naravno) da voze sa dve ruke, nego u Americi.

Amerima automatik sluzi da lakse nauce da voze jer je u Americi imati automobil - nasusna potreba, posto nema drzavnih autobusa u predgradjima gde vecina i zivi.

Zivim u Americi i vozim jednom rukom, ne zato sto je to "mangupski" nego sto je lakse voziti jednom rukom, ako si imalo (citaj: godinu dana voznje) iskusan u voznji. Hiljadu puta je lakse skrenuti motajuci volan s jednom rukom nego ga drzati sa dve i izbegavati ukrstene ruke...

Radovan

pre 13 godina

Bolje držite dve ruke na volanu nego da pokosite nekoga na putu ili sletite sa puta. Jedna ruka nije dovoljna da brzo (pravovremeno) i sigurno (pouzdano) sačuvate pravac kretanja ili izvedete manevar izbegavanja. Ako želite da vozite jednom rukom, onda ugradite kuglu na volanu, koja vam omogućuje dobro držanje volana i brzu manipulaciju, ali samo za niže brzine kretanja.

Ja sam dva puta imao priliku da izgubim kontrolu nad autom, gde mi je rupa na putu izbila volan iz ruku, jer sam ga držao samo sa jednom rukom. Prvi put na autoputu gde mi je rupa izbila volan iz ruku i promenila pravac točkova. Drugi put u gradu sa 50 km/h u krivini, rupa me je bacila na pešake, ali sam brzo sa desnom rukom uspeo da savijem volan i vratim se u svoju putanju.

Najbolji volan je onaj starinski sa 4 tanja paoka koja možete da obuhvatite sa palcem i kažiprstom, kao kada se majmun okači o granu i visi. Ti paoci (oslonci) treba da su u položaju 15 do 3 i 20 do 4, tako da volan držite opušteno sa dve ruke, ali ga ipak držite sigurno i ne umara. Od ovih novih volana sa tri debela paoka, hvata me jeza i ne mogu da se prilagodim.

Volan se zakreće (povlači) onom rukom u koju stranu skrećete, a drugom rukom samo pridržavate volan da vam slučajno ne pobegne. Štosovi sa "držanjem" volana preko brida šake ili prstićima, zaboravite, opasno je.

P2345

pre 13 godina

Pri malim brzinama, po gradu i na deonicama gde nema opasnosti je sasvim ok voziti sa jednom rukom. Ovo jedino može da se odnosi na auto put ili magistralu gde su veće brzine, tu treba biti oprezniji. Ovo je članak napisan za one koji su juče izašli iz auto škole.

Test driver

pre 13 godina

Prođite bilo koju školu bezbedne vožnje, kao što je npr. NAVAK, i ukapiraćete zašto je poželjno držati volan dvema rukama!
Kada prođete slalom vožnju sa 60, 80, 120 km/h pričaćete drugačije!

I da, ako vam trne desna ruka od držanja volana, kako to da ne trne leva koja je konstantno na volanu?! Ili obrnuto...

Slažem se, to ne znači da 100% vremena treba držati obema rukama (treba nekad menjati i brzine, između ostalog...), ali kod bilo kog manevra, obe ruke - prirodnije je.

Za kraj: neiskusni vozači drže volan jednom rukom.

Dajte slobodno minuse na komentar...

da ja sam taxista

pre 13 godina

meni volan donosi hleb duze vreme tako da iz iskustva kazem da je ovo donekle tacno ali jedno je savet a drugo praksa..da bi reakcija bila potpuna mora da se nadje kompromis a to je da ruke odmarate ravnomerno tako sto cete drzati volan sa obe ruke naslonjene na kolena a za to treba naci dobru poziciju za upravljacem.ovo se naravno odnosi na vece brzine.kroz grad opushteno levu ruku kroz prozor???:*)

bole

pre 13 godina

možda bi bilo bliže istini da to osiguravajuće društvo kaže: nebezbedna je vožnja jednom rukom dok ste skoncentrisani na ono šta radi druga ruka. jer da je samo problem u tome što dve ruke ne drže volan:
a) ne bi postojali nasloni za ruke
b) osobama bez jedne ruke ne bi bilo dozvoljeno da voze.

Inače, "istraživanja" koje sprovode osiguravajuća društva treba uzeti sa jako velikom dozom rezerve, jer je osnovni cilj što ta društva sprovode istraživanja - traženje razloga za da se ne isplati premija osiguranja.

vozim sa obe

pre 13 godina

zivim dosta dalje od posla. vozim svaki dan po sat i po u jednom i sat i po u drugom smeru. uopste mi nije tesko drzati obe ruke na volanu niti je ja mislim dodatno zamarajuce. sigurnije je i lakse skretati sa obe ruke, i najbitnije, spremniji ste za nepredvidjene situacije, tipa neko se iznenada prestroji u vas jer ste mu u mrtvom uglu a nije dobro pogledao, ili izleti vam neko dete na put i sl. onaj ko kaze da istom snagom i "kvalitetom" moze da skrene u desno i u levo drzeci samo levu (npr) na volanu (gde god, dole, gore, levo, na 10, na 2) neka dobro razmisli da li je to tako. uostalom, gledajte profesionalne vozace, npr relija, samo neophodno vreme za menjanje brzine ili cimanje rucne, sve ostalo, obe na volanu. takodje, moderan trend, papucice za promenu na volanu. zar vam to nista ne govori???

@Zika - aj samo probaj da okrenes npr levu ruku kao da skreces desno za vise od 90 stepeni. fizicki je nemoguce. kad skreces levo, ok, slazem se, moze 180 stepeni. (obrnut princip vazi za desnu).

@svi koji pominju naslone za ruke - suvozaci ne postoje? automobili nikad ne stoje u mestu? imam i ja na stolici u trpezariji naslon za ruke, ali nikako dok jedem ne mogu da dohvatim usta viljuskom ako drzim ruku na naslonu, a tesko mi ide i secenje mesa...

@rajo - nadam se da se salis.

Nebojsa sin

pre 13 godina

Sto se mene tice, ja ne drzim volan jednom rukom. Sta vise. Cesto se desava da ga ne drzim uopste. Tek ga povremeno okrenem kad naidje krivina. Obicno tokom voznje razgovaram mobilnim, kuckam poruke, pretrazujem pesme, pusim cigare, cak sam jednom jeo burek i jogurt. Zasto? Da li sam ja lud, pitacete se. Ne! Nisam lud, nego jednostavno ne zelim da trosim energiju na stotine sitnica koje nam zakon namece da bi nam toboze povecali bezbednost i kvalitet zivota. Znam ja dobro koliko drzavu boli uvo za nasu bezbednost. Nikada moj Golf dvojka nece biti bezbedniji od Audi A8 parkiranog ispred skupstine, pa makar drzao volan i sa tri ruke.

Dragan

pre 13 godina

Tekst je najblaže rečeno neozbiljan (ili bolje reći istraživanje), 8 % ispitanih vozača bar jednom doživelo saobraćajnu nesreću ili su u poslednjem trenutku izbegli udes dok su tokom vožnje upravljali samo jednom rukom, šta ovo znači, da su imali ili izbegli nesreću, i koliko je 8% relevantan deo ispitanih za donošenje suvislog zaključka?

A šta sa onima koji imaju komande radija na upravljaču, i sa obe ruke na volanu gladaju u displej, a ne gde voze, da li su oni bezbedni vozači?

A šta sa onima koji dok voze, drže obe ruke na volanu i razgovaraju sa suvozačem, gledaju u sagovornika a ne u put?

A šta sa onima koji drže volan sa obe ruke dok ulaze u raskrsnicu i kao hipnotisani gledaju dal' će zeleno da postane žuto ili ne?

Nivo koncentracije, a samim tim i usresređenosti vozača na trenutnu situaciju oko njega, a da ne govorimo o eventualnoj anticipaciji, nema ama baš nikakve veze sa brojem ruku na volanu.

bat

pre 13 godina

Nije problem vožnja jednom rukom nego odvlačenje pažnje koje se događa zbog te druge radnje koja se obavlja drugom rukom kao što je sendvič, radio, voda i slično.

mokgab

pre 13 godina

Članak je OK, samo je naslov pogrešan! Ne usporava reakciju to što se vozi jednom rukom (tipa jedna ruka je na menjaču a druga na volanu, ili što je rekao neko pre mene na srednjoj konzoli za odmaranje ruke i na volanu), nego usporava to što se jede, pije ili menja radio stanica, CD, itd.!!

Posebno ako se posmatraju nova vozila, gde su 99% (ako ne 100) volani sa servo pojačivačima što znači da za okretanje volana treba mnooogo manje sile nego inače, tako da se ona može bezbedno koristiti i sa jednom rukom! Svako skretanje pogleda sa puta je opasno (ne bitno da li upravljate sa dve ili sa jednom rukom)...

Gornji Milanovac

pre 13 godina

@zato se i vidi kada neko dodje u beograd sa strane, pa oce da se voza po bgd-u
cak iako pozajmi kola sa BG tablama vidi se da nije svakodnevni vozac
(zoran1965, 14. maj 2012 12:01)

I ja vidim po ibarskoj ko je iz bg a ko ne ( pa sve da nijedan auto nema tablice), to jest ko nema veze sa voznjom a ko ima!
U bg sam video samo gomilu isfrustiranih "vozaca" koji samo znaju da trube a o voznji nemaju pojma

Ivan

pre 13 godina

e cik da neko sedne u moju ladu i izgubi koncentraciju! prvo, ugasila bi se, drugo prokuvala bi, trece, ako se ne bi ugasila otisla bi ili levo ili desno, zavisno od nagiba puta vec. a onog ko smota s parkinga jednom rukom odmah uzimam za telohranitelja. plata po broju okretaja volana, tj po ucinku :)

mrkico

pre 13 godina

Kada neko ne zna da vozi dzaba mu jos 5 pari ruku i noge na volanu. Obuka da traje godinu dana kao u svedskoj pa da vidite da nece biti toliko stradalih na nasim skrnavim putevima.