Mentalno zdravlje

Subota, 03.04.2010.

17:45

Antidepresivna istina

Antidepresivna istina IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

13 Komentari

Sortiraj po:

Jovana

pre 13 godina

Moja majka je bolesna vise od 6 godina,dijagnoza je sizoafektivni poremecaj.Od lekova koje pije(bensedin,maprotilin,tegretol,moditen na 30 dana,leponex i jos dva zaboravila sam nazive,njoj nije nimalo bolje.Lekari upisu,na nalazima samo sifru bolesti,i ne govore o tome kako da se bar ublazi bolest,tj.smanji,da njoj bude malo bolje.

kad duša boli

pre 15 godina

Nije istina da ne postoji lek za depresiju,godinama se uspešno u svetu lečila "stimulansima".Ali je ta praksa pre oko 40 godina prekinuta.Objašnjenje je bilo da ne treba lečiti posledice,nego uzrok.Sad se vidi da antidepresivi kao lekovi izbora nemaju medicinsko opravdanje,pa predlažem da se vratimo proverenim metodama kao što su elektro-šokovi.Stvarno ne znam kuda ide ovaj svet.Naravno unazad u regresiju.Mafijaši u belim mantilima,znate li kolko je ljudi zbog vas diglo ruku na sebe.Depresija je bolest budućnosti i naneće ogromne ekonomske štete zbog pada radne produktivnosti!

Steker

pre 16 godina

@lili
Tek sad vidim pitanje.
O neurofeedbacku je moguce pronaci puno na netu. Ja vam savetujem da se prvo informisete u vasem okruzenju i saznate da li postoji neko ko je clan svetske oragnizacije i sa istom saradjuje.
Mnogo je bitno da se uradi nekoliko kvalitetnih i opsirnih testova pacjenta, rezultati posalju u centarlnu bazu koja ima desetak hiljada slicnih primera sa kojima se uporedjuju. Tek tada se odredjuje nacin terapije.
Ponavljam, neurofeedback nije "cudo" ali moze liceti na cudo ako se upotrebi sa kvalitetnom psihoterapijom.
Najidealnije bi bilo kada bi ste sve ovo uradili uz odobrenje vaseg psihijatra ili doktora i redovno ga informisali o stanju pacjenta kako bi on tokom terapije mogao smanjivati doze lekova.
Ono sto NE SMETE da radite jeste da sami korigujete terapiju vaseg doktora-psihijatra.
Za pocetak popricajte sa vasim psihijatrom o ovom, saznajte da li ima negde u vasem okruzenju ove vrste terapije i informisite se o svemu.
Ja zivim vani, kvalitetne terapije ove vrste nisu jeftine i vecina evropskih osiguravajucih drustava ih ne priznaje za razliku od americkih.
Na velikom broju sajtova je moguce pronaci forume gde mozete postaviti pitanja koja vas zanimaju.
Sto se mene licno tice pitajte me slobodno ovde.
Neurofeedback trebate videti samo kao jednu kariku u sklopu sistema koji se formira u okruzenju pacjenta kom je potrebna pomoc. Nikako kao jedino delotvorno sredstvo.
Poz.

Boza Bogdanovic

pre 16 godina

Moje mace se zove Arci, ali ga ja zovem i Bensedince. U svakom slucaju da je bolje, zdravije, dugovecnije i mnogo jeftinije da se svakog dana igram sa njime nego da pijem razne bensedine i ostala sredstva za smirenje. Zbog velike gluvoce imam vec godinama izrazeno zujanje u usima (tinitis), od kojeg bi najmanje 80% ljudi gotovo poludeli, a skoro svi pili po saku raznih lekova. Prisilio sam sebe da preko dana ne obracam paznju. Na spavanje idem posle ponoci, da bih se na brzinu uspavao, jer je zujanje jos jace kada skinem oba slusna aparata.
Farmaceutska mafija nista manje ne zaradi od mafije koja se bavi narkoticima. Jedina je razlika, da oni posluju legalno i da se neprestano reklamiraju u raznim medijima. Setimo se svinjskog gripa od pre nekoliko meseci.
Boza Bogdanovic, Bor

steker

pre 16 godina

Depresija se ne leci nego se osoba koja joj je sklona uci ziveti sa njom.
Ljude ne treba lagati da ce im samo lekovi pomoci. Potrebna je kvalitetna psihoterapija koja moze imati rezultat samo ako pacijent iskreno saradjuje. Psihoterapeut ne mora biti psihijatar, psiholog ili kucni doktor vec osoba koja ima jak uticaj na pacijenta. Ako takvo lice postoji u okruzenju pacjenta i zeli pomoci potrebno ga je savetovati od strane profesionalnog lica i redovno mu davati instrukcije o psihoterapiji.
Dakle, po meni, najvazniju ulogu u korigovanju depresije igra poverenje izmedju pacjenta i terapeuta. Ukoliko je ono lazno mislim da je svaki iduci potez promasaj.
Znam da je istrosena fraza ali ponovicu je;
Sve se svodi na poboljsanju koncetracije i eliminaciji ili barem ublazavanju negativnog razmisljanja.
Koncetraciju je moguce poprilicno poboljsati neurofeedbackom a negativno razmisljanje upornim razgovorima terapeuta i pacjenta.
Ovo vam pisem iz iskustva, devojka kojoj sam pomogao je imala sizoafektivni poremecaj sa cestim epizodama. Danas je treca godina bez epizoda i bez nekih bitnih doza lekova. Njen psihijatar je iznenadjen, cak covek hoce o svemu ovom da
govori na iducem simpozijumu u Rotterdamu kao fenomenu.
Ja ipak mislim da nije fenomen, nego kako ja to volim reci kontrolisan sklop okolnosti uz kvalitetnu psihoterapiju i neurofeedback.
Neurofeedback ne cini cuda, cak vise, zvanicna psihijatrija ga ne priznaje kao terapiju ali u kombinaciji sa kvalitetnom psihotearpijom definitivno moze liceti na "cudo"...

Dejan

pre 16 godina

2002. godine sam upao u zescu depresiju. Nisam spavao mesecima. Bilo mi je uzasno. Paroxetine (lek iz grupe SSRI)mi je spasio zivot, a nisam verovao da ce mi pomoci, tako da svi oni, koji tvrde da su lekovi iz grupe SSRI sarena laza i da imaju placebo efekat, nemaju pojma o cemu pricaju. Ja govorim iz licnog iskustva. Kasnije sam godinama upadao u sporadicne depresije i svaki put kada bih uzeo minimalnu dozu Paroksetina, bilo bi mi bolje. Porucujem svima, koji pate od depresije, da probaju sa ovim lekom, jer zivot je isuvise kratak da bi ga proveli u depresiji. Paroksetinu treba oko mesec dana da udje u sistem. Nakon 4 nedelje mi je bivalo bolje, uzimao bih ga 6 meseci i skidao se sa njega. Meni je minimalna doza od 10 mg, pa cak i pola od toga (5 mg) pomagala.

Ex Dep

pre 16 godina

Patio sam od depresije preko godinu dana. Onda kada sam na svoju ruku prestao da pijem lekove, naterao sebe da se bavim sportom i poceo vise da se vidjam s prijateljma bilo mi je bolje. Ne znam kako ali ubrzo zatim sam imao mnogo jaku motivaciju da smrsam. Izgubio sam 30 kg za mesec dana i vratio se u normalan zivot. Depresija i nastaje zahvaljujuci dokonoscu i neaktivnosti.

Milica

pre 16 godina

Vrlo interesantno i vrlo moguce istinito.
Farmaceutske kompanije finansiraju istrazivanja svojih proizvoda i objavljuju SAMO ono sto im ide u prilog.
Placaju lekare i bolnice (direktno i indirektno).

Drugi Goran

pre 16 godina

Miki, nije problem u tome da medicina zaostaje za tehnikom, problem je u tome što se šarena laža prodaje izuzetno dobro lakovernim tražiocima sreće. Medicina nam je značajno produžila život pronalaženjem lekova i preventiva za ozbiljne bolseti (npr. tuberkuloza). A to što se za lake depresije valja šećerna vodica, i ne treba previše da nas čudi. Ma, i samo ime "šećerna vodica" objašnjava o čemu se radi.

Miki

pre 16 godina

Nauka u oblasti zdravstva, ocigledno jos daleko zaostaje za tehnikom.Kod mene je vecito pitanje u glavi, neresiva enigmatika zasto neko ima mentalnih problema.Nadam se da ce svi biti zdravi, zahvaljujuci nauci, koja cupka u mestu.Inace postoje i Flowers of Bach, bazirani na biljnoj bazi, ali je pitanje koliko zaista deluju.

Katarina Ivanovic

pre 16 godina

Ovo uopste nije neozbiljna tema i hvala vam sto ste je postavili. Zaista se,kao neko ko vec dve godine redovno uzima prozak (fluoxetine) redovno pitam zasto mi nije nimalo bolje? Secam se starijih terapija kada su mi davali triciklicne i druge antidepresive i kada je napredak bio vidan. Sada imam sve iste nezeljene efekte, samo oni pozitivni izostaju. Pa mozda je tajna u nekoj farmakomafiji ili necemu slicnom?
Moguce je da SSRI nemogu da obave predvidjen posao i da je efekat lekova zaista mali. I ako nekome deluje to kao placebo, super... ali sta je s nama, kojima ne deluje?

Katarina Ivanovic

pre 16 godina

Ovo uopste nije neozbiljna tema i hvala vam sto ste je postavili. Zaista se,kao neko ko vec dve godine redovno uzima prozak (fluoxetine) redovno pitam zasto mi nije nimalo bolje? Secam se starijih terapija kada su mi davali triciklicne i druge antidepresive i kada je napredak bio vidan. Sada imam sve iste nezeljene efekte, samo oni pozitivni izostaju. Pa mozda je tajna u nekoj farmakomafiji ili necemu slicnom?
Moguce je da SSRI nemogu da obave predvidjen posao i da je efekat lekova zaista mali. I ako nekome deluje to kao placebo, super... ali sta je s nama, kojima ne deluje?

Ex Dep

pre 16 godina

Patio sam od depresije preko godinu dana. Onda kada sam na svoju ruku prestao da pijem lekove, naterao sebe da se bavim sportom i poceo vise da se vidjam s prijateljma bilo mi je bolje. Ne znam kako ali ubrzo zatim sam imao mnogo jaku motivaciju da smrsam. Izgubio sam 30 kg za mesec dana i vratio se u normalan zivot. Depresija i nastaje zahvaljujuci dokonoscu i neaktivnosti.

Dejan

pre 16 godina

2002. godine sam upao u zescu depresiju. Nisam spavao mesecima. Bilo mi je uzasno. Paroxetine (lek iz grupe SSRI)mi je spasio zivot, a nisam verovao da ce mi pomoci, tako da svi oni, koji tvrde da su lekovi iz grupe SSRI sarena laza i da imaju placebo efekat, nemaju pojma o cemu pricaju. Ja govorim iz licnog iskustva. Kasnije sam godinama upadao u sporadicne depresije i svaki put kada bih uzeo minimalnu dozu Paroksetina, bilo bi mi bolje. Porucujem svima, koji pate od depresije, da probaju sa ovim lekom, jer zivot je isuvise kratak da bi ga proveli u depresiji. Paroksetinu treba oko mesec dana da udje u sistem. Nakon 4 nedelje mi je bivalo bolje, uzimao bih ga 6 meseci i skidao se sa njega. Meni je minimalna doza od 10 mg, pa cak i pola od toga (5 mg) pomagala.

Boza Bogdanovic

pre 16 godina

Moje mace se zove Arci, ali ga ja zovem i Bensedince. U svakom slucaju da je bolje, zdravije, dugovecnije i mnogo jeftinije da se svakog dana igram sa njime nego da pijem razne bensedine i ostala sredstva za smirenje. Zbog velike gluvoce imam vec godinama izrazeno zujanje u usima (tinitis), od kojeg bi najmanje 80% ljudi gotovo poludeli, a skoro svi pili po saku raznih lekova. Prisilio sam sebe da preko dana ne obracam paznju. Na spavanje idem posle ponoci, da bih se na brzinu uspavao, jer je zujanje jos jace kada skinem oba slusna aparata.
Farmaceutska mafija nista manje ne zaradi od mafije koja se bavi narkoticima. Jedina je razlika, da oni posluju legalno i da se neprestano reklamiraju u raznim medijima. Setimo se svinjskog gripa od pre nekoliko meseci.
Boza Bogdanovic, Bor

Drugi Goran

pre 16 godina

Miki, nije problem u tome da medicina zaostaje za tehnikom, problem je u tome što se šarena laža prodaje izuzetno dobro lakovernim tražiocima sreće. Medicina nam je značajno produžila život pronalaženjem lekova i preventiva za ozbiljne bolseti (npr. tuberkuloza). A to što se za lake depresije valja šećerna vodica, i ne treba previše da nas čudi. Ma, i samo ime "šećerna vodica" objašnjava o čemu se radi.

steker

pre 16 godina

Depresija se ne leci nego se osoba koja joj je sklona uci ziveti sa njom.
Ljude ne treba lagati da ce im samo lekovi pomoci. Potrebna je kvalitetna psihoterapija koja moze imati rezultat samo ako pacijent iskreno saradjuje. Psihoterapeut ne mora biti psihijatar, psiholog ili kucni doktor vec osoba koja ima jak uticaj na pacijenta. Ako takvo lice postoji u okruzenju pacjenta i zeli pomoci potrebno ga je savetovati od strane profesionalnog lica i redovno mu davati instrukcije o psihoterapiji.
Dakle, po meni, najvazniju ulogu u korigovanju depresije igra poverenje izmedju pacjenta i terapeuta. Ukoliko je ono lazno mislim da je svaki iduci potez promasaj.
Znam da je istrosena fraza ali ponovicu je;
Sve se svodi na poboljsanju koncetracije i eliminaciji ili barem ublazavanju negativnog razmisljanja.
Koncetraciju je moguce poprilicno poboljsati neurofeedbackom a negativno razmisljanje upornim razgovorima terapeuta i pacjenta.
Ovo vam pisem iz iskustva, devojka kojoj sam pomogao je imala sizoafektivni poremecaj sa cestim epizodama. Danas je treca godina bez epizoda i bez nekih bitnih doza lekova. Njen psihijatar je iznenadjen, cak covek hoce o svemu ovom da
govori na iducem simpozijumu u Rotterdamu kao fenomenu.
Ja ipak mislim da nije fenomen, nego kako ja to volim reci kontrolisan sklop okolnosti uz kvalitetnu psihoterapiju i neurofeedback.
Neurofeedback ne cini cuda, cak vise, zvanicna psihijatrija ga ne priznaje kao terapiju ali u kombinaciji sa kvalitetnom psihotearpijom definitivno moze liceti na "cudo"...

Miki

pre 16 godina

Nauka u oblasti zdravstva, ocigledno jos daleko zaostaje za tehnikom.Kod mene je vecito pitanje u glavi, neresiva enigmatika zasto neko ima mentalnih problema.Nadam se da ce svi biti zdravi, zahvaljujuci nauci, koja cupka u mestu.Inace postoje i Flowers of Bach, bazirani na biljnoj bazi, ali je pitanje koliko zaista deluju.

Milica

pre 16 godina

Vrlo interesantno i vrlo moguce istinito.
Farmaceutske kompanije finansiraju istrazivanja svojih proizvoda i objavljuju SAMO ono sto im ide u prilog.
Placaju lekare i bolnice (direktno i indirektno).

kad duša boli

pre 15 godina

Nije istina da ne postoji lek za depresiju,godinama se uspešno u svetu lečila "stimulansima".Ali je ta praksa pre oko 40 godina prekinuta.Objašnjenje je bilo da ne treba lečiti posledice,nego uzrok.Sad se vidi da antidepresivi kao lekovi izbora nemaju medicinsko opravdanje,pa predlažem da se vratimo proverenim metodama kao što su elektro-šokovi.Stvarno ne znam kuda ide ovaj svet.Naravno unazad u regresiju.Mafijaši u belim mantilima,znate li kolko je ljudi zbog vas diglo ruku na sebe.Depresija je bolest budućnosti i naneće ogromne ekonomske štete zbog pada radne produktivnosti!

Steker

pre 16 godina

@lili
Tek sad vidim pitanje.
O neurofeedbacku je moguce pronaci puno na netu. Ja vam savetujem da se prvo informisete u vasem okruzenju i saznate da li postoji neko ko je clan svetske oragnizacije i sa istom saradjuje.
Mnogo je bitno da se uradi nekoliko kvalitetnih i opsirnih testova pacjenta, rezultati posalju u centarlnu bazu koja ima desetak hiljada slicnih primera sa kojima se uporedjuju. Tek tada se odredjuje nacin terapije.
Ponavljam, neurofeedback nije "cudo" ali moze liceti na cudo ako se upotrebi sa kvalitetnom psihoterapijom.
Najidealnije bi bilo kada bi ste sve ovo uradili uz odobrenje vaseg psihijatra ili doktora i redovno ga informisali o stanju pacjenta kako bi on tokom terapije mogao smanjivati doze lekova.
Ono sto NE SMETE da radite jeste da sami korigujete terapiju vaseg doktora-psihijatra.
Za pocetak popricajte sa vasim psihijatrom o ovom, saznajte da li ima negde u vasem okruzenju ove vrste terapije i informisite se o svemu.
Ja zivim vani, kvalitetne terapije ove vrste nisu jeftine i vecina evropskih osiguravajucih drustava ih ne priznaje za razliku od americkih.
Na velikom broju sajtova je moguce pronaci forume gde mozete postaviti pitanja koja vas zanimaju.
Sto se mene licno tice pitajte me slobodno ovde.
Neurofeedback trebate videti samo kao jednu kariku u sklopu sistema koji se formira u okruzenju pacjenta kom je potrebna pomoc. Nikako kao jedino delotvorno sredstvo.
Poz.

Jovana

pre 13 godina

Moja majka je bolesna vise od 6 godina,dijagnoza je sizoafektivni poremecaj.Od lekova koje pije(bensedin,maprotilin,tegretol,moditen na 30 dana,leponex i jos dva zaboravila sam nazive,njoj nije nimalo bolje.Lekari upisu,na nalazima samo sifru bolesti,i ne govore o tome kako da se bar ublazi bolest,tj.smanji,da njoj bude malo bolje.

Miki

pre 16 godina

Nauka u oblasti zdravstva, ocigledno jos daleko zaostaje za tehnikom.Kod mene je vecito pitanje u glavi, neresiva enigmatika zasto neko ima mentalnih problema.Nadam se da ce svi biti zdravi, zahvaljujuci nauci, koja cupka u mestu.Inace postoje i Flowers of Bach, bazirani na biljnoj bazi, ali je pitanje koliko zaista deluju.

Drugi Goran

pre 16 godina

Miki, nije problem u tome da medicina zaostaje za tehnikom, problem je u tome što se šarena laža prodaje izuzetno dobro lakovernim tražiocima sreće. Medicina nam je značajno produžila život pronalaženjem lekova i preventiva za ozbiljne bolseti (npr. tuberkuloza). A to što se za lake depresije valja šećerna vodica, i ne treba previše da nas čudi. Ma, i samo ime "šećerna vodica" objašnjava o čemu se radi.

Ex Dep

pre 16 godina

Patio sam od depresije preko godinu dana. Onda kada sam na svoju ruku prestao da pijem lekove, naterao sebe da se bavim sportom i poceo vise da se vidjam s prijateljma bilo mi je bolje. Ne znam kako ali ubrzo zatim sam imao mnogo jaku motivaciju da smrsam. Izgubio sam 30 kg za mesec dana i vratio se u normalan zivot. Depresija i nastaje zahvaljujuci dokonoscu i neaktivnosti.

Katarina Ivanovic

pre 16 godina

Ovo uopste nije neozbiljna tema i hvala vam sto ste je postavili. Zaista se,kao neko ko vec dve godine redovno uzima prozak (fluoxetine) redovno pitam zasto mi nije nimalo bolje? Secam se starijih terapija kada su mi davali triciklicne i druge antidepresive i kada je napredak bio vidan. Sada imam sve iste nezeljene efekte, samo oni pozitivni izostaju. Pa mozda je tajna u nekoj farmakomafiji ili necemu slicnom?
Moguce je da SSRI nemogu da obave predvidjen posao i da je efekat lekova zaista mali. I ako nekome deluje to kao placebo, super... ali sta je s nama, kojima ne deluje?

steker

pre 16 godina

Depresija se ne leci nego se osoba koja joj je sklona uci ziveti sa njom.
Ljude ne treba lagati da ce im samo lekovi pomoci. Potrebna je kvalitetna psihoterapija koja moze imati rezultat samo ako pacijent iskreno saradjuje. Psihoterapeut ne mora biti psihijatar, psiholog ili kucni doktor vec osoba koja ima jak uticaj na pacijenta. Ako takvo lice postoji u okruzenju pacjenta i zeli pomoci potrebno ga je savetovati od strane profesionalnog lica i redovno mu davati instrukcije o psihoterapiji.
Dakle, po meni, najvazniju ulogu u korigovanju depresije igra poverenje izmedju pacjenta i terapeuta. Ukoliko je ono lazno mislim da je svaki iduci potez promasaj.
Znam da je istrosena fraza ali ponovicu je;
Sve se svodi na poboljsanju koncetracije i eliminaciji ili barem ublazavanju negativnog razmisljanja.
Koncetraciju je moguce poprilicno poboljsati neurofeedbackom a negativno razmisljanje upornim razgovorima terapeuta i pacjenta.
Ovo vam pisem iz iskustva, devojka kojoj sam pomogao je imala sizoafektivni poremecaj sa cestim epizodama. Danas je treca godina bez epizoda i bez nekih bitnih doza lekova. Njen psihijatar je iznenadjen, cak covek hoce o svemu ovom da
govori na iducem simpozijumu u Rotterdamu kao fenomenu.
Ja ipak mislim da nije fenomen, nego kako ja to volim reci kontrolisan sklop okolnosti uz kvalitetnu psihoterapiju i neurofeedback.
Neurofeedback ne cini cuda, cak vise, zvanicna psihijatrija ga ne priznaje kao terapiju ali u kombinaciji sa kvalitetnom psihotearpijom definitivno moze liceti na "cudo"...

Milica

pre 16 godina

Vrlo interesantno i vrlo moguce istinito.
Farmaceutske kompanije finansiraju istrazivanja svojih proizvoda i objavljuju SAMO ono sto im ide u prilog.
Placaju lekare i bolnice (direktno i indirektno).

Dejan

pre 16 godina

2002. godine sam upao u zescu depresiju. Nisam spavao mesecima. Bilo mi je uzasno. Paroxetine (lek iz grupe SSRI)mi je spasio zivot, a nisam verovao da ce mi pomoci, tako da svi oni, koji tvrde da su lekovi iz grupe SSRI sarena laza i da imaju placebo efekat, nemaju pojma o cemu pricaju. Ja govorim iz licnog iskustva. Kasnije sam godinama upadao u sporadicne depresije i svaki put kada bih uzeo minimalnu dozu Paroksetina, bilo bi mi bolje. Porucujem svima, koji pate od depresije, da probaju sa ovim lekom, jer zivot je isuvise kratak da bi ga proveli u depresiji. Paroksetinu treba oko mesec dana da udje u sistem. Nakon 4 nedelje mi je bivalo bolje, uzimao bih ga 6 meseci i skidao se sa njega. Meni je minimalna doza od 10 mg, pa cak i pola od toga (5 mg) pomagala.

Boza Bogdanovic

pre 16 godina

Moje mace se zove Arci, ali ga ja zovem i Bensedince. U svakom slucaju da je bolje, zdravije, dugovecnije i mnogo jeftinije da se svakog dana igram sa njime nego da pijem razne bensedine i ostala sredstva za smirenje. Zbog velike gluvoce imam vec godinama izrazeno zujanje u usima (tinitis), od kojeg bi najmanje 80% ljudi gotovo poludeli, a skoro svi pili po saku raznih lekova. Prisilio sam sebe da preko dana ne obracam paznju. Na spavanje idem posle ponoci, da bih se na brzinu uspavao, jer je zujanje jos jace kada skinem oba slusna aparata.
Farmaceutska mafija nista manje ne zaradi od mafije koja se bavi narkoticima. Jedina je razlika, da oni posluju legalno i da se neprestano reklamiraju u raznim medijima. Setimo se svinjskog gripa od pre nekoliko meseci.
Boza Bogdanovic, Bor

kad duša boli

pre 15 godina

Nije istina da ne postoji lek za depresiju,godinama se uspešno u svetu lečila "stimulansima".Ali je ta praksa pre oko 40 godina prekinuta.Objašnjenje je bilo da ne treba lečiti posledice,nego uzrok.Sad se vidi da antidepresivi kao lekovi izbora nemaju medicinsko opravdanje,pa predlažem da se vratimo proverenim metodama kao što su elektro-šokovi.Stvarno ne znam kuda ide ovaj svet.Naravno unazad u regresiju.Mafijaši u belim mantilima,znate li kolko je ljudi zbog vas diglo ruku na sebe.Depresija je bolest budućnosti i naneće ogromne ekonomske štete zbog pada radne produktivnosti!

Steker

pre 16 godina

@lili
Tek sad vidim pitanje.
O neurofeedbacku je moguce pronaci puno na netu. Ja vam savetujem da se prvo informisete u vasem okruzenju i saznate da li postoji neko ko je clan svetske oragnizacije i sa istom saradjuje.
Mnogo je bitno da se uradi nekoliko kvalitetnih i opsirnih testova pacjenta, rezultati posalju u centarlnu bazu koja ima desetak hiljada slicnih primera sa kojima se uporedjuju. Tek tada se odredjuje nacin terapije.
Ponavljam, neurofeedback nije "cudo" ali moze liceti na cudo ako se upotrebi sa kvalitetnom psihoterapijom.
Najidealnije bi bilo kada bi ste sve ovo uradili uz odobrenje vaseg psihijatra ili doktora i redovno ga informisali o stanju pacjenta kako bi on tokom terapije mogao smanjivati doze lekova.
Ono sto NE SMETE da radite jeste da sami korigujete terapiju vaseg doktora-psihijatra.
Za pocetak popricajte sa vasim psihijatrom o ovom, saznajte da li ima negde u vasem okruzenju ove vrste terapije i informisite se o svemu.
Ja zivim vani, kvalitetne terapije ove vrste nisu jeftine i vecina evropskih osiguravajucih drustava ih ne priznaje za razliku od americkih.
Na velikom broju sajtova je moguce pronaci forume gde mozete postaviti pitanja koja vas zanimaju.
Sto se mene licno tice pitajte me slobodno ovde.
Neurofeedback trebate videti samo kao jednu kariku u sklopu sistema koji se formira u okruzenju pacjenta kom je potrebna pomoc. Nikako kao jedino delotvorno sredstvo.
Poz.

Jovana

pre 13 godina

Moja majka je bolesna vise od 6 godina,dijagnoza je sizoafektivni poremecaj.Od lekova koje pije(bensedin,maprotilin,tegretol,moditen na 30 dana,leponex i jos dva zaboravila sam nazive,njoj nije nimalo bolje.Lekari upisu,na nalazima samo sifru bolesti,i ne govore o tome kako da se bar ublazi bolest,tj.smanji,da njoj bude malo bolje.