Svet 0

17.01.2025.

19:57

"Teroristi će ponovo ubijati": Prekinuće primirje?

Izraelski ministar nacionalne bezbednosti Itamar Ben Gvir apelovao je na druge članove vlade u poslednjem trenutku da glasaju protiv sporazuma sa Hamasom o prekidu vatre i oslobađanju talaca koji je već odobrio uži sastav vlade zadužen za bezbednost.

Izvor: Beta

"Teroristi će ponovo ubijati": Prekinuće primirje?
EPA-EFE/ABIR SULTAN

Podeli:

Ben Gvir je rekao da je još više užasnut zbog novih detalja sporazuma o palestinskim zatvorenicima koji će biti oslobođeni u zamenu za izraelske taoce otetih u napadu palestinskih ekstremista predvođenih Hamasom na jug Izraela 7. oktobra 2023. godine.

"Svi znaju da će ti teroristi pokušati da ponovo povrede, pokušati da ponovo ubiju", naveo je ministar u video poruci.

On je protekle noći najavio da će njegova ultradesničarska partija Ocma Jehudit (Jevrejska snaga) izaći iz vladajuće koalicije ako sporazum sa Hamasom bude odobren.

"Apelujem na moje prijatelje u partiji Likud i Religioznom cionizmu da nije još kasno, mi još uvek imamo sastanak vlade, možemo stopirati sporazum, pridružite mi se, možemo ga stopirati", rekao je Ben Gvir.

Sednica Vlade Izraela je najavljana za danas popodne radi konačne diskusije kako bi se ratifikovao dokument koji su posrednici objavili u sredu.

Sporazum bi trebalo da stupi na snagu u 12.15 sati (11.15 po srednjeevropskom) u nedelju i prvi od ukupno 33 talaca planiranih da budu oslobođeni u prvoj fazi će kako se očekuje biti pušteni u 16.00 sati.

Sudeći po kopiji sporazuma koja je procurela, više od 1.700 palestinskih zatvorenika biće oslobođeno iz izraelskih zatvora ua zamenu za 33 taoca u prvoj fazi.

Izraelski mediji navode da je među njima 700 terorista, od kojih 250 do 300 osuđenih na doživotnu kaznu i 1.000 stanovnika Gaze uhapšenih od početka rata.

Na sastanku bezbednosnog kabineta premijer Izraela Benjamin Netanjahu je rekao da su mu sadašnji i izabrani predsednici SAD obećali da će se u slučaju da propadnu pregovori o drugoj fazi prekida vatre, posle prve u trajanju od 42 dana i ako Hamas ne prihvati bezbednosne zahteve intenzivne borbe, nastaviti uz američku podršku.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Euroleague

Braun rekao "ne" Partizanu?

Američki košarkaš Sterling Braun ima klauzulu u ugovoru koja mu omogućava prelazak u NBA ukoliko dobije ponudu. Iako se spekulisalo o produžetku saradnje, trenutno nema novih dogovora sa Partizanom.

18:35

9.2.2025.

1 d

Svet

EU je u stanju šoka? "Gotovi ste..."

"Njujork tajms" preneo je da je u subotu u Madridu održan veliki skup krajnje desnih stranaka – Patrioti za Evropu (PfE), s kog je svetskim liderima poručeno “da su gotovi”.

9:16

10.2.2025.

1 d

Podeli: