Svet 0

28.10.2024.

15:10

Uništeno?

Izraelske vazdušne snage su tokom napada na iranske vojne objekte 26. oktobra uništile ceo strateški odbrambeni potencijal Islamske Republike, saopštio je izraelski vojni radio "Galej IDF", pozivajući se na bezbednosne izvore.

Izvor: Sputnjik

Uništeno?
Hristo Vladev/NurPhoto/Shutterst / Shutterstock Editorial / Profimedia

Podeli:

"U napadu je uništen ceo strateški odbrambeni potencijal Irana, odnosno sve baterije protivvazduhoplovnih raketa dugog dometa. Iran je imao dva takva modela – ruski sistem S-300 i još jedan modernizovani model iranske proizvodnje. Sve baterije su uništene, kao i radari dugog dometa. U stvari, Iran ima još samo baterije sistema kratkog dometa domaće proizvodnje", navodi se u objavi radio stanice.

Kako je precizirano, najveća šteta na baterijama PVO pričinjena je u Teheranu i zapadnom Iranu, odakle su ranije lansirane balističke rakete na teritoriju Izraela.

Kako navode izvori iz izraelske vojske, "Iran je izgubio strateški potencijal raketa klase 'zemlja-vazduh' za naredne dve, tri godine" jer je kupovina novih sistema protivvazduhoplovne odbrane problematična u aktuelnoj situaciji, dok bi za proizvodnju novih iranskih sistema bilo potrebno mnogo vremena.
Takođe se ističe da, prema otvorenim podacima, Iran ima preko 2.000 balističkih raketa dugog dometa. Navodi se i da su tokom izraelskog napada samo oštećeni kapaciteti za proizvodnju novih raketa, a ne postojeći arsenal.

Izraelski vojni radio tvrdi da "uprkos različitim vestima i objavama, iranskoj industriji bespilotnih letelica nije pričinjena nikakva šteta".

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Tramp: Uništeni su

Američki predsednik Donald Tramp je saopštio da su SAD prošle nedelje uništile "veliki objekat" u Venecueli, kao deo kampanje pritiska na Karakas, ali nije pružio dodatne detalje o navodnoj akciji američke vojske.

18:56

29.12.2025.

1 d

Svet

Oglasio se Tramp: Šokantno, ogorčen sam

Ruski predsednik Vladimir Putin razgovarao je danas telefonom sa američkim predsednikom Donaldom Trampom i obavestio ga o, kako tvrdi Moskva, ukrajinskom napadu dronovima na njegovu rezidenciju u Novgorodskoj oblasti, nakon čega je Tramp reagovao "šokirano".

21:18

29.12.2025.

1 d

Podeli: