30.08.2026.
21:35
Tramp: "Lažne ankete koje koriste naši korumpirani mediji su van kontrole"
Američki predsednik Donald Tramp je najavio da će prijaviti voditeljku NBC-a Kristen Velker Federalnoj komisiji za komunikacije (FCC) i tražiti njenu "opomenu ili kaznu" zbog tvrdnje da su kandidati koje je podržao imali pomešane rezultate.
Neposredno pre napada na Velker, Tramp je na svojoj društvenoj mreži Truth Social tvrdio da su "lažne ankete" koje koriste američki mediji van kontrole.
"Lažne ankete koje koriste naši korumpirani mediji su van kontrole i nešto se mora preduzeti povodom toga. FCC da pomogne!", kaže Tramp.
Nije imenovao nijednu konkretnu anketu, medijsku kuću koja ju je objavila, niti agenciju koja ju je sprovela. Četrnaest minuta kasnije, objavio je mnogo dužu poruku iz koje je postalo jasno da je neposredni uzrok bila izjava voditelja emisije "Upoznajte štampu" o rezultatima njegovih političkih podrški.
Tramp: Biće prijavljena zbog namerne netačnosti
Tramp je tvrdio da su svi njegovi kandidati za Senat pobedili na republikanskim preliminarnim izborima, dok je među kandidatima za Predstavnički dom stopa uspeha bila 98 odsto.
Nazvao je procenu Velkerove "namernom netačnošću" i doveo u pitanje kako joj je dozvoljeno da iznosi takve tvrdnje u javnom etru. Zatim je najavio da će to prijaviti Federalnoj komisiji za komunikacije (FCC).
Možda vas zanima
Ovo je stvarno objavio predsednik Amerike VIDEO
Američki predsednik Donald Tramp objavio je video generisan veštačkom inteligencijom na Truth Social-u, na kojem se vide patke naoružane automatskim puškama kako patroliraju obalom jezera, sa neboderima i stadionom u pozadini.
21:35
29.8.2026.
1 d
Tramp izdao naređenje; Na mapi sada piše... FOTO
Predsednik SAD Donald Tramp objavio na društvenoj mreži Truth Social memorandum direktora Američkog geološkog zavoda Neda Mamule u kojem je navedeno da je jezero Ontario zvanično preimenovano u "Jezero Amerika".
7:43
28.8.2026.
2 d
Nazvao je voditeljku nepopularnom i preimenovao njenu emisiju u "Upoznajte lažnu štampu".
"Nažalost, ona nije sama. Krajnje levičarski mediji čine sve što mogu da uznemiravaju, omalovažavaju i klevetaju sve i svašta što ima veze sa 'TRAMPOM'."
Njihovo novo oružje je da tvrde da je moja stopa USPEHA od 99% među kandidatima koje sam podržao i 100% među kandidatima za Senat - za mnoge od kojih nikoga nije bilo briga dok ih nisam podržao - pomešan ili ne baš dobar rezultat.
U stvari, to je bez sumnje najmoćniji efekat političke podrške u istoriji politike. Da nije tako, ja bih bio prvi koji bi to priznao", napisao je Tramp.
Nazvao je medije sramotom za naciju
Tramp je izdvojio nedavne pobede Darlin Grejam na republikanskim preliminarnim izborima za Senat i Majka Maceija u trci za guvernera Oklahome.
Tvrdio je da je Macei zaostajao u svim anketama pre nego što ga je podržao, ali ponovo nije precizirao kojim anketama. Takođe se žalio da mediji jedva izveštavaju o pobedama kandidata kojima je pomagao.
"Mediji su sramota za našu naciju i nadam se da će predsednik Brendan Kar i odlični ljudi u njegovoj Komisiji shvatiti ovu pretnju našoj zemlji veoma ozbiljno. Hvala vam što ste obratili pažnju na ovo veoma važno pitanje lažnih anketa i komentara!", rekao je.
NBC još nije komentarisao Trampovu objavu.
Visok procenat pobeda, ali mnogi su bili sigurni kandidati
Kandidati koje je Tramp podržao zapravo imaju veoma visok procenat pobeda na republikanskim preliminarnim izborima. Prema podacima Ballotpedia-e, oko 96 procenata kandidata koje je podržao je pobedilo.
Međutim, sam procenat ne pokazuje koliko je Trampova podrška bila ključna. Analiza Njujork tajmsa pokazala je da je skoro 40 procenata njegovih kandidata kandidovalo bez protivkandidata. Među kandidatima u konkurentnim trkama, oko tri petine bili su aktuelni zvaničnici, koji već imaju veliku prednost zbog priznanja i razvijene kampanje. Nekoliko Trampovih kandidata je, međutim, izgubilo.
Stoga je tvrdnja Velkerove o "mešovitim rezultatima" politička i novinarska procena, a ne očigledno falsifikovanje izbornih podataka.
FCC ne može jednostavno da kazni Velkerovu
FCC nema direktna ovlašćenja da opomene ili kazni Velker. Komisija izdaje licence pojedinačnim televizijskim stanicama, ali ne i televizijskim mrežama kao što su kao što je NBC ili pojedinačnim novinarima. Međutim, ona reguliše lokalne stanice koje koriste javni spektar i emituju program NBC-a.
Komisija u svojim pravilima navodi da generalno ne interveniše u slučaju navodno netačnog ili jednostranog izveštavanja jer bi to zadiralo u uređivačku slobodu zaštićenu Prvim amandmanom.
Da bi se pokrenula istraga o namernom iskrivljavanju vesti, potrebni su dokumentarni dokazi da je rukovodstvo stanice naredilo da se sadržaj falsifikuje. Tramp nije ponudio takav dokaz u svojim objavama.


Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar