19.08.2026.
9:42
Netanjahu podigao tenzije u Siriji; Turska se odmah oglasila: "Ovo nećemo dozvoliti"
Turska je oštro odbacila tvrdnje Netanjahuovog kabineta o Siriji, optužujući Izrael da pokušava da opravda "nezakonite" vazdušne napade kojima ugrožava suverenitet te zemlje.
"Neozbiljne optužbe koje je izneo kabinet izraelskog premijera imaju za cilj da legitimizuju nezakonite izraelske vazdušne napade usmerene na suverenitet i teritorijalni integritet Sirije", saopšteno je iz Direkcije za komunikacije Republike Turske.
Oštra reakcija Ankare usledila je nakon što su izraelski ratni avioni u utorak izveli osam vazdušnih napada na pistu vojnog aerodroma Abu al-Duhur u provinciji Idlib, na severozapadu Sirije, pri čemu je pričinjena značajna šteta na vojnoj infrastrukturi.
Prethodno je iz kabineta Netanjahua saopšteno da su Izrael i Sirija postigli dogovor o "statusu kvo" kada je reč o bezbednosti, ali da je Sirija bila "na ivici kršenja dogovora" jer je dozvolila turskim trupama da se rasporede u vazduhoplovnoj bazi u blizini Alepa.
Možda vas zanima
Sirija na meti: Izveden žestok udar FOTO/VIDEO
Izraelski borbeni avioni gađali su sa pet projektila glavnu pistu vojnog aerodroma Abu el Duhur u istočnom delu sirijske provincije Idlib, pri čemu je pričinjena velika materijalna šteta, dok povređenih nije bilo, izjavio je danas sirijski vojni izvor.
22:23
18.8.2026.
11 h
Sevaju varnice između Turske i Izraela; "Imate drskosti da nas kritikujete" FOTO
Izraelsko Ministarstvo spoljnih poslova objavilo je mapu i optužilo Tursku za vojno prisustvo na teritoriji Sirije, Iraka i Kipra.
9:55
12.8.2026.
7 d
Izraelska strana tvrdi da je Siriju u više navrata upozoravala da bi takav potez predstavljao pretnju po bezbednost Izraela, ali da su upozorenja ignorisana.
"Izrael neće tolerisati pretnje svojoj bezbednosti i pozdravili bismo povratak na status kvo", poručili su iz Netanjahuovog kabineta.
Ankara optužuje Netanjahua za destabilizaciju
Sa druge strane, zvanična Ankara ocenjuje da takve optužbe proizlaze iz namere Netanjahua da nastavi, kako navodi Turska, "ekspanzionističku i destabilizujuću politiku" u regionu, kao i da prikupi političke poene uoči predstojećih izbora u Izraelu.
"Kao i velika većina međunarodne zajednice, Turska se zalaže za trajni mir u našem regionu. Jedini način da se to postigne jeste da Netanjahu odustane od svoje agresivne politike prinude i pokaže poštovanje prema međunarodnom pravu", navodi se u saopštenju turske vlade.
Možda vas zanima
Turska poslala ultimatum Vašingtonu; "Preduzećemo radikalne korake"
Turska preti da će eskalirati diplomatski odgovor zajedno sa Katarom i Egiptom ako Sjedinjene Države ne prisile Izrael da poštuje trenutno zaustavljeni sporazum o tranziciji Gaze.
23:26
14.8.2026.
4 d
SAD su sve znale unapred
Prema izjavi visokog izraelskog zvaničnika za Foks njuz, Izrael je unapred obavestio Sjedinjene Države o noćnom napadu na vojni aerodrom Abu Duhur na severozapadu Sirije.
23:00
18.8.2026.
11 h
Ankara je istovremeno ponovo potvrdila spremnost za saradnju sa vladom u Damasku sa ciljem uspostavljanja mira i stabilnosti u ratom razorenoj Siriji.
"Turska će odlučno nastaviti da sarađuje sa sirijskom vladom na legitimnim osnovama kako bi se uspostavili mir i stabilnost i nikada nećemo dozvoliti novu destabilizaciju Sirije", zaključuje se u saopštenju.


Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar