25.05.2026.
15:35
Šokantan preokret: Tramp ujedinjuje Izrael i muslimanske zemlje?
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da se očekuje ili "veliki dogovor za sve" ili "nikakav dogovor" sa Iranom, uz poruku da bi zemlje Bliskog istoka trebalo da potpišu Avramove sporazume o normalizaciji odnosa sa Izraelom.
"Zemlje o kojima se raspravlja su Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati (već član), Katar, Pakistan, Turska, Egipat, Jordan i Bahrein (već član). Moguće je da jedna ili dve imaju razlog zašto to ne čine, i to će biti prihvaćeno, ali većina bi trebalo da bude spremna, voljna i sposobna da ovo rešenje sa Iranom učini daleko većim istorijskijim događajem nego što bi to inače bio", rekao je Tramp u objavi na platformi Truth Social.
On je kazao da su Avramovi sporazumi u zemljama koje su ih već potpisale - Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Bahreinu, Maroku, Sudanu i Kazahstanu doneli "finansijski, ekonomski i društveni procvat, čak i tokom ovog vremena sukoba i rata, pri čemu sadašnje članice nikada nisu ni predložile odlazak, niti su napravile čak ni pauzu".
"Razlog za to je što su Avramovi sporazumi bili odlični za njih i biće još bolji za sve, i doneće pravu moć, snagu i mir Bliskom istoku po prvi put za 5.000 godina. To će biti dokument poštovan kao nijedan drugi koji je ikada potpisan, bilo gde u svetu. Njegov nivo važnosti i prestiža biće neuporediv! Trebalo bi da počne sa trenutnim potpisivanjem od strane Saudijske Arabije i Katara, a svi ostali bi trebalo da slede njihov primer", istakao je Tramp.
- Iran bez kompromisa: "Ne verujte blefu neuspešnog predsednika – vreme je protiv Amerikanaca"
- IDF udara jako: Gori južni Liban; Hezbolah sprema odmazdu; SAD prete novim napadom na Iran FOTO/VIDEO
- Kako je Tramp menjao stav o Iranu; Od ultimatuma do pregovora
Dodao je da bi bilo odlično kada bi te sporazume zatim potpisao i Iran.
"To bi bilo nešto posebno! Ovo će biti najvažniji sporazum koji će bilo koja od ovih velikih, ali uvek u sukobu, zemalja ikada potpisati. Ništa u prošlosti, niti u budućnosti, neće ga nadmašiti. Stoga, obavezno zahtevam da sve zemlje odmah potpišu Avramove sporazume i da im, ako Iran potpiše svoj sporazum sa mnom, kao predsednikom Sjedinjenih Američkih Država, bude čast da i one budu deo ove nenadmašne svetske koalicije", rekao je Tramp.
Prema njegovim rečima, Bliski istok bi time "bio ujedinjen, moćan i ekonomski jak, kao možda nijedno drugo područje, bilo gde u svetu".
"Pregovori sa Islamskom Republikom Iran lepo napreduju! Ili će biti 'veliki dogovor za sve' ili nikakav dogovor - nazad na front i pucnjava, ali veći i jači nego ikad pre, a to niko ne želi", naveo je Tramp.
Tramp je kazao da je u subotu o postizanju mirovnog sporazuma sa Iranom, i o potpisivanju Avramovih sporazuma sa Izraelom, razgovarao sa liderima Saudijske Arabije, UAE, Katara, Pakistana, Turske, Egipta, Jordana i Bahreina, kojima je preneo da, nakon svog rada koji su Sjedinjene Američke Države "uložile u pokušaju da sklope ovu veoma složenu slagalicu, trebalo bi da bude obavezno da sve ove zemlje, barem istovremeno, potpišu Avramove sporazume".
Avramovi sporazumi su istorijski dogovori iz 2020. godine kojima su Ujedinjeni Arapski Emirati, Bahrein, Sudan i Maroko normalizovali diplomatske odnose sa Izraelom, uz posredovanje SAD, i predstavljaju prvo priznanje Izraela od strane arapskih zemalja.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar