Svet 1

11.05.2026.

15:37

Stiglo strašno upozorenje: Rat eskalira; Hiljade civila u opasnosti

Ujednjene nacije su upozorile da su u Sudanu dronovi ove godine ubili najmanje 880 civila, a sukob se širi, ugrožavajući milione i normalizujući nasilje kao taktiku rata.

Izvor: Tanjug

Stiglo strašno upozorenje: Rat eskalira; Hiljade civila u opasnosti
Shutterstock/For Her

Podeli:

U napadima dronovima ove godine je u Sudanu poginulo najmanje 880 civila, a građanski rat će se verovatno proširiti u narednim nedeljama i dovesti civile u novu opasnost, saopštile su danas Ujedinjene nacije.

"Naoružani dronovi su sada postali ubedljivo vodeći uzrok smrti civila. Takvi napadi će se samo pogoršati ako se suoče sa potpunom nekažnjivošću, a ovo nasilje se sve više normalizuje kao taktika obe strane u Sudanu", rekao je danas u saopštenju šef UN za ljudska prava Folker Tirk, prenosi Blumberg.

Prema podacima UN, napadi dronovima izazvali su više od 80 odsto svih smrtnih slučajeva civila povezanih sa sukobom između januara i aprila. Tirk je upozorio da, ako se pojačaju neprijateljstva u narednim nedeljama, postoji rizik daljeg proširenja rata na centralne i istočne delove Sudana sa smrtonosnim posledicama po civile na ogromnim područjima.

"Ovo sve veće oslanjanje na dronove omogućava da se neprijateljstva nastave nesmanjenim tempom u predstojećoj kišnoj sezoni, što je u prošlosti dovelo do zatišja u kopnenim operacijama", ocenio je on.

Tirk je pozvao na snažne mere za sprečavanje prenosa oružja sukobljenim stranama, uključujući sve naprednije naoružane dronove. Smatra se da je u sukobu koji je izbio u strateški lociranoj severnoafričkoj naciji bogatoj resursima u aprilu 2023. godine poginulo više od 150.000 ljudi i da je više od 13 miliona njih primorano da napusti svoje domove, navodi Blumberg.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Odustali su

Zemlja BRIKS-a odbila Ruse

Indija je odbila ruski predlog za kupovinu tečnog prirodnog gasa (TPG) koji se nalazi pod američkim sankcijama, uprkos rastućim problemima sa snabdevanjem energentima zbog eskalacije sukoba na Bliskom istoku.

14:24

12.5.2026.

2 d

Podeli: