25.03.2026.
15:37
Tramp potvrdio: Kuvajt oborio tri američka F-15 VIDEO
Američki predsednik Donald Tramp potvrdio je juče da su tri američka borbena aviona F-15 oborena iznad Kuvajta sopstvenim raketama Patriot američke proizvodnje.
Tramp je incident, koji se dogodio 2. marta, nazvao "malom nesrećom", otkrivajući da su kuvajtske snage greškom oborile savezničke avione nakon što su ih pogrešno identifikovale kao neprijateljske pretnje.
Obraćajući se novinarima u Ovalnom kabinetu, predsednik je umanjio značaj incidenta od 2. marta, rekavši da su se sva tri pilota američkih aviona F-15E Strajk Igl uspešno katapultirala i da "danas lete".
"Oborili su tri aviona našim raketama, a ispostavilo se da su naši", rekao je, dodajući da su svi piloti preživeli i da su se od tada vratili na dužnost.
"Piloti su se izvukli... prilično neverovatno. Danas lete", rekao je Tramp.
Tramp je tvrdio da su "Kuvajćani napravili grešku, otvorili su vatru... Mislili su da pucaju na neprijatelja. To je bilo ono što se zove prijateljska vatra".
Šta se dogodilo iznad Kuvajta?
Trećeg dana rata sa Iranom, 2. marta, tri američka borbena aviona F-15E Strajk Igl srušila su se tokom vojnih operacija u regionu. Centralna komanda SAD (CENTCOM) kasnije je potvrdila padove, nazivajući ih "očiglednim incidentom prijateljske vatre" tokom aktivne borbe.
Prema CENTCOM-u, avioni su greškom ciljani od strane kuvajtske protivvazdušne odbrane dok su bili na misiji podrške. Svih šest članova posade bezbedno se katapultiralo i spaseno je.
U svom početnom odgovoru, Kuvajt je priznao incident i rekao da su preduzete „tehničke mere“ u koordinaciji sa američkim snagama. Pokrenuta je istraga, ali zvaničnici još uvek nisu javno objavili detalje o tome šta je pošlo po zlu.
WSJ: Možda nisu pogođeni sa zemlje
Situaciju su zakomplikovale nove tvrdnje koje su se pojavile. Volstrit žurnal (WJS), pozivajući se na američke zvaničnike, ranije je izvestio da avioni možda nisu pogođeni sa zemlje, kako se prvobitno verovalo. Umesto toga, navodno je borbeni avion F/A-18 Hornet kuvajtskog vazduhoplovstva greškom ispalio tri rakete, od kojih je svaka pogodila jedan američki avion.
Prema tom izveštaju, pilot Horneta je lansirao sve tri rakete u trenutku zabune, navodno zbog ulaska iranskih dronova u kuvajtski vazdušni prostor.
S druge strane, iranski mediji su ponudili potpuno drugačiju verziju. Poluzvanične novinske agencije poput Mehr njuza i Tasnima tvrdile su da je Iran odgovoran za obaranje aviona, iako nisu ponudile nikakve dokaze za ove tvrdnje.

Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar