Svet 1

23.03.2026.

21:31

Metro i železnica bili pod opsadom: Pronađeni sumnjivi paketi VIDEO

Železnička i metro stanica Brisel-Midi evakuisana je večeras nakon što su na dva odvojena perona pronađena dva sumnjiva paketa.

Izvor: Index.hr

Metro i železnica bili pod opsadom: Pronađeni sumnjivi paketi VIDEO
EPA/STEPHANIE LECOCQ

Podeli:

Savezna policija je saopštila da je jedan paket pronađen na peronu 20, a drugi na peronu 18 oko 17.20 sati, zbog čega su iz predostrožnosti evakuisani i železnički i metro deo stanice.

Sav železnički saobraćaj prema i iz stanice je obustavljen, što je izazvalo velike poremećaje u vreme najveće gužve.

Na teren je pozvana i vojna služba za uklanjanje eksplozivnih naprava, poznata kao DOVO, kako bi pregledala oba paketa i utvrdila predstavljaju li opasnost.

Normalizovan saobraćaj 

Belgijska Uprava za železničku infrastrukturu Infrabel navela je da je saobraćaj ponovo uspostavljen u 20.02 po lokalnom vremenu, nakon što su paketi proglašeni bezopasnim, ali da su koloseci 19 i 20 i dalje nedostupni, navodi Brasels tajms.

Belgijski železnički operater SNCB upozorio je da se i dalje očekuju značajna kašnjenja i preporučio putnicima da provere stanje pre polaska.

Kako prenosi Flamanska radio-televizija pakete je pronašlo osoblje stanice, a zbog njihove blizine doneta je odluka o potpunoj evakuaciji.

Jedan od konduktera koji je pronašao paket opisao ga je kao torbu sa mobilnim telefonom i žicama, na kojoj su bili ispisani natpisi "eksploziv" i "korozivno", što je izazvalo sumnju zbog čega je obaveštena policija.

Incident dan nakon godišnjice napada

Do incidenta je došlo samo dan nakon što je Brisel obeležio 10. godišnjicu terorističkih napada iz 2016. godine.

U tim napadima, koji su ciljali metro stanicu Maelbeek i aerodrom Zaventem, ubijene su 32 osobe, a više od 300 je ranjeno, što se smatra najgorim masakrom u Belgiji.

Nivo pretnje u Belgiji i dalje je "ozbiljan", odnosno na trećem od četiri stepena, još od napada u Briselu u oktobru 2023. godine, kada je naoružani napadač ubio dvojicu švedskih fudbalskih navijača pre nego što ga je policija usmrtila.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Stigao ultimatum iz Kremlja

Ruski predsednik Vladimir Putin poručio je jermenskom premijeru Nikolu Pašinjanu da Jermenija mora da izabere između članstva u Evroazijskoj uniji i članstva u Evropskoj uniji, ističući da nije moguće da neka zemlja istovremeno bude članica obe organizacije.

20:25

27.7.2026.

2 d

Region

Mađarska proglasila vanredno stanje

Mađarski ministar zadužen za zaštitu životne sredine Laslo Gajdoš izjavio je danas da je vlada proglasila vanredno stanje zbog ozbiljne nestašice vode izazvane sušom.

10:05

29.7.2026.

23 h

Podeli: