Svet 0

22.02.2026.

9:27

ISIS najavio početak nove faze operacija

Islamska država (ISIS) preuzela je odgovornost za dva napada na pripadnike sirijske vojske u severnom i istočnom delu Sirije, pri čemu je militantna grupa označila to kao početak "nove faze" operacija protiv vlasti zemlje.

Izvor: Tanjug

ISIS najavio početak nove faze operacija
EPA-EFE/STRINGER

Podeli:

Teroristička grupa je saopštila da je ciljala "osobu odmetničkog sirijskog režima" u gradu Majadin u provinciji Deir ez-Zor pištoljem i da je napala još dvojicu pripadnika mitraljezima u severnom gradu Raki, prenosi Rojters.

Ministarstvo odbrane Sirije je u saopštenju saopštilo da su "nepoznati napadači" ubili vojnika sirijske vojske i jednog civila u subotu. 

Vojni izvor je rekao Rojtersu da je vojnik pripadao 42. diviziji vojske. 

Napadi se dešavaju usred oštre eskalacije ISIS-a protiv sirijskog rukovodstva pod predsednikom Ahmedom el Šarom, bivšim vođom Al Kaide koji se odvojio od grupe 2016. godine, nakon čega je predvodio koaliciju islamističkih frakcija koje su svrgnule predsednika Bašara el Asada krajem 2024. godine. 

U subotu uveče, ISIS je objavio snimljenu izjavu svog portparola, Abu Hudajfe el Ansarija, koji je rekao da je Sirija "prešla" sa iranske na tursko-američku okupaciju. 

Grupa je saopštila da je započela "novu fazu operacija" u Siriji, opisujući Šaru kao "čuvara" globalne koalicije i zavetujući se da njegova sudbina neće biti drugačija od sudbine Asada. 

Šara je potpisao pristupanje Sirije globalnoj koaliciji za poraz ISIS-a tokom posete SAD prošlog novembra, kada se sastao sa američkim predsednikom Donaldom Trampom. 

Izveštaj Kancelarije UN za borbu protiv terorizma objavljen prošle nedelje navodi da su Šara i dva visoka ministra kabineta bili meta u pet neuspešnih pokušaja atentata od strane ISIS-a. 

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Tramp: Rat je gotov, predajte oružje

Donald Tramp izjavio je da je rat u Gazi završen i poručio da očekuje da Hamas preda oružje, uz upozorenje na "veoma oštar odgovor" ukoliko to ne učini.

18:24

19.2.2026.

2 d

Podeli: