21.02.2026.
23:55
Venecuela primila više od 1.550 zahteva za pomilovanje, stotine zatvorenika pušteno
Venecuela je do sada primila više od 1.550 zahteva za oslobađanje po novom zakonu o amnestiji, dok je stotine zatvorenika već pušteno iz zatvora, saopštio je danas predsednik Nacionalne skupštine Venecuele Horhe Rodrigez na državnoj televiziji.
Rodrigez je naveo da je zakon, koji je u četvrtak usvojila skupština već doveo do oslobađanja stotine zatvorenika.
Organizacije za ljudska prava, međutim, ocenjuju da zakon ne pruža olakšanje stotinama političkih zatvorenika u zemlji, navodi Rojters.
Privremena predsednica Venecuele Delsi Rodrigez, koja je preuzela vlast prošlog meseca nakon svrgavanja predsednika Nikolasa Madura uz podršku Sjedinjenih Američkih Država, popustila je zahtevima administracije američkog predsednika Donalda Trampa u vezi sa prodajom nafte i oslobodila stotine ljudi koje grupe za ljudska prava smatraju političkim zatvorenicima.
Venecuela, međutim, poriče da drži političke zatvorenike i tvrdi da su uhapšeni počinili krivična dela.
Među oslobođenima je opozicioni političar Huan Pablo Gvanipa, bliski saveznik dobitnice Nobelove nagrade za mir i opozicionarke Marije Korine Mačado, kome je ukinut pritvor pod kućnim nadzorom, saopštio je njegov brat, poslanik Tomas Gvanipa.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar