Svet 0

16.02.2026.

9:09

Iran: Nećemo podleći pritiscima Sjedinjenih Američkih Država

Iran ulazi u novu rundu indirektnih pregovora sa SAD u Ženevi o nuklearnom programu, poručujući da ima "realne ideje" i da neće podleći pritiscima, dok Vašington istovremeno pojačava vojno prisustvo na Bliskom istoku.

Izvor: Tanjug

Iran: Nećemo podleći pritiscima Sjedinjenih Američkih Država
EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Podeli:

Iran ulazi u pregovore o svom nuklearnom programu sa Sjedinjenim Američkim Državama sa "realnim idejama" i neće podleći pritiscima tokom tih razgovora, izjavio je danas iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči

On je napisao na platformi Iks da je u Ženevi radi nove runde indirektnih pregovora sa SAD sa konkretnim predlozima i da Iran želi pravedan dogovor. Arakči je najavio da će se danas sastati sa generalnim direktorom Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafaelom Grosijem radi detaljne tehničke diskusije, prenosi Press TV.

"Takođe ću se sastati sa ministrom spoljnih poslova Omana Badrom el Busaidijem pre diplomatskih sastanaka sa SAD u utorak", naveo je Arakči. 

Arakči je stigao u Ženevu sinoć na drugu rundu indirektnih pregovora sa SAD o iranskom nuklearnom programu, a očekuje se da će Oman nastaviti da posreduje u razgovorima. Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je u nedelju u Bratislavi da će američki specijalni izaslanik Stiv Vitkof i zet predsednika SAD Donalda Trampa, Džared Kušner, otputovati na važne sastanke u vezi sa pitanjem Irana, čiji se ishod očekuje. 

Takođe je rekao da Trampova administracija prednost daje diplomatiji kad je reč o odnosima sa Iranom i da se trenutno fokusira na pregovore

Prva runda pregovora održana je ranije ovog meseca u omanskoj prestonici Maskatu. Tokom boravka u Ženevi, Arakči će se sastati i sa svojim švajcarskim kolegom, a takođe će se obratiti Konferenciji Ujedinjenih nacija o razoružanju. Nakon prve runde, Arakči je opisao pregovore kao dobar početak i rekao da bi mogli da budu nastavljeni. 

Glavni zahtev Irana tokom pregovora u Maskatu bio je efikasno ukidanje ekonomskih sankcija. Iranski zvaničnici su više puta isticali da bi svaki sporazum koji nema opipljive ekonomske koristi bio besmislen u praksi. 

Pregovori se odvijaju u trenutku kada SAD šalju nosače aviona u region Bliskog istoka. Američki zvaničnici su 12. februara saopštili da Pentagon šalje dodatni nosač aviona, zajedno sa hiljadama vojnika, ratnim avionima i razaračima sa vođenim raketama, što je izazvalo zabrinutost zbog moguće nove vojne agresije.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

"Oko sokolovo"

Američki udari šokirali svet; Pogođeno više od 30 ciljeva

Američka vojska izvela je između 3. i 12. februara 10 vazdušnih napada na više od 30 ciljeva Islamske državebu Siriji, u okviru kampanje protiv te ekstremističke grupe u Iraku i Siriji, saopštila je danas Centralna komanda SAD (CENTCOM).

19:41

14.2.2026.

1 d

Trenutak za slavlje

Evropa dobila prvi rudnik litijuma: Manja zavisnost od Kine

Finska je otvorila prvi evropski rudnik i postrojenje za preradu litijuma koji može da se koristi za baterije, čime Evropa prvi put dobija sopstveni kompletan lanac proizvodnje ove sirovine i smanjuje zavisnost od uvoza iz Kine.

11:05

14.2.2026.

1 d

Podeli: