Svet 0

06.02.2026.

8:08

Danas je Dan D; Mir ili rat?

Iran i Sjedinjene Američke Države trebalo bi danas u Omanu da održe pregovore o teheranskom nuklearnom programu, ali spor oko tema razgovora, a posebno razlike u stavovima o iranskom raketnom arsenalu, ukazuju na to da će napredak biti teško ostvariv.

Izvor: Index.hr

Danas je Dan D; Mir ili rat?
IPA / Sipa Press / Profimedia

Podeli:

Iako su obe strane signalizirale spremnost za oživljavanje diplomatije u dugotrajnom nuklearnom sporu Teherana sa Zapadom, Vašington želi da razgovori obuhvate i iranski nuklearni program, njegove balističke projektile, podršku naoružanim grupama u regionu i "postupanje prema sopstvenom narodu", poručio je juče američki državni sekretar Marko Rubio.

Razgovori u Omanu zahtevaće od pregovarača da pažljivo zaobiđu iransko čvrsto odbijanje rasprave o sopstvenom raketnom arsenalu, kako bi se obezbedio sporazum i sprečio potencijalni vojni sukob. Teheran je nedvosmisleno odbacio svako pregovaranje o svojim "odbrambenim sposobnostima, uključujući rakete i njihov domet".

Iranska fleksibilnost

Samo nekoliko sati pre razgovora, iranska državna televizija saopštila je da je jedna od najnaprednijih balističkih raketa dugog dometa u zemlji, Horamšar 4, raspoređena u jednom od ogromnih podzemnih raketnih kompleksa Revolucionarne garde.

Međutim, iranski zvaničnici su prošle nedelje rekli Rojtersu da je Teheran spreman da pokaže "fleksibilnost po pitanju obogaćivanja uranijuma", uključujući predaju 400 kilograma visoko obogaćenog uranijuma (HEU).

Istovremeno, Iran tvrdi da njegovo temeljno pravo na obogaćivanje uranijuma uopšte ne sme biti predmet pregovora i želi da ministar spoljnih poslova Abas Aragči i američki izaslanik za Bliski istok Stiv Vitkof u Muskatu razgovaraju isključivo o nuklearnim pitanjima.

"Ulazimo u diplomatiju otvorenih očiju i sa sećanjem na proteklu godinu. Obaveze se moraju poštovati, jednak status, međusobno poštovanje i obostrani interes nisu retorika, oni su nužan temelj trajnog sporazuma", istakao je Aragči na mreži X uoči razgovora, dodajući da Iranci čvrsto stoje iza svojih prava i da će sarađivati u dobroj veri.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: