Svet 1

21.01.2026.

8:20

Amerikanci stežu obruč: Još jedan venecuelanski tanker zaplenjen u Karibima

Američka vojska saopštila je sinoć da je zaplenila još jedan tanker povezan sa Venecuelom u Karipskom moru, što je sedma takva zaplena od početka kampanje američkog predsednika Donalda Trampa za kontrolu venecuelanske nafte.

Izvor: Tanjug

Amerikanci stežu obruč: Još jedan venecuelanski tanker zaplenjen u Karibima
David GRAY / AFP / Profimedia

Podeli:

Komanda južnih snaga američke vojske (U.S. Southern Command), koja nadgleda više ratnih brodova i hiljade vojnika u regionu, navela je da je brod "Motor Vessel Sagitta" priveden "bez incidenata", prenosi Rojters.

U saopštenju se dodaje da zaplena tankera koji je radio u suprotnosti sa karantinom za sankcionisane brodove u Karipskom moru pokazuje odlučnost SAD da jedina nafta koja napušta Venecuelu bude izvezena na koordinisan i zakonit način.

Trampova administracija usmerila je spoljnopolitičku strategiju u Latinskoj Americi na Venecuelu, sa ciljem da preuzme kontrolu nad njenim naftnim resursima, pojašnjava Rojtres.

Nakon hapšenja predsednika Venecuele Nikolasa Madura 3. januara, SAD planiraju dugoročno upravljanje venecuelanskom naftnom industrijom.

Prethodno zaplenjeni tankeri bili su ili pod američkim sankcijama ili deo "flote iz senke"brodova koji prikrivaju svoje poreklo kako bi transportovali naftu iz zemalja pod sankcijama, uključujući Iran, Rusiju i Venecuelu.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

"Brza mobilizacija"

Spremaju se: Još 500.000 vojnika

Ministar odbrane Poljske i potpredsednik vlade Vladislav Kosinjak-Kamiš najavio je danas planove za formiranje rezevnog sastava, uključujući tzv. rezerviste visoke spremnosti.

17:19

9.2.2026.

1 d

Podeli: