11.12.2025.
21:28
Petro pretnjom odgovorio na pretnju Trampa, meša se i Bela kuća: "Sagovornici ga obmanjuju"
Tenzije između Kolumbije i Sjedinjenih Američkih Država dostigle su novi nivo nakon što je Tramp rekao da Kolumbija „proizvodi mnogo droge“, što je izazvalo oštru reakciju kolumbijskog lidera.
Kolumbijski predsednik Gustavo Petro nakon pretnje koju je Tramp izrekao juče i poručio da se "opameti ili će biti sledeći“ u Vašingtonovom ratu protiv narko-kartela, je istakao da je američki predsednik "veoma pogrešno informisan", piše Newsweek.
Trampova pretnja
Tramp je juče u razgovoru sa novinarima opisao predsednika Kolumbije kao "prilično neprijateljski nastrojenog prema Sjedinjenim Državama" i zapretio je da će se kolumbijski lider suočiti sa "velikim problemima ukoliko se ne urazumi".
"Kolumbija proizvodi mnogo droge. Imaju fabrike kokaina. Proizvode kokain, kao što znate, i prodaju ga direktno Sjedinjenim Državama. Zato je bolje da se opameti, ili će biti sledeći. On će biti sledeći", rekao je Tramp prilikom razgovora sa novinarima, a nakon štoo su američke snage pokorile venecuelanski tanker.
Petrov oštar odgovor
U opširnoj izjavi objavljenoj na društvenoj mreži X, Gustavo Petro je odbacio optužbe i kritikovao Trampov pristup borbi protiv trgovine drogom.
"Tramp je veoma pogrešno informisan čovek kada je u pitanju Kolumbija. Šteta je, jer odbacuje zemlju koja najviše zna o trgovini kokainom. Izgleda da ga njegovi sagovornici potpuno obmanjuju", napisao je Petro.
Petro je istakao napore svoje vlade, rekavši da su zaplenili 2.700 tona kokaina, što je opisao kao "najveću zaplenu u svetskoj istoriji".
Reakcija Bele kuće
Posle ovih kritika, Bela kuća je izdala podjednako oštro saopštenje za Newsweek.
"Kao što je predsednik Tramp izjavio, kolumbijski predsednik Gustavo Petro je ilegalni narko-bos koji snažno podstiče masovnu proizvodnju droge, uprkos velikim isplatama i subvencijama iz SAD koje se svode na dugoročnu pljačku Amerike", navodi se u saopštenju.
Razmena optužbi je najnoviji čin u rastućem sporu između Trampa i Petra oko ilegalnog izvoza droge i američkog vojnog prisustva u regionu.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar