Svet 0

07.12.2025.

19:52

Nemačka odbija da prizna Palestinu; Merc: Ne u bliskoj budućnosti

Nemački kancelar Fridrih Merc izjavio je da Berlin ne namerava da prizna nezavisnu palestinsku državu "u bliskoj budućnosti".

Izvor: Klix.ba

Nemačka odbija da prizna Palestinu; Merc: Ne u bliskoj budućnosti
EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

Podeli:

Merc je ovo izjavio tokom posete Izraelu.

"Sada je važno sprovođenje ovog mirovnog plana korak po korak, a niko od nas danas ne zna kakav će biti ishod. Zbog toga što je to slučaj, savezna vlada, za razliku od drugih evropskih država, suzdržala se od priznavanja palestinske države u ovoj ranoj fazi. Nećemo to učiniti ni u doglednoj budućnosti", rekao je Merc na brifingu za novinare sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom u Jerusalimu.

Dodao je da je mišljenja da priznavanje palestinske države treba da dođe na kraju, a ne na početku mirovnih pregovora.

"Rešenje o dve države može se postići samo pregovorima", naveo je Merc.

Dodao je da rade "na cilju novog Bliskog istoka" u kojem bi i država Izrael bila priznata.

"Uvereni smo da potencijalno uspostavljanje palestinske države uz Izrael verovatno nudi najbolje izglede za ovu budućnost", dodao je.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Marko Rubio podneo ostavku

Državni sekretar Sjedinjenih Američkih Država Marko Rubio podneo je ostavku na mesto vršioca dužnosti šefa Nacionalnog arhiva SAD, saopštila je Nacionalna uprava za arhive i evidenciju (NARA).

7:43

6.2.2026.

1 d

Podeli: