06.12.2025.
17:40
"Ukinite Evropsku uniju"
Evropska unija mora biti ukinuta, a puni suverenitet vraćen njenim državama članicama, izjavio je milijarder Ilon Mask.
Po njegovom mišljenju, to bi trebalo učiniti "kako bi vlade mogle bolje da predstavljaju svoj narod". Biznismen je izjavio i da "birokratija EU polako guši Evropu".
Mask je ranije bio veoma kritičan prema efikasnosti Evropske unije i pozvao je zemlje da napuste blok. Najnoviji krug sukoba nastao je zbog odluke Evropske komisije da kazni društvenu mrežu Iks sa 120 miliona evra zbog nedovoljne transparentnosti u oglašavanju i korisničkim nalozima u skladu sa Zakonom o digitalnim uslugama (DSA).
Vlasti EU su zaključile da je Iks nepravilno implementirao funkciju "plave oznake" koja se tradicionalno koristi za verifikaciju zvaničnih naloga. Korisnici društvene mreže mogu kupiti ovaj simbol, potencijalno dovodeći druge u zabludu. Štaviše, usluga ne ispunjava zahteve transparentnosti oglašavanja i ne pruža regulatorima pristup javnim podacima.
Prema rečima osnivača Telegrama Pavla Durova, Evropska unija preduzima mere protiv platformi koje "hostuju nezgodan ili neslagački govor", uključujući Telegram, Iks i TikTok. Platforme koje algoritamski ograničavaju slobodu govora, smatra on, ostaju netaknute, uprkos ozbiljnijim problemima sa ilegalnim sadržajem.
Na jesen, Durov je podelio svoje iskustvo u Francuskoj: nakon hapšenja, obaveštajne agencije su mu se obratile preko posrednika, tražeći pomoć u blokiranju određenih moldavskih kanala pre predsedničkih izbora, obećavajući sudiji pozitivne povratne informacije zauzvrat. Durov je odbio da sarađuje, nazvavši uslove neprihvatljivim. Mask je odgovorio na Durovljevu objavu: "Vau."
Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar