Svet 1

26.11.2025.

9:46

Razoružaće se?

Lideri palestinskog militantnog pokreta Hamas, kako u Gazi tako i u inostranstvu, razmatraju predlog o raspuštanju svog oružanog krila i transformaciji pokreta u isključivo političku organizaciju, prenele su saudijske novine "Ašark AlAvsat".

Izvor: Tanjug

Razoružaće se?
SAID KHATIB / AFP / Profimedia

Podeli:

Prema tom izveštaju, koji se poziva na izvore iz same grupe, predlog predviđa da Hamas postane politička organizacija uključena u javni, ekonomski i društveni život, kao i da se priključi Palestinskoj oslobodilačkoj organizaciji (PLO), kojom predsedava Mahmud Abas, preneo je Tajms of Izrael.

Ulazak u PLO, navode izvori, omogućio bi pokretu da postane "važan politički akter" među palestinskim frakcijama i doprinese obnovi političkog procesa na teritorijama.

Izvori su priznali da je Hamas u razgovorima o razoružanju već kontaktirao Egipat, Katar i Tursku, a pitanje je indirektno pokrenuto i sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Međutim, Hamas bi, ukoliko pristane na polaganje oružja, to učinio samo u sklopu "palestinskog nacionalnog sporazuma", odbijajući da Izrael ili Ujedinjene nacije "nameću uslove".

Izvori Hamasa su naveli da grupa neće dozvoliti da Međunarodne stabilizacione snage (ISF) upotrebe silu radi razoružavanja, navodeći da bi to moglo da dovede do "opasnog stanja haosa".

Predlog o transformaciji Hamasa upućen je politbirou organizacije, Savetu Šure i drugim ključnim telima pokreta, dodali su izvori.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: