22.10.2025.
13:11
Sarkozi spava u ćeliji od devet kvadrata; Robijaši mu prete: "Osvetićemo Gadafija" VIDEO
Bivši predsednik Francuske Nikola Sarkozi proveo je prvi dan u zatvoru La Sante u Parizu, u petogodišnjoj kazni zbog kriminalnog udruživanja za finansiranje izborne kampanje 2007. novcem iz Libije.
Njegovi advokati naglasili su da mu nije pružen nikakav poseban tretman i da, iako je smešten u izolaciju iz bezbednosnih razloga, prema njemu se postupa kao i prema svakom drugom zatvoreniku.
Po dolasku u zatvor, Sarkozi je prošao kroz standardni postupak prijema kao i svi novi zatvorenici. Odmah po dolasku, ujutro 21. oktobra odveden je u službu za registraciju, gde su mu uzeti otisci prstiju i fotografisan je. Dodeljen mu je zatvorski broj i izrađena mu je zatvorska identifikaciona kartica.
Bivši predsednik se takođe podvrgao potpunom pretresu i odložio sve lične stvari koje nisu dozvoljene u sef.
Ćelija od devet kvadratnih metara sa ringlom i frižiderom
Njegova ćelija se nalazi u odseku za izolaciju, ima devet kvadratnih metara, prozor koji se ne može otvoriti i mali televizor.
Prostorija je opremljena krevetom i stolom pričvršćenim za pod, plastičnom stolicom, policama, tušem i toaletom bez poklopca, malom ringlom i frižiderom.
Sarkozi može koristiti zidni telefon za pozive na unapred registrovane brojeve, pozivi su neograničeni, ali se naplaćuju.
Pročitajte i:
Svakodnevno ima pravo na jedan sat šetnje u ograđenom dvorištu. Takođe ima pristup teretani i biblioteci, a počeo je i da piše knjigu.
Sarkozi je u zatvoru već jeo prve obroke, koje mu je doneo zatvorski službenik. Ima pravo na tri posete nedeljno.
Dva policijska oficira iz službe za zaštitu ličnosti takođe su raspoređena da se brinu o njegovoj bezbednosti. Odluka o tome je doneta nakon procene rizika i odobrena od Ministarstva unutrašnjih poslova.
"Osvetićemo Gadafija"
Kako prenose novinari i objave na društvenim mrežama, neki zatvorenici su reagovali na Sarkozijev dolazak uzvikujući njegovo ime.
Jedan od njih je snimio video u svojoj ćeliji i rekao:
"Imaće loš boravak u zatvoru“, "Vrati pare, osvetićemo Gadafija", vikao je drugi.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar