Svet 0

10.10.2025.

14:09

Španski vojnici idu u Gazu?

Šef španske diplomatije Hoze Manuel Albares nije isključio mogućnost slanja španskih vojnika u Gazu nakon što bude uspostavljen mir i omogućeno formiranje palestinskih bezbednosnih snaga, ali je dodao da smatra da će do tada proći dosta vremena.

Izvor: Tanjug

Španski vojnici idu u Gazu?
AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Podeli:

"Mi smo još veoma daleko od toga. Takva mogućnost nije čak ni za pregovaračkim stolom", izjavio je Albares u Parizu gde prisustvuje sastanku ministara evropskih i arapskih zemalja koje je organizovala Francuska radi razgovora o miru na Bliskom istoku, prenela je španska televizija RTVE.

Ovaj sastanak usledio je nakon što su Izrael i Hamas prihvatili prvu fazu sporazuma koji je predložio američki predsednik Donald Tramp o oslobađanju talaca i povlačenju izraelske vojske iz Gaze. Albares, ipak, nije isključio mogućnost formiranja palestinskih bezbednosnih snaga u daljoj budućnosti.

"Trenutno je Gaza uništena, a ako želimo da razmišljamo o budućnosti i upravi koja bi bila istinski palestinska, onda će biti potrebne i palestinske bezbednosne snage, a mi Evropljani savršeno dobro znamo kako da se to izvede i možemo u tome odlično da sarađujemo sa arapskim zemljama", dodao je španski zvaničnik.

Izvori u španskom ministarstvu spoljnih poslova rekli su za RTVE da Madrid podržava predlog Pariza da učestvuje u slanju svojih mirovnih snaga u Gazu, uz jasan uslov da to bude u okviru UN. Albares je, komentarišući mogućnost raspoređivanja međunarodnih snaga za stabilizaciju, kako je predviđeno planom američkog predsednika od 20 tačaka, kazao da je Španija uvek bila spremna da učestvuje u takvim snagama, kao što je slučaj sa misijom UN u Libanu (UNIFIL).

Ovakav stav Španije iskazan je u isto vreme kada je Tramp sugerisao da bi ovu zemlju možda trebalo isključiti iz NATO-a zbog toga što za odbranu izdvaja dva odsto bruto domaćeg proizvoda, umesto pet koliko je predsednik SAD zahtevao, navodi RTVE.

"Španija je lojalan i punopravni partner u NATO i nastaviće to da bude. Obaveza o izdvajanju dva odsto BDP-a dogovorena je sa Alijansom na poslednjem samitu", kazao je tim povodom španski ministar Feliks Boljanos.

Podeli:

Tagovi

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: