Svet 3

28.09.2025.

8:57

Još jedna država priznala Palestinu

Ministar spoljnih poslova San Marina Luka Bekari je tokom svog obraćanja na 80. zasedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku izjavio da San Marino priznaje državu Palestinu.

Izvor: Tanjug

Još jedna država priznala Palestinu
EPA/ANDREJ CUKIC

Podeli:

"Zvanično priznajemo državu Palestinu kao suverenu i nezavisnu državu unutar bezbednih i međunarodno priznatih granica, u skladu sa rezolucijama Ujedinjenih nacija. Osnivanje države je neotuđivo pravo palestinskog naroda", rekao je Bekari, saopštile su UN.

On je ponovio poziv na hitan i trajan prekid vatre, oslobađanje talaca i potpun, bezbedan i neometan humanitarni pristup pogođenim civilima.

"Ništa ne može opravdati kolektivno kažnjavanje palestinskog naroda kroz neselektivno bombardovanje, izgladnjivanje i raseljavanje", naglasio je Bekari.

Upozorio je da kontinuirano širenje izraelskih naselja, "preti da izbriše samu mogućnost mira", kao i da će, bez jedinstvene i odlučne akcije, vizija dva naroda koja žive jedan pored drugog u dostojanstvu i bezbednosti biti izgubljena. Bekari je podsetio da je 15. maja parlament San Marina jednoglasno naložio vladi da prizna državnost Palestine u roku od godinu dana.

"Danas, pred ovom Skupštinom, objavljujemo sprovođenje tog mandata", kazao je Bekari.

Podeli:

3 Komentari

Možda vas zanima

Odustali su

Zemlja BRIKS-a odbila Ruse

Indija je odbila ruski predlog za kupovinu tečnog prirodnog gasa (TPG) koji se nalazi pod američkim sankcijama, uprkos rastućim problemima sa snabdevanjem energentima zbog eskalacije sukoba na Bliskom istoku.

14:24

12.5.2026.

11 h

Podeli: