18.07.2025.
12:18
Objavljeni strašni snimci; Ovo je Amerika danas! VIDEO
Raste zabrinutost u SAD zbog sve agresivnijeg ponašanja pripadnika Imigracionog i carinskog nadzora (ICE), posebno kada je reč o upotrebi vatrenog oružja i postupanja prema civilima.
Prizori maskiranih agenata koji potežu pištolje na nenaoružane građane postaju sve češći i predmet su ozbiljnih međunarodnih kritika, alii domaćih nezavinsih medija i organizacija.
Tako je, na primer, u junu u Pasadeni u Kaliforniji, dokumentovano kako agent ICE-a izvlači pištolj i preti njime civilu koji je fotografisao registarsku oznaku službenog vozila.
Snimak jasno prikazuje agenta u maskiranoj odeći kako jednom rukom vadi pištolj i uperava ga direktno u glavu muškarca.
Kako se navodi u opisu videa na društvenoj mreži X, agent nije bio svestan da još jedna osoba dokumentuje taj incident.
Ovaj slučaj pokrenuo je oštre osude lokalne zajednice ali i brojnih udrženja za ljudska prava.
Pravni stručnjaci ističu da i samo vađenje pištolja na civile koji fotografišu policijske aktivnosti u javnosti podleže zaštiti Prvog amandmana Ustava SAD-a.
"Uperiti pištolj u civila zato što snima službeno vozilo - nedopustivo je čak i po najstrožim sigurnosnim protokolima", navode iz udruženja ACLU.
Zastrašivanje aktivistkinje
Međutim, slučaj iz Pasadene nije jedini takav slučaj u kom agent ICE-a poteže pištolj na civila. Drugi događaj zabeležen je u Venturi, gde su agenti iznenada zaustavili automobil žene na samoj sredini ulice.
Na video-snimku se vidi kako maskirani agenti izvlače pištolj ili elektrošoker i jure prema ženi koja je sedela za volanom, inače poznatoj aktivistkinji koja je nedeljama ranije snimala postupanja ICE-a na terenu.
Kako se pretpostavlja, agenti su unapred znali ko je ona i pratili su njene aktivnosti, što ovaj postupak čini očiglednom osvetom zbog njenog insistiranja na pravu da snima rad federalnih službenika u javnosti.
Hapšenja osoba bez krivične evidencije i porast od 800 odsto
Broj osoba bez kriuvične evidencije koje su uhapsili agenti Imigracione i carinske službe (ICE) i smestili u pritvore porastao je za čak 800 odsto od januara, pod pritiskom vlasti da povećaju brojke, pišu američki mediji.
Pre nego što je Trampova administracija preuzela vlast u januaru, osobe bez krivične osude ili optužnice činile su samo 6 odsto svih hapšenja koje je sprovodio ICE - ukupno 850 ljudi.
Od Trampove inauguracije, broj tih uhapšenih porastao je na 7.781 osobu - četvrtinu (23 posto) svih koje je ICE uhapsio.
U prvim danima juna u ICE centrima bilo je čak 51.302 ljudi, što je prvi put da je u tim ustanovama istovremeno pritvoreno više od 50.000 migranata.
ICE-u naređeno da povećaju broj hapšenja
U međuvremenu, ICE je pod stalnim pritiskom vlade da "nabildaju brojke". Prema pisanju američkih medija, ministarka nacionalne bezbednosti Kirsti Noem navodno je naredila da cilj bude 3.000 hapšenja dnevno.
Tramp je unaložio ICE-u da "pojača napore na pritvaranju i deportaciji ilegalnih stranaca" u gradovima kojima upravljaju demokrate, a preinačio je prethodnu zabranu racija na poljoprivrednim farmama.
"Amerikanci žele da naši gradovi, škole i zajednice budu SIGURNI i SLOBODNI od kriminala, sukoba i haosa koji prouzrokuju ilegalni stranci", napisao je Tramp na Truth Socialu.
Hapšenja su izazvala revolt dela građana, a snimci se šire društvenim mrežama.
Posebnu zabrinutost Amerikanaca izaziva i činjenica da su agenti često bez jasno vidljivih identifikacionih oznaka, maskirani i opremljeni taktičkom opremom, što dodatno otežava građanima prijavu eventualnih zloupotreba ili nasilja.
Sve izraženiji su i službeni zahtevi za istraživanje odgovornosti - i na saveznom i na državnom nivou - zbog sumnje u prekoračenje ovlasti i ugrožavanje osnovnih ustavnih prava.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar