Svet 13

04.07.2025.

9:30

"Spremni smo na nuklearnu opciju"

Danska želi da EU iskoristi sav svoj pravni arsenal protiv Mađarske zbog kršenja temeljnih prava Unije, uključujući pokretanje tzv. "nuklearne opcije", člana 7, protiv Budimpešte, piše Politiko.

Izvor: Index.hr

"Spremni smo na nuklearnu opciju"
Tanjug/AP Photo/Omar Havana

Podeli:

"I dalje svedočimo kršenju osnovnih vrednosti", izjavila je danska ministarka za evropske poslove Mari Bjere, pa dodala: "Zato ćemo nastaviti postupak prema članu 7, kao i saslušanje o Mađarskoj."

"Nuklearna opcija"

Član 7 je odredba u ugovoru EU koja državama omogućuje da glasaju za isključenje ili sankcionisanje članice Unije koja prekrši pravila EU.

Smatra se najtežom pravnom merom, tzv. "nuklearnom opcijom", koju EU do sada nije sprovela uprkos tvrdnjama Brisela da je Mađarska prekršila zakone.

Bere je rekla da bi Unija takođe trebalo da razmotri ograničavanje pristupa fondovima EU za zemlje koje krše evropsko pravo.

Još jedno važno pitanje za Dansku, koja je preuzela predsedavanje Savetom EU,  je proširenje EU.

Ministarka je kritikovala Mađarsku i zbog stalne blokade članstva Ukrajine u Evropskoj uniji, rekavši da je Danska spremna da razmotri sva politička i praktična rešenja "kako bismo mogli da idemo napred".

Ako zemlje EU odluče da pooštre postupak prema članu 7, mogle bi Mađarskoj oduzeti pravo glasa u pitanjima evropske politike poput proširenja, čime bi Budimpešta izgubila mogućnost veta na članstvo Ukrajine.

Međutim, diplomate upozoravaju da bi za taj korak bila potrebna odlučna podrška Pariza i Berlina kako bi se uverio i ostatak Unije, a ta podrška za sada nedostaje.

Podeli:

13 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: