05.06.2025.
8:09
Evropa se sprema na nezamislivu katastrofu; Neće biti osnovne stvari bez koje života nema
Evropska komisija pozvala je danas zemlje EU da pomognu u povećanju efikasnosti potrošnje vode za najmanje 10 odsto do 2030. godine, dok se Unija priprema za sve teže posledice klimatskih promena.
Na osnovu predloga EK, koji nije pravno obavezujući, članice EU će same određivati svoje ciljeve u uštedi potrošnje vode, piše Politiko.
Ova preporuka je deo Evropske strategije o vodama koja je danas objavljena.
Cilj te platforme je da se obnovi vodeni ciklus koji je duboko ugrožen zagađenjima, klimatskim promenama i uništavanju životne sredine.
- Poznato šta svet čeka u narednih pet godina – Evropa najkritičnija MAPA
- Najsmrtonosniji ekstremni događaj bukvalno kosi ljude
Evropa je suočena sa višestrukim problemima vezanim za vodu, uključujući zagađenje nitratima i "večnim" PFAS hemikalijama, lošu infrastrukturu, kao i sve teže suše i obilnije kišne padavine.
- Katastrofalna meteorološka prognoza je sada i objašnjena: Da li je ovo najcrnji scenario?
- "Šokantno je"; Meteorolozi objavili katastrofalnu prognozu
Kako se navodi, EK će sarađivati sa zemljama EU kako bi "razvili zajedničku metodologiju u unapređenju efikasnije potrošnje vode" koja će uzeti u obzir postojeće razlike između zemalja, regiona i sektora.
Komentari 8
Pogledaj komentare Pošalji komentar