Svet 0

23.05.2025.

12:12

"Mafiji zadati teški udarci"

Predsednik Italije Serđo Matarela, izjavio je danas da su mafiji zadati teški udarci, ali da posao iskorenjivanja mora da se nastavi.

Izvor: Tanjug

"Mafiji zadati teški udarci"
EPA-EFE/FRANCK ROBICHON

Podeli:

Kako je trekao, treba uzeti u obzir i transformacije mafije, nove veze sa ekonomskim i finansijskim aktivnostima, kao i sive zone koje nastaju tamo gde građanska odgovornost ustupa mesto ravnodušnosti.

Povodom 33. godišnjice od masakra u Kapačiju kada je ubijen sudija Đovani Falkone, osvedočeni borac protiv mafije, Matarela je istakao da treba održati budnost na visokom nivou i da nove generacije trena da se uključe u odgovornost izgradnje budućnosti oslobodjene kriminalnih stega, prenosi Ansa.

"Divljački i krvavi napad koji je mafija izvršila pre 33 godine u Kapačiju, a koji je ponovljen nekoliko nedelja kasnije u ulici D'Amelio u Palermu, predstavlja jednu od najdubljih rana naše republikanske istorije", podsetio je Matarela.

Kao i tada i danas sa dubokim emocijama najpre se sećamo onih koji su dali svoje živote: Đovani Falkone, Frančeska Morvilo, Antonio Montinaro, Roko Dičilo i Vito Skifani, poručio je Matarela.

Uz njih tu je i sećanje na Paola Borselina, Emanuelu Loi, Agostina Katalana, Valtera Edija Kosinu, Vinćenca Li Mulija i Klaudija Traina, državne službenike koje je mafija ubila zastrašujućom silom da bi slomila gradjansko društvo.

"Te tragedije probudile su odlučan otpor društva i institucija. Talas nasilja razotkrio je pretnju slobodi svakog gradjanina. Borba protiv mafije se pojačala, sve do rušenja komandnih struktura kriminalne organizacije", rekao je predsednik Italije, podsetivši da je "živo sećanje na Falkonea i Borselina" učinilo da 23. maj postane Dan zakonitosti.

Italijanska premijerka Đorđa Meloni, podsetila je na masakr objavom na platformi Iks, uz fotografiju Đovanija Falkonea i njegovu poznatu rečenicu: "Ljudi prolaze, ideje ostaju".

Ona je navela da je 23. maj Dan zakonitosti, u znak sećanja na žrtve mafije.

"Sećamo se Đovanija Falkonea, Frančeske Morvilo, agenata iz njegove pratnje i svih onih koji su dali život u odbrani vrednosti zakonitosti. I uz njih, sve žrtve koje su stradale od ruke mafije. Njihov primer i njihovo sećanje i dalje usmeravaju našu borbu. U njihovo ime, Vlada jeste i biće uvek na prvoj liniji borbe protiv svih oblika kriminala. Bez predaha, bez kompromisa. Ne zaboravljamo", napisala je Meloni.

Atentatori su 23.maja 1992. godine položili 500 kilograma TNT dinamita sakrivenog u kanal za otpadne vode iskopan paralelno sa putem, u blizini mesta Kapači ispod autoputa A29 koji vodi od aerodroma Palermo do samog grada Palermo.

Detonacija je punom snagom zahvatila dva automobila.

U jednom je poginuo najpoznatiji i najpopularniji borac protiv mafije, istražni sudija Đovani Falkone.

Ubijeni su i njegova supruga Frančeska i trojica telohranitelja, vozač Đuzepe Kostanca slučajno je preživeo.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Složio se? Putine, kapitulacija

Predsednik SAD Donald Tramp složio se, navodno, s planom Severnoatlantske alijanse da se postigne kapitulacija Rusije u sukobu sa Ukrajinom, piše portal "The American Conservative".

13:31

17.7.2025.

2 d

Podeli: