Svet 0

18.05.2025.

14:47

Sudar dva helikoptera: Istraga bi mogla trajati i do godinu dana

Finska policija počela je da istražuje uzroke sudara dva helikoptera u subotu u kojem je poginulo pet ljudi, a istraga bi mogla potrajati i do godinu dana, saopštila je danas predstavnica Finske agencije za bezbednosne istrage Tina Biber.

Izvor: Tanjug

Sudar dva helikoptera: Istraga bi mogla trajati i do godinu dana
Shutterstock/Ivan Cholakov

Podeli:

Ona je dodala da je osoblje agencije započelo istragu na licu mesta u subotu popodne i da će je nastaviti tokom cele nedelje. 

"Jasno je da je u pitanju ili tehnički problem, ljudski faktor ili kombinacija oba. Istraga bi mogla da traje 9-12 meseci", naglasila je Biber.

Prema njenim rečima, centralno pitanje je rastojanje između helikoptera tokom leta i visina u trenutku sudara.

Policija je već ispitala one koji su bili u blizini nesreće i očevice, prenosi finski javni servis Yle

Ostaci dva helikoptera Robinson R-44 od kojih je malo ostalo jer su uglavnom izgoreli poslati su u grad Turku na dalje analize, gde je takođe planirana obdukcija žrtava. 

Glavni krivični inspektor Oli Tojras iz finske Nacionalne kriminalističke policije kaže da su istražne mere pokrenute u subotu na terenu i da je istraga je još uvek u ranoj fazi.

Načelnik lokalne vatrogasne službe Tomas Kiskola naveo je da je prvi helikopter pronađen u 12.58. a drugi deset minuta kasnije, a svi putnici su poginuli.  Prema njegovim rečima, u misiji spasavanja je učestvovalo približno 30 ljudi iz spasilačke službe.

Glavni komesar Centralne kriminalističke policije Oli Turas rekao je da je finska policija već počela da sarađuje sa estonskom policijom i tamošnjim zvaničnicima kako bi dobila informacije koje su im potrebne za istragu.

Dva estonska helikoptera su se sudarila danas u podne, u blizini aerodroma Eura na jugozapadu Finske.

Finska policija je ranije potvrdila da su se srušeni helikopteri nalazili na udaljenosti od oko stotinu metara jedan od drugog, u šumovitom području.

Dva helikoptera koja su poletela iz Talina sudarila su se u subotu u blizini aerodroma Eura na jugozapadu Finske, pri čemu je poginulo svih pet osoba koje su se nalazile u letelicama.

Među poginulima su bili biznismeni Oleg Sonajalg i Prit Jagant, kao i njegova supruga. 

Prema pisanju lokalnih medija, jedna od poginulih osoba u nesreći je motociklista Tit Kusk.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Turska postaje "novi Iran"?

Izraelski javni servis Kan News objavio je tvrdnje da se na teritoriji Turske obučavaju operativci Hamasa za upotrebu vatrenog oružja, što je još jedan pokazatelj da Izrael Ankaru vidi kao ozbiljnog rivala.

22:40

8.5.2026.

1 d

Podeli: