Svet 3

12.05.2025.

19:10

Tramp spasao svet od nuklearnog rata – bukvalno

Kako je nuklearna pretnja postala veoma realna mogućnost, Tramp je zadužio Marka Rubija i Džej Di Vensa da kontaktiraju zavađene zemlje.

Izvor: The Guardian.com

Tramp spasao svet od nuklearnog rata – bukvalno
Profimedia

Podeli:

Indijske rakete zemlja-vazduh već su bile usmerene ka najznačajnijim vojnim bazama Pakistana kada je stigao prvi poziv iz SAD.

Bilo je 4 sata ujutru u Islamabadu, a Marko Rubio, državni sekretar SAD i nedavno imenovani savetnik za nacionalnu bezbednost SAD, bio je na liniji sa čovekom za koga su svi znali da diktira u Pakistanu: načelnikom vojske, generalom Asimom Munirom.

Bio je to početak osmočasovnih pregovora, uz posredovanje SAD, koji su konačno obezbedili krhko primirje između Indije i Pakistana u subotu u podne, prema rečima dva pakistanska bezbednosna i obaveštajna zvaničnika koji su razgovarali sa novinarima Gardijana. Sporazum je prvi put javno objavio Donald Tramp na svojoj platformi Truth Social, iako je Pakistan rekao da američki predsednik nikada lično nije uputio nikakve pozive njihovoj strani tokom pregovora.

Kada je Indija prvi put lansirala rakete na Pakistan rano ujutru u sredu, kao odmazdu za militantni napad u Kašmiru pod indijskom upravom u aprilu, u kojem je poginulo 26 ljudi, SAD nisu pokazale veliko interesovanje za uključivanje.

SAD su već rekle da Indija ima "pravo da se brani" nakon napada u Kašmiru, a Indija je svoje napade na Pakistan predstavila kao isključivo pogađanje "terorističkih kampova" koji su ugrožavali njenu nacionalnu bezbednost, a ne bilo kakvih civilnih ili vojnih ciljeva.

Tramp spasao svet od nuklearnog rata – bukvalno
AP Photo/K.M. Chaudary

Upitan u Ovalnom kabinetu tog dana o eskalaciji tenzija između Indije i Pakistana, Tramp je odbacivajući odgovor rekao: "Oni se bore već dugo. Samo se nadam da će se to vrlo brzo završiti". Govoreći u četvrtak, njegov potpredsednik, Džej Di Vens, jednostavno je rekao da to "nije naša stvar" .

Ali do kasno u petak uveče, kako su obe strane eskalirale sukob, Trampovoj administraciji je jasno stavljeno do znanja da prepuštanje dve zemlje sa nuklearnim oružjem same sebi predstavlja opasnost ne samo za region već i za svet – i da je jedini treći posrednik prihvatljiv obema stranama SAD, kao što je to istorijski bio slučaj decenijama. Konkretno, SAD su počele da se plaše da eskalacija ka nuklearnoj pretnji postaje veoma realna mogućnost.

Ova pretnja je dodatno eskalirala nakon što je Indija pokrenula napade na tri kritične pakistanske vazduhoplovne baze, uključujući vazduhoplovnu bazu Nur Kan u gradu Ravalpindiju, u ranim jutarnjim satima subote – napad za koji se kaže da je pokušaj preduhitranja neposrednog udara Pakistana. Baza nije daleko od mesta gde Pakistan drži svoj nuklearni arsenal, a načelnik vojske i premijer Šehbaz Šarif bili su toliko zabrinuti da je premijer sazvao sastanak Nacionalne komandne vlasti (NCA), tela koje kontroliše nuklearne kapacitete Pakistana. Pakistan je kasnije negirao da je ikada sazvao sastanak.

Tramp spasao svet od nuklearnog rata – bukvalno
Tanjug/AP Photo/Dar Yasin

"U ovom trenutku, strah za sve bio je nuklearni rat između dva ljuta rivala", rekao je jedan pakistanski bezbednosni zvaničnik – nešto na šta se Tramp osvrnuo u ponedeljak kada se pohvalio na svojoj društvenoj mreži Truth Social da je sprečio "loš nuklearni rat" između dve zemlje.

Tramp je zadužio Rubija da razgovara sa pakistanskom stranom, dok je Vens bio taj koji je direktno komunicirao sa Indijom i njenim premijerom Narendrom Modijem.

Rubio je više puta zvao ne samo Munira, načelnika vojske, već i pakistanskog savetnika za nacionalnu bezbednost Asima Malika i Šarifa. Prema rečima zvaničnika, Rubijeva poruka je bila jednostavna: ovo mora da prestane.

Intervencije su izvršili i Saudijska Arabija, Iran i UAE, a Velika Britanija je takođe vršila pritisak putem diplomatskih kanala.

"Pozdravili smo intervenciju SAD", rekao je jedan pakistanski zvaničnik. "Ne želimo rat, ali ako nam bude nametnut, onda nemamo izbora da odgovorimo agresijom, kao što smo to učinili."

Indija je od tada tvrdila da je njihova borba bila "samo sa teroristima" i da je "sramota što je pakistanska vojska odlučila da interveniše".

Do 14.30 časova u subotu, šefovi vojnih operacija Pakistana i Indije razgovarali su telefonom prvi put od izbijanja neprijateljstava. U početku su se složili da primirje počne u 16 ​​časova, ali nakon izveštaja o prekograničnoj pucnjavi i dronovima duž sporne granice u Kašmiru, poznate kao linija kontrole, ono je pomereno.

Pored prekida svih agresija, prekid vatre je uključivao i sporazum o budućim pregovorima o primirju između dve zemlje, verovatno u jednoj od zemalja Persijskog zaliva, poput UAE, prema rečima zvaničnika.

Tramp spasao svet od nuklearnog rata – bukvalno
EPA-EFE/FAROOQ KHAN

Anvar ul Hak Kakar, bivši premijer Pakistana, koji je bio upoznat sa razgovorima na visokom nivou, rekao je da će se razgovori prvenstveno fokusirati na obezbeđivanje prekida vatre i diskusije o tekućoj suspenziji sporazuma o reci Ind od strane Indije, koji reguliše kritični protok vode u Pakistan.

"Odmah se pitanje Kašmira možda neće razmatrati – ali nakon nekih mera za izgradnju poverenja, pitanje Kašmira će biti na stolu", rekao je Kakar.

Dok je Pakistan otvoreno razgovarao o ulozi SAD u posredovanju u miru, a Šarif se javno zahvalio Trampu na njegovom učešću, Indija nije ni pomenula bilo kakav spoljni uticaj u sporazumu – umesto toga je kasnije tvrdila da je Pakistan prvi kontaktirao njih za prekid vatre.

Indijski zvaničnici nisu odgovorili na zahteve lista Gardijan da razgovaraju o pregovorima o prekidu vatre. Međutim, analitičari su rekli da je odbijanje Indije da razgovara o bilo kakvoj ulozi SAD u prekidu vatre pokazatelj spoljne politike nesvrstanosti Modijeve vlade i njenog odlučnog odbacivanja spoljnog mešanja u unutrašnje poslove Indije.

U nedelju je Tramp – koji je izgleda otkrio novo interesovanje za potkontinent – tvitovao da je spreman da sarađuje sa Indijom "kako bi video da li se, posle 'hiljadu godina', može doći do rešenja u vezi sa Kašmirom".

Spor između Indije i Pakistana oko Kašmira ne datira hiljadama godina unazad, već iz 1947. godine, nakon podele Indije i formiranja Pakistana. Dve zemlje su od tada vodile tri rata oko regiona, koji je i dalje podeljen između njih. Kašmir, kojim upravlja Indija, dom je višedecenijske nasilne pobune, za koju se kaže da je podržava i finansira Pakistan, i jedna je od najmilitarizovanijih zona na svetu. Detaljnije pročitajte OVDE.

Indija je istorijski odbacila posredovanje treće strane u vezi sa Kašmirom, smatrajući ga suverenim pitanjem, i ostaje veoma osetljiva na bilo kakvu diskusiju o tome na međunarodnom nivou.

Podeli:

loader

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: