Svet 0

05.05.2025.

13:10

"Pala" oduka u Nemačkoj; Oglasio se Kremlj

Krajnje desničarska i antiimigraciona partija Alternativa za Nemačku (AfD) danas je tužila domaću obaveštajnu službu BfD zbog klasifikacije te partije kao ekstremističke desničarske organizacije.

Izvor: Beta/AP, Tanjug

"Pala" oduka u Nemačkoj; Oglasio se Kremlj
EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Podeli:

Zbog takve odluke, Alternativa za Nemačku je podvrgnuta pojačanom nadzoru vlasti.

Stranka AfD, koja je u februaru osvojila drugo mesto na nacionalnim izborima, pokrenula je pravni postupak na upravnom sudu u Kelnu, gde se nalazi sedište domaće obaveštajne službe, Saveznog zavoda za zaštitu ustava (BfD), rekao je Danijel Tap, portparol liderke te stranke Alis Vajdel.

AfD je odbacio tu klasifikaciju i nazvao je nezakonitom. Portparol suda je potvrdio da je stranka podnela tužbu.

Klasifikacija stranke AfD kao ekstremističke znači da BfD znači da može da koristi doušnike i druge audio-video alate za praćenje aktivnosti AfD

BfD upozorava na pretnju demokratskom poretku zemlje, rekavši da AfD "ne poštuje ljudsko dostojanstvo", posebno u onome što je nazvano "kontinuiranom agitacijom protiv izbeglica i migranata".

U objavi na društvenim mrežama u petak, američki državni sekretar Marko Rubio pozvao je Nemačku da poništi tu klasifikaciju, rekavši da potez davanja novih ovlašćenja obaveštajnoj agenciji za nadzor opozicije predstavlja "prikrivenu tiraniju".

U odgovoru Rubiju, Ministarstvo spoljnih poslova je navelo da je odluka "rezultat temeljne i nezavisne istrage radi zaštite našeg Ustava i vladavine prava". Ministarstvo je dodalo da će "nezavisni sudovi imati poslednju reč. Naučili smo iz naše istorije da desničarski ekstremizam mora biti zaustavljen", saopšteno je.

Reagovao Kremlj

Odluka nemačke obaveštajne službe, kako smatra Kremlj, predstavlja restriktivnu meru protiv evropskih snaga koje ne pripadaju dominantnom mejnstrimu.

"Evropski politčki pejzaž sada je pun raznih restriktivnih mera protiv onih političkih snaga i pojedinaca čiji se pogled na svet ne uklapa u dominantni mejnstrim", rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Peskov je dodao da je to, ipak, unutrašnja stvar Nemačke i da Rusija nema nameru da se meša, javlja ruska agencija Rija (RIA).

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: