17.04.2025.
9:18
Srbin kandidat na bečkim izborima: FPO uvek dizala glas protiv nepravdi učinjenih Srbiji
Ubedljivi pobednik poslednjih parlamentarnih izbora u Austriji, Slobodarska partija Austrije (FPO) ponovo je dala šansu jednom Srbinu da uđe u bečku skupštinu.

Ilija Tufegdžić ističe da je FPO, često napadana kao desničarska stranka, uvek davala šansu kandidatima stranog porekla, posebno Srbima i naglašava da je FPO uvek dizala glas protiv nepravdi koje cu učinjene Srbiji, posebno u pogledu kršenja međunarodnog prava i njenog teritorijalnog integriteta.
Tufegdžić je istakao i da mu je cilj da iz Beča ukazuje na sve što se čini Srbiji, Republici Srpskoj, Srbima na Kosovu i da skrene pažnju na sve laži kojima se služe u kampanji protiv Srbije.
"Slobodarsku partiju Austrije politički protivnici neopravdano optužuju da je protiv svih stranaca u Austriji, a stranka je oduvek pružala šansu kandidatima iz srpske zajednice", rekao je Tufegdžić i podsetio da je Srbin Nemanja Damnjanović bio poslanik u bečkoj skupštini.
Tufegdžić je naveo i da je FPO stranka koja podržava sve zajednice koje su integrisane i doprinose Austriji svojim radom, poštovanjem vrednosti, a upravo je, kaže, srpska zajednica odlično integrisana i deli iste vrednosti za koje se FPO zalaže.
"FPO je stranka koja je uvek dizala svoj glas protiv nepravde koja je učinjena Srbiji narušavanjem njenog teritorijalnog integriteta, a i tokom bombardovanja usled kršenja međunarodnog prava", ukazao je Tufegdžić pred bečke izbore zakazane za 27.april.
Navodi da su i Srbi i FPO za striktno poštovanje međunarodnog prava, jer svako njegovo kršenje dovodi do konflikata, kao što je slučaj u Ukrajini, gde je Rusija iskoristila iste izgovore kao i NATO 1999. koristeći taj presedan.
"Druge stranke ne da nisu davale šansu Srbima da uđu u političke institucije, već su pojedinci iz Socijaldemokratske partije Austrije (SPO), ali i Zelenih i NEOS-a vodili otvorenu kampanju protiv Srbije. Posebno se u tom slučaju ističe evroposlanik iz redova SPO Andreas Šider, ali za njim ne zaostaje i nova ministarka spoljnih poslova, liderka NEOS-a Beate Majnl-Rajzinger, čija je gotovo prva odluka bila da zabrani ulazak Miloradu Dodiku u Austriji", napominje Tufegdžić.
Podseća da se Majnl-Rajzinger i u prošlosti, kao i evroposlanik iz redova NEOS-a Helmut Brandšteter, isticala u neosnovanoj oštroj kritici Srbije, kao i da su u svim tim strankama šansu za političkim angažovanjem do sada dobijali pripadnici drugih zajednica sa Balkana i etničkih zajednica.
Na pitanje za šta će se zalagati, ukoliko uđe u bečku skupštinu, odgovara da pre svega želi da se bori za bolji Beč, u kojem bi povratili blagostanje, mogućnost svim građanima da žive od svojih primanja.
"Zalagaću se za priuštive stanove i rešavanje svih drugih problema sa kojima se suočavaju sve Bečlije, pa tako i srpska zajednica", rekao je Tufegdžić.
Posebno napominje da mu je cilj da Beč ponovo prati epitet "bezbednog grada", koji je, kaže, izgubio zbog politike socijaldemokratskog gradonačelnika Mihaela Ludviga i njegovog saveznika stranke Neos.
"U Beču imamo krajeve u kojima više nije bezbedno šetati noću. Svakodnevno imamo obračune raznih klanova migrantskih grupa, kao što su Sirijci, Avganistanci i Čečeni, koji su u Austriju došli usled politike primanja raširenih ruku ekonomskih migranata sa prostora koji ne dele iste vrednosti, ljudi koji ne žele da se integrišu, a kamoli prihvate način života i vrednosti Austrije. Politika smanjenja broja policajaca i ujedno povećanja broja imigranata, kojima Beč daje ogromnu novčanu pomoć na uštrb sopstvenih građana, dovela je do takve situacije", uveren je Tufegdžić.
Želi, kaže, da učini srpsku zajednicu vidljivijom na političkoj sceni Austrije.
"Iako sam bečki političar pokušaću sa tog nivoa, kao što je FPO to činila i do sada, da ukazujem na nepravdu koja se čini Srbiji, Republici Srpskoj, Srbima na Kosovu, da predočim sve laži kojima se služe u kampanji protiv Srbije, čija im se nezavisna politika ne uklapa u levičarsku poslušnost", istakao je Tufegdžić.
Govoreći o tome zašto srpska zajednica nije politički aktivna kao i druge, poput turske, kazao je da su ta neaktivnost i neizlaženje na izbore, u potpunosti pomerili fokus austrijskih vlasti i stranaka na druge migrantske zajednice, zbog čega je potrebno da se srpska zajednica konačno aktivira na političkoj sceni i pokaže da je posle Nemaca najbrojnija migrantska zajednica, koja itekako želi i ima pravo da zajedno sa drugim Bečlijama uređuje svoj grad i doprinosi da se on što više razvija, ali u pravom smeru, radi ostanka na vrhu svetske liste gradova sa najboljim kvalitetom života.
Podsetio je da je srpska zajednica već vekovima deo Beča i da je uvek doprinosila tom gradu, kao i da su velikani srpske istorije upravo u Beču stvarali, pisali svoja dela i stvarali.
"Sve to je dokaz odličnih odnosa u istoriji, što se ne sme zaboraviti", jasan je Tufegdžić.
Zalagaće se, kaže, i za što bolje povezivanje Beča sa Srbijom i Republikom Srpskom, odnosno tamošnjim gradovima, jer je siguran da bi bilo korisno da Beč, odnosno bečke opštine imaju sporazume o partnerstvu sa srpskim gradovima odakle dolazi najveći broj Bečlija srpskog porekla.
Tim partnerstvom doprineli bismo i razvoju srpskih gradova, koje redovno za sve praznike posećuju Bečlije srpskog porekla, dodao je Tufegdžić.
"Želim da budem predstavnik Bečlija srpskog porekla, da budem njihov glas. Svi će moći da dođu do mene i prenesu mi probleme sa kojima se suočavaju, a ja ću to pokušati da rešavam i tematizujem u nadležnim telima. Takođe, želim da pomognem i srpskim društvima u negovanju tradicije i kulture, jer raznolikost kultura predstavlja bogatstvo Beča", poručio je Tufegdžić.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar