Svet 0

08.04.2025.

23:35

Haos u Trampovoj administraciji: Pokušaj ubistva – "Pucam za tri"

Muškarac iz Kalifornije priznao je krivicu za pokušaj ubistva sudije Vrhovnog suda SAD Breta Kavanoa u predgrađu Vašingtona.

Izvor: Guardian

Haos u Trampovoj administraciji: Pokušaj ubistva – "Pucam za tri"
Mark Peterson / AFP / Profimedia

Podeli:

Nikolas Roske je uhapšen u blizini Kavanoovog doma u Čevi Čejsu, u državi Merilend, u junu 2022. Roske je bio naoružan pištoljem i nožem i bio je obučen u crno kada je stigao u komšiluk taksijem nešto posle jedan ujutro, saopštile su vlasti.

Američka okružna sutkinja Debora Bordman trebalo bi da osudi Roskea 3. oktobra. Tužioci kažu da savezne smernice o kazni predviđaju kaznu od 30 godina do doživotnog zatvora.

Roske, 29, iz Kalifornije, izjasnio se krivim za pokušaj ubistva sudije Sjedinjenih Država bez postizanja sporazuma o priznanju krivice sa saveznim tužiocima.

Suđenje Roskeu trebalo je da počne 9. juna.

Nakon hapšenja, Roske je rekao policijskom detektivu da je uznemiren zbog procurelog nacrta mišljenja koje sugeriše da vrhovni sud namerava da poništi zakon Ro protiv Vejda, značajan slučaj abortusa, prema izjavi agenta FBI-ja.

Ubistvo jednog sudije moglo bi da promeni odluke devetočlanog suda "u narednim decenijama", napisao je Roske preko šifrovane platforme za razmenu poruka drugom korisniku u maju 2022. Roske je dodao: "Pucam za tri".

Nacrt mišljenja koji je procurio doveo je do protesta u nekoliko kuća sudija. Roskeovo hapšenje podstaklo je Predstavnički dom SAD da odobri nacrt zakona kojim se proširuje non-stop bezbednosna zaštita na porodice sudija.

Roske je takođe rekao da je uznemiren zbog masakra u školi u Uvaldeu u Teksasu i da veruje da će Kavano glasati za popuštanje zakona o kontroli oružja, navodi se u izjavi.

Pozvao policiju, pa uhapšen

Roske je uhapšen nakon što je pozvao hitnu i rekao policijskom dispečeru da je u blizini Kavanoove kuće i da ima misli o samoubistvu i ubistvu. Primetila su ga dva američka maršala koji su bili deo 24-časovnog obezbeđenja koje je obezbeđivalo pravosuđe.

Tokom saslušanja za izjašnjavanje o krivici, Roske je rekao sudiji da se leči od neutvrđene mentalne bolesti.

"Razmišljate li jasno?" upita ga sudija.

"Verujem da da", rekao je.

Roske je na internetu tražio kućne adrese sudija i druge informacije, uključujući tehnike provale u domove i tihog ubijanja nekoga. Takođe je pisao o ubijanju sudija u šifrovanim porukama koje su poslate drugom korisniku, koji nije imenovan.

Krajem maja 2022, Roske je kupio taktičku opremu, bravu za bravu, crnu farbu za lice, rezač stakla, usisnu čašu i druge predmete koje je odneo u Merilend.

Roske je 2. juna 2022. kupio pištolj Glok 9 mm u prodavnici oružja u Kamarilu u Kaliforniji. Sledećeg dana je vežbao pucanje iz pištolja na streljani, gde je takođe kupio biber sprej.

Dva dana kasnije, Roske je rezervisao let u jednom pravcu od Los Anđelesa do međunarodnog aerodroma Dales u severnoj Virdžiniji.

Nakon što je stigao, uzeo je taksi direktno do Kavanoove kuće. Usput je poslao poruku svojoj sestri, rekavši joj da je voli.

Roske je još bio na telefonu sa policijskim dispečerom kada su ga policajci uhapsili i oduzeli mu ranac i kofer. Kasnije je rekao istražiteljima da je razmišljao o tome kako svom životu dati "svrhu" kada je odlučio da ubije Kavanoa.

Kavanoa je za sudiju Vrhovnog suda imenovao Tramp tokom svog prvog mandata, što je izazvalo pobunu javnosti zbog optužbi za seksualno zlostavljanje koje su iznete protiv Kavanoa.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: