Svet 1

07.04.2025.

11:38

Propao skup podrške Marin le Pen? Slaba posećenost u centru Pariza FOTO

Skup podrške liderki francuske desnice Marin le Pen održan je juče u centru Pariza.

Izvor: Politiko

Propao skup podrške Marin le Pen? Slaba posećenost u centru Pariza FOTO
EPA-EFE/RODRIGO JIMENEZ

Podeli:

Ipak, uprkos relativno dobrim uslovima i temperaturi od oko 20 stepeni Celzijusa, posećenost je bila slaba.

Pristalice krajnje desničarske političarke pozvane su da se okupe u francuskoj prestonici nakon što je prošlog ponedeljka Le Pen proglašena krivom za proneveru sredstava Evropskog parlamenta i osuđena na petogodišnju zabranu kandidovanja, čime bi joj bilo onemogućeno da se kandiduje na narednim predsedničkim izborima 2027. godine.

Drugi članovi njene stranke Nacionalno okupljenje takođe su osuđeni u ovom slučaju.

Tokom obraćanja publici, Le Pen je ponovo izjavila da je presuda politički motivisana i da je njena borba bila usmerena na "istinu i pravdu". Le Pen je nazvala jedinicu Evropske unije za borbu protiv prevara, OLAF, "totalitarnim organizmom" i stavila odgovornost za istragu njene stranke na bivšeg predsednika parlamenta Socijaldemokratske partije Martina Šulca.

Propao skup podrške Marin le Pen? Slaba posećenost u centru Pariza FOTO
Tanjug/AP Photo/Michel Euler (STF)

"Jedina svrha sistema je da ostane tu gde jeste, po svaku cenu", rekla je Le Pen.

Hvaleći se podrškom drugih krajnje desničarskih političara u Evropi, Le Pen je izjavila da su" u svim evropskim zemljama nacionalni lideri procesuirani", ukazujući na svog italijanskog saveznika Matea Salvinija. Takođe je rekla da "neugodnim kandidatima nije dozvoljeno da se kandiduju", misleći na rumunskog desničara Kalina Đorđeskua, kom je Vrhovni sud Rumunije zabranio da se kandiduje na predsedničkim izborima, iako je u prvom krugu sada poništenih izbora odneo pobedu.

Prema organizatorima nedeljnog skupa, očekivalo se da će na događaju pod skromnim nazivom "Spasimo demokratiju" učestvovati između 5.000 i 8.000 ljudi, a flota od 20 autobusa i devet mini autobusa biće angažovana da privuče više pristalica. Tokom svog govora, predsednik Nacionalnog skupa Žordan Bardela izjavio je da je prisustvovalo 10.000 ljudi.

Propao skup podrške Marin le Pen? Slaba posećenost u centru Pariza FOTO
Tanjug/AP Photo/Michel Euler (STF)

Međutim, Trg Vauban, smešten direktno preko puta zlatne kupole kuće invalida — spomenika posvećenog francuskoj vojnoj istoriji i poslednjeg počivališta cara Napoleona I — bio je uglavnom prazan, a stvarna posećenost je najverovatnije bila mnogo niža.

Ovakva javna okupljanja su neobična za francuske krajnje desnice u periodu koji nije povezan sa izborima. Potpredsednik Nacionalnog okupljanja Sebastijan Čenou rekao je u subotu da događaj "nije protest protiv sudija".

Podeli:

loader

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: