05.04.2025.
22:58
Napeto u Francuskoj; Sindikati i nevladine organizacije podržaće Le Pen na skupu 12. aprila
Francuski sindikati i nevladine organizacije okupiće se 12. aprila kako bi odbranili vladavinu prava i osudili ugrožavanje pravde nakon sudske presude liderki ekstremno desničarskog Nacionalnog okupljanja Marin Le Pen koja je osuđena na četiri godine zatvora.

Kako su saopštili organizatori skupa, cilj ove mobilizacije je da bude širi pokret od poziva na demonstracije na koje su pozvali delovi levice, prenosi Frans24.
“Niz organizacija civilnog društva, sindikata, anti-rasističkih, feminističkih i organizacija za ljudska prava pozivaju na skup u Parizu i na mobilizaciju u svim gradovima Francuske”, navodi se u zajedničkom saopštenju organizacija CGT i SOS Racisme.
- Tramp stao u odbranu Marin le Pen: "Manja greška, za koju verovatno nije ni znala"
- Makron brani pravosuđe u slučaju Le Pen; "Apsolutno neprihvatljivo!"
- Osudila Marin le Pen, pa dobila stravične pretnje: Policija hitno reagovala
- Nema mira za Marin le Pen: Pokrenuta nova istraga
- "Bacili su nuklearnu bombu"
U saopštenju se dodaje da presuda liderima i zvaničnicima Nacionalnog okupljanja koji su osuđeni za proneveru javnih fondova predstavlja ozbiljan izazov za sistem pravosuđa i zaposlene u njemu.
Dan nakon izrečene presude Marin Le Pen, kojoj je takođe zabranjeno da se bavi politikom na pet godina, stranka Nacionalno okupljanje nazvala je to tiranijom sudija.
Ova stranka u nedelju će organizovati veliki protest u Parizu, a na događaju u centru grada govoriće Le Pen i stranački čelnik Žordan Bardela.
Le Pen je tim povodom rekla da ne strahuje od nemira jer je signal koji će poslati ''miran i demokratičan''.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar