Svet 15

13.03.2025.

23:56

Rat dan – 1.114; Rusija prihvatila primirje; Zelenski: Putin želi nastavak rata; Oglasio se i Tramp FOTO/VIDEO

Rat u Ukrajini – 1.114. dan. Ruski predsednik Vladimir Putin saopštio je danas da je saglasan sa predlogom usvojenim na sastanku delegacija SAD i Ukrajine na nedavnom sastanku u Džedi u Saudijskoj Arabiji o 30-dnevnom prekidu vatre sa Ukrajinom.

Izvor: B92.net

Rat dan – 1.114; Rusija prihvatila primirje; Zelenski: Putin želi nastavak rata; Oglasio se i Tramp FOTO/VIDEO
Tanjug/Ukrainian Emergency Service via AP

Podeli:

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pozvao je Ameriku da primora Rusiju da okonča rat, kaže da Moskva "nema smislen odgovor" na predloge SAD. 

Završeno

23:09

Prva reakcija Kijeva na primirje

Šef ukrajinske predsedničke kancelarije Andrij Jermak izjavio je danas da se Ukrajina protivi zamrzavanju rata sa Rusijom.

Opširnije pročitajte u posebnoj vesti.

23:07

23:05

Šok izjava Zelenskog; Tek što je Putin pristao

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je danas da ruski predsednik Vladimir Putin želi da nastavi rat, uprkos američkom predlogu o 30-dnevnom primirju u Ukrajini, ali da se "plaši da to saopšti" američkom kolegi Donaldu Trampu.

Opširnije pročitajte u posebnoj vesti.

22:20

U Hersonu su odjeknule eksplozije

U gradu Hersonu, koji kontrolišu Oružane snage Ukrajine, odjeknule su eksplozije, javio je ukrajinski TV kanal "Public".

"U Hersonu se čuju eksplozije", navodi se u poruci objavljenoj na Telegram kanalu "Public".

22:15

Ministri spoljnih poslova G7 pozdravili predlog SAD o prekidu vatre u Ukrajini

Ministri spoljnih poslova G7 pozdravili su predlog SAD o prekidu vatre u Ukrajini tokom sastanka u Kanadi, saopštila je japanska vlada.

Osim što su se složili oko ''nepokolebljive podrške“ G7 Ukrajini, neki od ministara su istakli važnost zajedničkog rada članova grupe kako bi izvršili pritisak na Rusiju da pozitivno odgovori na predlog o prekidu vatre, navodi Kjodo.

U završnoj izjavi ministara spoljnih poslova G7 ne spominju se nove sankcije Rusiji, ali naglašena je potreba o čvrstim bezbednosnim garancijama za Ukrajinu, preneo je danas Rojters, koji je imao uvid u dokument.

Agencija navodi da bi deo izjave o sankcijama i dalje mogao da se promeni pre kraja sastanka sutra ujutru, budući da ne postoji konsenzus.

U nacrtu se takođe pozdravljaju napori SAD tokom razgovora sa ukrajinskim zvaničnicima u Džedi, kao i posvećenost Ukrajine prekidu vatre.

22:14

Zelenski: Putin se plaši da Trampu kaže da želi da nastavi rat

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da ruski predsednik Vladimir Putin želi da nastavi rat, uprkos američkom predlogu o 30-dnevnom primirju u Ukrajini, ali da se "plaši da to saopšti" američkom kolegi Donaldu Trampu.

VDetaljnije pročitajte OVDE.

22:14

Ukrajinske trupe granatirale su teritoriju DNR 11 puta u jednom danu

U protekla 24 sata ukrajinske trupe su 11 puta granatirale teritoriju DNR, ispalivši 38 metaka, saopštilo je vladino odeljenje za dokumentovanje ratnih zločina u Ukrajini.

"Jedanaest činjenica o oružanim napadima Oružanih snaga Ukrajine (UAF – prim. aut.)... Jedanaest oružanih napada – u pravcu Horlivka", preneo je Telegram kanal odeljenja.

Napominje se da je ukupno ispaljeno 38 metaka.

Kako je saopšteno iz resora, nije bilo izveštaja o povređenima civila.

U prethodna 24 sata zabeleženo je 13 napada.

19:29

Ruski vojnici dok su opkoljavali Sudžu

19:29

Prizori iz Sudže

19:06

Starmer: Ukrajini su potrebne dodatne bezbednosne garancije zbog Putinovih ambicija

Britanski premijer Kir Starmer izjavio je danas da nije u potpunosti iznenađen ruskim "očiglednim odbacivanjem" predloga o 30-dnevnom prekidu vatre sa Ukrajinom i pozvao saveznike da pojačaju napore kako bi izvršili pritisak na Moskvu i ponudili Ukrajini bezbednosne garancije koje bi je, kako je naveo, zaštitile od ambicija ruskog predsednika Vladimira Putina.

"Ne iznenađuje me sasvim što Rusija zauzima ovakav stav. Prilično su jasno rekli. Znamo da Putin ima ambicije koje su jedva prikrivene. Ako sporazum nije zaštićen bezbednosnim garancijama, Putin će ga prekršiti", istakao je Starmer, prenosi Gardijan.

On je ocenio da je na pregovorima delegacija SAD i Ukrajine u utorak u Saudijskoj Arabiji napravljen napredak koji je "prebacio loptu u dvorište Rusije", pri čemu je došlo do "pritiska na Moskvu".

"Sada se to dogodilo. To je dobro, jer je Rusija agresor. Rusija je zemlja koja se, gde god je bilo prethodnih sporazuma i aranžmana, nije pridržavala dogovora", rekao je on.

15 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Katastrofalna prognoza za leto

Meteorološki servis "Severe Weather Europe" objavio je dugoročnu prognozu za leto 2025, a prema analizama njihovih meteorologa Evropu čeka vrlo dinamično razdoblje.

10:07

24.3.2025.

1 d

Svet

Stigli prvi raketni bacači Himars

Australijska vojska dobila je svoje prve raketne bacače Himars američke proizvodnje, saopštila je danas tamošnja vlada pozdravljajući isporuku za koju se očekuje da će ojačati nacionalnu i regionalnu bezbednost.

11:53

24.3.2025.

1 d

Podeli: