Svet 1

04.03.2025.

18:23

UN upozorava: Ebola u Ugandi uzima živote, potrebna hitna pomoć

Ujedinjene nacije uputile su hitan apel za prikupljanje 11,2 miliona dolara za pomoć Ugandi zbog izbijanja epidemije zarazne bolesti ebola u ​​kojoj su do sada umrle dve osobe.

Izvor: Tanjug

UN upozorava: Ebola u Ugandi uzima živote, potrebna hitna pomoć
Nicholas Kajoba / AFP / Profimedia

Podeli:

U današnjem saopštenju UN su navele da će sredstva biti dovoljna da pokriju odgovor na ebolu u periodu od marta do maja u sedam visokorizičnih okruga, prenosi Rojters.

"Cilj je brzo obuzdavanje epidemije i rešavanje njenog uticaja na javno zdravlje, kao i sa tim povezani društveno-ekonomski život pogođenih ljudi", rekla je predstavnica Ugande u Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO) Kasonde Mvinga. 

Uganda se tradicionalno u velikoj meri oslanjala na SAD za finansiranje zdravstvenog sektora, tokom poslednje epidemije ebole 2022-2023., navodi agencija.

Administracija predsednika SAD Donalda Trampa odlučila je da zamrzne stranu pomoć, a američko finansiranje zdravstvenog sektora Ugande je smanjeno, što je pogodilo budžet za javno zdravlje zemlje, prema vladinim zvaničnicima.

Uganda je proglasila izbijanje visoko zarazne i često smrtonosne bolesti u januaru u prestonici Kampali i do sada registrovala 10 slučajeva ,nakon smrti medicinskog radnika u jedinoj nacionalnoj bolnici za zarazne bolesti, navodi agencija.

Drugi pacijent od ebole, četvorogodišnje dete, preminuo je prošle nedelje, saopštila je Svetska zdravstvena organizacija, pozivajući se na ministarstvo zdravlja zemlje.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Brži od policijskog časa

Đoković pobedom okončao agoniju!

Novak Đoković je uz mnogo muka obezbedio drugo kolo Vimbldona. Kinez Jibing Vu bio je tvrd orah, uprkos tome što mu je ovo bio drugi nastup u Londonu.

23:49

29.6.2026.

1 d

Podeli: