Svet 0

25.02.2025.

11:18

Privremeni predsednik Sirije ima plan

Privremeni predsednik Sirije Ahmed al-Šara izjavio je da njegova zemlja ima "istorijsku priliku" za obnovu.

Izvor: Tanjug

Privremeni predsednik Sirije ima plan
Tanjug/AP Photo/Omar Albam

Podeli:

Šara je, govoreći na samitu nacionalnog dijaloga koji se održao u Damasku, naglasio da bi Sirija trebalo da se izgradi samostalno, ističući da je trenutna prilika izuzetna i da mora da se iskoristi u interesu sirijskog naroda, preneo je Rojters.

Takođe je pozvao na ujedinjenje različitih naoružanih grupa pod jedinstvenim vojnim komandovanjem, tvrdeći da "snaga zemlje leži u njenoj jedinstvenosti".

Na samitu su učestvovali delegati podeljeni u šest radnih grupa, koje su raspravljale o ključnim pitanjima kao što su tranziciona pravda, ustav, izgradnja državnih institucija, lična sloboda, ekonomski model zemlje i uloga civilnog društva.

Cilj samita je da iznese preporuke koje će pomoći u oblikovanju ustavne deklaracije i pripremi osnovne principe za novi politički poredak u Siriji.

Nova privremena vlada trebalo bi da preuzme vlast 1. marta.

Iako proces predstavlja pomak u odnosu na prethodnu vladavinu porodice Asad, kritičari su ukazali na nedostatak inkluzivnosti, navodeći da manjine, kao i kurdske i druge opozicione grupe, nisu bile pozvane na samit.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Sprema se hapšenje Olene Zelenske

Nacionalni antikorupcijski biro Ukrajine (NABU) i Specijalizovano tužilaštvo za borbu protiv korupcije prikupili su brojne osnove za hapšenje supruge Vladimira Zelenskog, Olene, saopštili su za Sputnjik pripadnici ruskih bezbednosnih agencija.

17:17

17.5.2026.

2 d

Podeli: