Svet 2

11.02.2025.

13:07

Cure vojne tajne: Si, šta to kriješ?

Kina je predstavila opsežne nove propise kojima će pooštriti objavljivanje informacija o svojoj vojsci na internetu, što bi moglo zamagliti ključne izvore za praćenje najvećih oružanih snaga na svetu.

Izvor: Index.hr

Cure vojne tajne: Si, šta to kriješ?
Shutterstock/Alessia Pierdomenico

Podeli:

Pravila, najavljena tokom vikenda, stupaju na snagu 1. marta, u trenutku kada Kina ubrzano razvija i modernzuje Narodnooslobodilačku vojsku (PLA) kako bi parirala vojnoj snazi Sjedinjenih Američkih Država, piše CNN.

Takođe, to je najnoviji korak u širokoj kampanji lidera Si Đinpinga za jačanje nacionalne sigurnosti i zaštitu državnih tajni usled pojačanih geopolitičkih napetosti.

Sveobuhvatna pravila mogla bi da imaju velik uticaj na kineske vojne blogere i komentatore, koji često brzo dele slike i informacije o novim sistemima oružja, imenovanjima osoblja i kretanjima trupa.

Javno dostupne informacije koje objavljuju kineski vojni entuzijasti bile su važan izvor za promatrače PLA-a kako bi pratili razvoj i kretanje kineske vojske. Propisi su usmereni na rešavanje problema poput "širenja lažnih vojnih informacija" i "curenja vojnih tajni" na internetu, navodi se u saopštenju vlade.

Stroge zabrane

Kako piše CNN, pravila strogo zabranjuju "proizvodnju, kopiranje, objavljivanje i distribuciju" vojnih tajni, tehnologije nacionalne odbrane, industrijskih tajni ili drugih neobjavljenih informacija.

Popis zabranjenih sadržaja uključuje razvoj i testiranje sistema oružja, vojne vežbe i raspoređivanje, kao i organizacione strukture, zadatke i borbene sposobnosti vojnih jedinica koje nisu službeno objavljene.

Propisi su usmereni na pojedinačne korisnike i "pružatelje vojnih internet informacija", što uključuje web stranice posvećene vojnim pitanjima, vojne kolumne i račune na društvenim mrežama koji se bave vojskom.

Propise je zajednički donelo 10 tela, uključujući najviše internetsko regulatorno telo, glavno vojno zapovedništvo i ministarstva javne bezbednosti, državne bezbednosti i kulture i turizma.

Otvoreni izvori informacija u prošlosti su pružali ključne tragove o napretku kineske vojske. Prošlog decembra snimke i fotografije za koje se veruje da prikazuju novu generaciju kineskog stealth lovca izazvale su veliko uzbuđenje među vojnom zajednicom u Kini i inostranstvu nakon što je tajanstveni vazduhoplov viđen kako leti iznad dva kineska grada.

Nije jasno kako će nova pravila uticati na izveštavanje stranih medija o kineskoj vojsci.

Jače kontrole nad sadržajem

Analitičari smatraju da bi novi propisi mogli da znače jače kontrole nad sadržajem povezanim s vojskom na kineskom internetu, prenosi CNN.

"Vojni i obrambeni sadržaji uživaju značajnu popularnost među kineskim korisnicima interneta, ali vođstvo očigledno želi da osigra da osetljive informacije - široko definisan pojam u Kini - i spekulacije ne potkopaju službeni narativ o vojnom razvoju i sposobnostima zemlje", napisao je David Bandurski, izvršni direktor China Media Projecta.

Džejms Čar, stručnjak za PLA i docent u Školi međunarodnih studija S. Rajaratnam u Singapuru, izjavio je da su informacije povezane s PLA-om već dugo pod strogim nadzorom kineskih vlasti. Deo sadržaja zabranjen novim pravilima već je bio zabranjen prethodnim zakonima, poput bilo čega što ugrožava nacionalni suverenitet i sigurnost ili omalovažava vojsku i njene "heroje i mučenike".

Čar je istakao kako nova pravila, koja zabranjuju deljenje informacija o vojnim rasporedima i kretanjima trupa, sada jasno zabranjuju takve prakse bez odobrenja PLA-a. "Ovo bi moglo da utiče na spremnost pojedinaca da sledeći put objave takav materijal na internetu ako primete kretanje trupa ili vojnu vežbu u svojoj blizini", rekao je Čar.

"Ovo takođe ide u prilog Pekingu jer sprečava da raspoređivanje trupa unutar Kine bude otkriveno pre velike vojne vežbe ili nagomilavanja trupa u obalnim regijama u blizini Tajvanskog moreuza."

Podeli:

2 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: