Region 1

11.11.2025.

9:45

Danas odluka o održavanju izložbe "Srpkinja, heroina velikog rata" u Vukovaru

Samostalna demokratska srpska stranka (SDSS) trebalo bi danas da odluči da li će u Vukovaru biti otvorena izložba pod nazivom "Srpkinja, heroina velikog rata".

Izvor: Tanjug

Danas odluka o održavanju izložbe "Srpkinja, heroina velikog rata" u Vukovaru
DAMIR SENCAR / AFP / Profimedia

Podeli:

Održavanju te izložbe oštro se protive potpredsednik hrvatske vlade i ministar odbrane, ministarka kulture Hrvatske i vukovarski gradonačelnik.

Otvaranje izložbe autora Dimitrija Vujadinovića je najavljeno povodom današnjeg Dana primirja u Prvom svetskom ratu, a njeni organizatori su Srpski kulturni centar Vukovar, Zajedničko veće opština i Generalni konzulat Srbije.

Gradonačelnik Vukovara Marijan Pavliček pozvao je organizatore da odlože otvaranje izložbe jer smatra da je njeno održavanje neprihvatljivo u mesecu kada Hrvatska obeležava vukovarsku žrtvu.

Pavliček je poručio organizatorima da će snositi odgovornost za sve ono što bi se eventualno moglo dogoditi na otvaranju izložbe.

Istim povodom oglasio se i vukovarsko-sremski župan Ivan Bosančić, koji smatra da odlaganje izložbe ne bi trebalo da predstavlja problem.

"Naši branitelji su se borili za slobodu i na tome treba da počiva svaka odluka svih političara. Ako je, evo, zamoljeno da se nešto malo odloži, mislim da neće svet propasti....", poručio je Bosančić.

Da izložbu treba odložiti smatra i potpredsednik Vlade i ministar odbrane Ivan Anušić.

"Ne treba ići s takvim izložbama u ovim datumima posebno u Vukovaru, kad znamo šta ovaj mesec i ovi datumi, šta to znači za hrvatski narod. Nema potrebe za to. Ima vremena za ove izložbe", rekao je Anušić, preneo je hrvatski portal Index.

Pre samo nedelju dana, nakon što se u Splitu dogodio prvi incident, kada je grupa maskiranih muškaraca, uz ustaške pokliče, onemogućila održavanje Večeri folkolora u okviru Dana srpske kulture u Hrvatskoj, premijer Andrej Plenković je osudivši taj napad, izmedju ostalog, rekao da oostvarivanje prava manjina ne treba dovoditi u vezu sa obeležavanjem dogadjaja iz proteklog rata.

Uprkos tome gotovo identičan incident se ponovio u petak u Zagrebu takodje na otvaranju izložbe ispred Srpskog kulturnog centra, kada se takodje okupila grupa maskiranih muškaraca koja je klicala ustaške pokliče. Izložba u Zagrebu posvećena je srpskom akademiku Dejanu Medakoviću, inače, rodjenom u hrvatskom glavom gradu.

 

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Ruska imovina pravi razdor

Potres u EU; Makron izdao Merca – "Za to će morati da plati"

Pokušaj nemačkog kancelara Fridriha Merca da ubedi čelnike EU da iskoriste 210 milijardi evra zamrznute ruske imovine za pomoć Ukrajini doživeo je neuspeh kada je shvatio da mu ključni saveznik, francuski predsednik Emanuel Makron, okreće leđa.

20:31

21.12.2025.

1 d

Podeli: