Region 0

16.04.2025.

12:54

Sud BiH uputio žalbu Interpolu zbog odluke o Dodiku

Sud Bosne i Hercegovine uputio je žalbu na odluku Interpola da se ne raspiše međunarodna poternica za predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem.

Izvor: Beta

Sud BiH uputio žalbu Interpolu zbog odluke o Dodiku
ELVIS BARUKCIC / AFP / Profimedia

Podeli:

"Zbog prirode komunikacije sa NCB Interpol, Sud u ovom momentu samo može potvrditi informaciju da je preko kancelarije NCB Interpol upućen zahtev za revidiranje odluke o odbijanju zahteva za raspisivanje crvene Interpolove potjernice, dok se sve druge okolnosti i informacije smatraju poverljivog karaktera", odgovoreno je iz Suda BiH sarajevskom portalu Kliks.

Generalni sekretarijat Interpola odbio je početkom aprila zahtev Suda BiH međunarodne poternice za Dodikom i Stevandićem, pozivajući se na član 3. Statuta Interpola koji se odnosi na "politiki progon".

Prethodno su i Srbija i Mađarska zvanično uložile prigovor na zahtev Suda BiH.

Za Dodikom i Stevandićem, kao i za premijerom RS Radovanom Viškovićem, raspisana je centralna poternica zbog odbijanja da se odazovu pozivu na saslušanje u Tužilaštvo BiH u vezi s istragom o "udaru na ustavni poredak".

Oni se smatraju odgovornim zato što je Narodna skupština RS usvojila zakone, kojima se Sudu i Tužilaštvu BiH, Visokom sudskom i tužilačkom savetu (VSTS), kao i Agenciji za istrage i zaštiutu (SIPA) zabranuje rad na teritoriji Republike Srpske.

Sud BiH je za njima raspisao unutrašnju poternicu, ali bez obzira na to Dodik i Stevandić su više puta prelazili državnu granicu bez reakcije nadležnih institucija.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Marko Rubio podneo ostavku

Državni sekretar Sjedinjenih Američkih Država Marko Rubio podneo je ostavku na mesto vršioca dužnosti šefa Nacionalnog arhiva SAD, saopštila je Nacionalna uprava za arhive i evidenciju (NARA).

7:43

6.2.2026.

2 d

Podeli: