Region 4

28.03.2025.

14:47

Rusi: Bosni i Hercegovini ponovo preti "Frankenštajn rata"

Ambasada Ruske Federacije prokomentarisala je na svojoj Fejsbuk stranici presudu koju je Miloradu Dodiku, predsedniku Republike Srpske, izrekao Sud BiH.

Izvor: B92.net

Rusi: Bosni i Hercegovini ponovo preti "Frankenštajn rata"
Profimedia

Podeli:

U ruskoj ambasadi kažu da je to "banalno ponavljanje pseudopravnih anglosaksonskih teza, kojima takozvani 'legitimisti' sebe ubeđuju da je Kristijan Šmit 'visoki predstavnik' u BiH".

"Ostavka Valentina Incka, bez presedana u dejtonskoj praksi, kada je on istovremeno bio i nije bio Visoki predstavnik. Potraga za novim kandidatima, uključujući i neke vrlo egzotične. Prijedlog Kristijana Šmita od strane Angele Merkel. Odbijanje zapadnjaka da ispoštuju proceduru njegovog odobrenja u okviru Upravnog odbora (UO). Nečuveno po bahatosti "glasanje" u UO, uz ignorisanje mišljenja Rusije kao jednog od garanata Dejtona. U suštini, zanemarivanje Saveta Bezbednosti UN-a. Glavna stvar – uprkos čitavoj kvazi-pravnoj kazuistici – je sledeća.", navode i nastavljaju: 

"Prema Dejtonu, Upravni odbor samo kandiduje visokog predstavnika. I Savet Bezbednosti UN-a daje saglasnost – agrees the nomination. To je bio slučaj sa svim visokim predstavnicima koji su dobili saglasnost u obliku rezolucije Savjeta Bezbednosti UN-a. I samo je Kristijan Švarc-Šiling – kada su se zapadnjaci osvestili da takve rezolucije nema – dobio saglasnost Saveta Bezbjednosti UN-a u obliku pisma tadašnjeg predsednika Saveta Bezbednosti UN-a. Navedeno pismo Generalnog sekretara UN-a Antonija Gutereša samo potvrđuje da nije bilo saglasnosti Saveta Bezbednosti UN-a na imenovanje Kristijana Šmita. Uz veto Rusije i Kine, neosporna je činjenica da Kristijan Šmit nije Visoki predstavnik. Ili, ako želite, Kristijan Šmit je nelegitimni visoki predstavnik. Drugim rečima, samoproglašeni", navode Rusi.

Kako nastavljaju, "upravo zbog toga je, i pored pažljivog 'razlaganja', presuda Suda BiH Miloradu Dodiku nezakonita".

"Posebno želimo da istaknemo da je ovo naš principijelan stav, bez obzira o kom se konkretnom licu radi. Slično bismo izjavili da je bilo koja osoba – Bošnjak, Srbin ili Hrvat – osuđena po ovom osnovu od strane Suda Bosne i Hercegovine.  Žalosno je što je Sud BiH, koji bi trebao da bude standard objektivnog i nepristrasnog sudskog postupka, model služenja vladavini prava i zakona, dozvolio da bude uvučen u anglosaksonske provokacije, koje imaju samo jedan cilj – da posvađaju narode Bosne i Hercegovine, da nastave svoju politiku 'zavadi pa vladaj', koristeći BiH kao 'socijalnu laboratoriju'. A ako se Frankenštajn rata i sukoba ponovo pojavi ovde, to će biti isključivo krivica zapadnih huškača i provokatora", saopštila je ruska ambasada.

Podeli:

4 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Marko Rubio podneo ostavku

Državni sekretar Sjedinjenih Američkih Država Marko Rubio podneo je ostavku na mesto vršioca dužnosti šefa Nacionalnog arhiva SAD, saopštila je Nacionalna uprava za arhive i evidenciju (NARA).

7:43

6.2.2026.

2 d

Podeli: