Politika 0

28.02.2026.

8:40

MSP izdalo upozorenje za građane Srbije u Iranu: Pratite zvanične instrukcije

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić pozvao je jutros državljane Srbije u Iranu, koji se zateknu u zoni borbenih dejstava, da prate instrukcije javnih organa lokalnih vlasti, kao i da prate preporuku Ambasade Srbije kako bi osigurali svoju bezbednost.

Izvor: Tanjug

MSP izdalo upozorenje za građane Srbije u Iranu: Pratite zvanične instrukcije
EPA/ANDREJ CUKIC

Podeli:

Đurić je na RTS kazao da Ministarstvo spoljnih poslova Srbije u ovom trenutku prikuplja relevantne informacije o dešavanjima u Iranu, ali i širem regionu. 

Podsetio je da je ministarstvo tri meseca unazad preporučilo srpskim državljanima da ne putuju na teritoriju Irana.

"Naša ambasada u Teheranu pruža konzularnu i drugu pomoć našim državljanima kojih ima veoma malo na području Irana. Ono što mogu da kažem je takođe da savetujemo naše građane koji se zateknu u zoni borbenih dejstava da prate instrukcije javnih organa vlasti – idu u skloništa i preduzimaju sve što je drugo potrebno u skladu sa preporukama ambasada da bi zaštitili sopstvenu bezbednost", kazao je Đurić. 

Šef srpske diplomatije je podsetio da je prilikom prethodnog konflikta Ambasada Srbije organizovala evakuaciju i dodao da će u skladu sa potrebama i mogućnostima to da se uradi i ovog puta.

"Naši građani mogu da računaju na svoju državu kao i uvek", dodao je Đurić. 

Ministar je naveo da je pre osam dana ponovio poziv srpskim građanima koji se nalaze u Iranu da zbog povećanih tenzija i rizika napuste tu zemlju

"Ponovio sam naš poziv koji je na snazi već prethodnih više od tri meseca da se građani uzdrže od putovanja u taj region i sada je u regionu relativno mali broj građana, ali ima i dalje naših građana i naravno naša ambasada stoji na raspolaganju", dodao je Đurić.

Šef srpske diplomatije je naveo i da je u stalnom kontaktu sa ambasadorom Srbije u Teheranu.

Napad na Iran

Tri eksplozije čule su se u centralnom Iranu, objavila je agencija Fars. Eksplozije su se čule i na severu i istoku Teherana, kao i u Isfahanu, Karadžu i Kermanšahu.

Izraelski ministar odbrane Izrael Kac izjavio je jutros da je Izrael pokrenuo preventivni napad protiv Irana kako bi uklonio pretnje po bezbednost zemlje i da je u celoj zemlji proglašeno vanredno stanje.

Izraelski napad na Iran, koji se dogodio u jutros, bio je koordinisan sa Sjedinjenim Američkim Državama, potvrdio je izraelski izvor za CNN. Sve datalje o napadu pratite OVDE.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Potvrđeno je – definitivno se povlače

Vrhovni komandant savezničkih snaga za Evropu, general Aleksus Grinkevič potvrdio je danas na konferenciji za medije da će Sjedinjene Američke Države povući 5.000 vojnika iz Evrope, uključujući deo snaga iz Nemačke i otkazanu rotaciju u Poljskoj.

20:13

19.5.2026.

1 d

Podeli: