28.11.2025.
12:24
Vučić: Kongo može da računa na našu podršku; Čilombo: U Beogradu se osećam kao kod kuće
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se medijima, nakon razgovora sa predsednikom Demokratske Republike Kongo Feliksom Antoanom Čisekedijem Čilombom.
Vučić je na početku obraćanja izjavio da je veoma srećan što drugi put u poseti ima predsednika Konga, čoveka koji nam uvek iz Kinšase donosi razumevanje i poštovanje našem suverenitetu i teritorijalnom integritetu, kao što i Srbija uvek podržava Kongo.
"Veoma sam srećan što drugi put ovde u Beogradu imamo u poseti predsednika Konga, čoveka koji nam iz Kinšase donosi uvek razumevanje, poštovanje za Srbiju, poštovanje njenog teritorijalnog integriteta, suvereniteta, podršku u medjunarodnim institucijama, kao što mi pružamo Kongu na svakom mestu. Želim to da kažem, uz ogromnu zahvalnost vama, prijatelju Feliksu, za sve ono što su za nas učinili i u UN i u drugim medjunarodnim organima i institucijama, da oni uvek mogu da računaju na srpsku podršku", poručio je Vučić.
Onako kako su oni čuvali Povelju UN i teritorijalni integritet Srbije, istakao je Vučić, tako će i Srbija da štiti teritorijalni integritet Konga, kao i da poštuje UN i njenu Povelju i rezolucije, i da uvek budemo na strani prava i pravde.
"Za nas saradnja sa Kongom je više od interesnih odnosa. To su odnosi iskrenog prijateljstva, dubokog razumevanja i izuzetnog medjusobnog poštavanja. Ja mislim da i afrički kontinent, ljudi iz Afrike su na evropskom tlu najpopularniji uvek u Srbiji, zbog našeg odnosa prema pokretu nesvrstanih, iz 60. godina prošlog veka, zbog toga što smo uvek imali samo dobre iskustva sa afričkim zemljama. Želimo u budućnosti da radimo još više, da širimo domene naše saradnje i verujem da današnji razgovori sa predsednikom Konga na najbolji način vode u tom smeru", kazao je Vučić.
Danas smo razgovarali i o konkretnim oblicima saradnje, rekao je Vučić, dodajući da je kukuruz glavni proizvodni program Konga, obećavši im pomoć u još boljem razvoju kako bi imali što veće prinose.
"Ali smo danas razgovarali i o konkretnoj saradnji u više različitih oblasti. Vi znate da je glavna poljoprivredna kultura u Kongu kukuruz, da naš i instituti mogu i te kako da pomognu i daćemo sve od sebe da našim prijateljima u Kongu pomognemo da ubrzano razvijaju poljoprivrednu delatnost i sve poljoprivredne aktivnosti u skladu sa, rekao bih, rastućim potrebama za modernim tehnologijama, upotrebom modernih tehnologija i stvaranjem uslova za što je moguće veći prinos", rekao je Vučić.
Takođe, rekao je Vučić, razgovarali smo i o vojno-tehničkoj saradnji. "Razgovarali smo i o unapređenju obrazovanja mladih ljudi, koji bi trebalo da budu most između dve zemlje", rekao je Vučić, napominjući da Srbija i Kongo mogu da sarađuju na svim poljima.
Predsednik Srbije je istakao i da je bilo govora o geopolitičkim temama, ističući da je deo Konga okupiran i da im Srbija pruža svu podršku na putu ostvarivanja međunarodne pravde.
"Iskreno sam zahvalan predsedniku Čilombu koji iskazuje zahvalnost i poštovanje za Srbiju, mi ćemo danas i sutra imati još sastanaka i ja vas pozivam da nam dođete opet"
Predsednik Konga se takođe obratio medijima, rekao je da je svaki put kada je došao u Srbiju bio toplo dočekan. "Želim u svoje ime, ime moje supruge i delegacije da izrazim veliku zahvalnost", rekao je predsednik Konga.
Dodao je da Kongo podržava Srbiju u borbi sa svim njenim problemima s kojima se suočava.
"Vučić je istakao da Srbija drži do poštovanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta. Moja zemlja je žrtva nepravedne i varvarske agresije, od strane susedne Ruande, i to što se osećamo podržanim pruža nam utehu koju osećamo duboku u sebi i zahvaljujemo se predsedniku Vučiću", rekao je Čilombo.
Ponovio je da je s predsednikom Vučićem razgovarao o brojnim temama i proširenju saradnje, što ga, kako je rekao, posebno raduje i čini srećnim što Srbija želi da proširi saradnju sa Kongom.
Na kraju obraćanja medijima, Čilombo je prihvatio poziv predsednika Srbije i rekao da će sigurno ponovo doći u Srbiju.
Komentari 6
Pogledaj komentare Pošalji komentar