Politika 0

22.04.2025.

17:26

Fondacija "Za srpski narod i državu": Sećanje nije politilki čin – to je ljudska obaveza

Pre 80 godina, 22. aprila 1945. godine, dogodio se proboj logoraša iz Jasenovca. Ustaše su nemilosrdno i surovo ugasile živote ogromnog broja nedužnih ljudi, kako su to inače naučili da rade.

Izvor: Mediji

Fondacija "Za srpski narod i državu": Sećanje nije politilki čin – to je ljudska obaveza
printscreen Instagram

Podeli:

Fondacija "Za srpski narod i državu", koja je čvrsto posvećena očuvanju srpskog kulturnog nasleđa i istorijskog pamćenja, želela je da povodom obeležavanja ovog događaja organizuje posetu Memorijalnom centru Jasenovac u Republici Hrvatskoj.

Poseti je trebalo da prisustvuje 50 mladih ljudi iz različitih gradova Republike Srbije, kako bi  nastavili da čuvaju svest o zločinima koji su vršeni protiv našeg naroda.

Nažalost, uprkos iskrenoj i dobronamernoj inicijativi, poseta je odbijena.

Nadležne institucije Republike Hrvatske, koja je član Evropske unije, očigledno krši njena osnovna načela, borbu protiv fašizma i politiku slobode. 

Smatramo da je sećanje na žrtve zločina u Jasenovcu pitanje univerzalnih ljudskih vrednosti i civilizacijske odgovornosti, a ne prostor za politizaciju i uskraćivanje prava na pijetet. Ovaj čin doživljavamo kao duboko razočaravajući i nedostojan trenutka u kojem se prisećamo stradanja stotine hiljada nevinih.

Fondacija ostaje istrajna u svojoj misiji da neguje kulturu sećanja i istinu – u čast prošlosti i za opomenu budućnosti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by FondacijaSND (@fondacijasnd)

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: